$
בארץ

אחרי בורגראנץ': גם עובדי מקדונלד'ס הקימו ועד עובדים

ההנהלה שלחה הערב מסרון לעובדים שבו היא כתבה שהיא לא תמנע את ההתארגנות שלהם

מיקי פלד 21:4203.06.13

שבוע לאחר שעובדי בורגראנץ' הקימו ועד עובדים ראשון ברשת מזון מהיר, הגיע גם התור של אלפי הנערים המועסקים ברשת מקדונלד'ס בישראל. הסתדרות הנוער העובד והלומד הודיעה כי היא הארגון היציג של העובדים לאחר שהחתימה ביממה האחרונה מעל 1,300 עובדים, שליש ממספר העובדים ברשת, שזהו השיעור הדרוש בחוק להקמת ועד עובדים.

 

ועד זה צפוי להיות הגדול ביותר מקרב ועדי העובדים של הצעירים בישראל, לאחר שבתקופה האחרונה הוקמו ועדים גם ברשת אגאדיר, שיפודי ציפורה, מסעדות ואולמות אירועים.

 

מקדונלד'ס מקדונלד'ס

 

ראשי ההסתדרות שלחו מכתב לעמרי פדן, בעלי הרשת, בו נאמר כי מעתה הסתדרות הצעירים היא הארגון היציג של עובדי מקדונלד'ס וביקשו להיפגש על מנת להתחיל משא ומתן על הסכם קיבוצי. בין השאר, דורשים העובדים לשפר את שכרם, שלטענתם עומד על שכר מינימום ולהסדיר נושאים כמו תשלום על ימי מחלה, תשלום על הדרכות, החזרי נסיעה ועוד. בשנה שעברה הגיש משרד התמ"ת כתב אישום נגד החברה לבית הדין לעבודה על העסקת נערים בשבת בניגוד לחוק עבודת נוער.

 

קורל שמש, מסניף סינמה סיטי גלילות של הרשת, אומרת כי "היום החלטנו להגיד לבעלי הרשת כי אנחנו אוהבים את מקום העבודה שלנו. הוא חשוב לנו ואנחנו נמצאים בו שעות לא מעטות במהלך היום שלנו. לכן התאגדנו. אנחנו רוצים הסכם קיבוצי כדי להטיב את השכר שלנו ואת תנאי ההעסקה ברשת. אנחנו מצפים מעמרי פדן, הבעלים, שישב עם נציגות העובדים ויגיע להסכם קיבוצי במהירות". ההנהלה שלחה הערב מסרון לעובדים שבו היא כותבת שההסתדרות לא השיגה את השליש הדרוש אך אין למנוע את התארגנות העובדים.

 

ממקדונלד'ס נמסר כי "מאז הקמתה הרשת מכבדת את זכויות עובדיה הצעירים ומעולם לא נאלצה להתמודד מול טענות כלשהם מצידם. כמדיניות אין לנו בעיה שעובדינו ידברו עם מי שיבחרו אך אנו לא נאפשר קיום אירועים לא חוקיים שיפרו את ההתנהלות הסדירה של המסעדות ויפריעו ללקוחותינו לקבל שירות יעיל. אנו מודעים לניסיונות ההתארגנות של עובדינו ואין לנו שום כוונה למנוע אותם. יחד עם זאת, עד כה לא התייצבה אלינו שום נציגות עובדים שיש בידה יפוי כוח חוקי אשר מאפשרת לה לדבר בשם הנוער. אם וכאשר יהיו נשב ונשוחח איתם. ראו לציין שהנהלת הנוער העובד והלומד, בכל מפגש שהיה לה עם הנהלת מקדונלד'ס שיבחה ההסתדרות את יחסי העבודה ברשת. הטענות שהעלו על ידי הארגון יוצרות מצג שווא על מנת ליצור ניגוד אינטרסים בין מקדונלד'ס לעובדיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x