בארץ

ג'קי מצא: "המאבק בתכנוני המס הוא חסר פרופורציות"

מנהל רשות המסים לשעבר סבור כי "הזכות לתכנן מס היא זכות יסוד וחלק מזכות קניינו של האדם והטלת מסים היא פגיעה בקניינו של האדם. בחלק גדול מהמקרים - מה שלא אסור מותר". אוסקר אבורזק: "גם המדינה עושה תכנוני מס ואם למדינה מותר לתכנן מס אז גם לנישום"

הדר קנה 17:5902.06.13

"הזכות לתכנן מס היא זכות יסוד וחלק מזכות קניינו של האדם והטלת מסים היא פגיעה בקניינו של האדם. בחלק גדול מהמקרים - מה שלא אסור מותר. היום נדמה לי שהולכים צעד גדול מידי ומיותר במאבק בתכנוני המס", כך אמר היום (א') מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא במושב 'תכנוני מס' בכנס רואי החשבון באילת.

 

 

 

במושב השתתפו גם: אוסקר אבורזק, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים ומשנה למנהל רשות המסים, רו"ח גרי אגרון, אהרון אליהו סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ורו"ח ליאת נויבירט-פייג.

 

מצא פתח את דבריו ואמר כי האווירה הציבורית כיום מתאימה להעברת חוקים נגד תכנוני מס: "יש עכשיו לכאורה אווירה נוחה לצאת נגד תכנוני מס, יש גירעון גבוה וצריך להעלות מסים. מנגד, מידי שבוע אנחנו פותחים עיתון ורואים עוד חברה מוכרת שנהנתה מהטבות מס. אין ספק שזו תקופה מתאימה להעביר חקיקה כזו, אבל המאבק היום בתכנוני המס לטעמי הוא חסר פורפציות והוא מתאים לנקודת הזמן הזו בלבד".

 

ג'קי מצא, לשעבר מנהל רשות המסים (ארכיון) ג'קי מצא, לשעבר מנהל רשות המסים (ארכיון) צילום: תומר אפלבאום

 

מצא נימק את עמדתו בעד תכנוני המס ואמר: "הביטוי תכנון מס הוא לא מילת גנאי, זה דבר לגיטימי ואני לא אומר את זה רק מהפוזיציה של השוק הפרטי שאני נמצא בה היום. אמרתי דברים כך עוד בתקופה שהייתי מנהל רשות המסים. הביטוי תכנון מס שווה ערך לדבר לגיטמי, כי מי שעובר על החוק ומעלים מסים - לא צריך לעשות תכנון מס".

 

עוד אמר מצא: "ניתן ולגיטימי לתקוף תכנון מס משיקולים פוליטיים, כלכליים, חברתיים מוסריים וכו'. יש נורמות שניתן לתקוף תכנוני מס קיצוניים וחריגים, אבל לא כל תכנון מס הוא שווה ערך לדבר מגונה.

 

"מילאתי אתמול דלק - גם זה תכנון מס"

 

אוסקר אבורזק, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים ומשנה למנהל רשות המסים, נקט בעמדה דומה לזו של מצא ואף הוא דיבר בעד תכנוני מס. "אתמול מילאתי פול טנק בתחנת הדלק. למה עשיתי את זה? תכנון מס, רציתי לשלם 17% ולא 18%. אני חושב שהמתקפה שהייתה בחודשים האחרונים על תכנוני המס היא שגויה. גם המדינה עושה תכנוני מס ואם למדינה מותר לתכנן מס אז גם לנישום. אני מגדיר תכנון מס - כל פעולה שאזרח עושה כדי לשלם את המס בהתאם לחוק", אמר אבורזק. 

 

אוסקר אבורזק, לשעבר המשנה למנהל רשות המסים אוסקר אבורזק, לשעבר המשנה למנהל רשות המסים צילום: אסנת קרסננסקי

 

אבורזק האשים את מורכבות דיני המס בעובדה שיש הרבה תכנוני מס: "ברגע שיש חוק מורכב ומסובך שלעיתים גם רואי החשבון לא לחלוטין מבינים אותו, אז עם קצת יצירתיות אתה יכול לעשות עסקה בכל מיני צורות. ברגע שחוקי המס מורכבים ומסובכים אז בוודאי שתיווצר דיפרנציאציה בין עסקאות לדרך בה בוחר רואה החשבון. ברגע שכללי המשחק ברורים, אין בעיה והכל לגיטימי, אבל המתקפה על תכנוני המס היא לא בחוק. אנחנו מפחדים מדברים שאנחנו לא יודעים.

 

"מי שמכר דירת מגורים לפני 3 שנים ו-11 חודש, ורוצה למכור את הדירה השנייה, אסור לו למכור את הדירה בעוד 10 ימים ולקבל פטור? זה גם תכנון מס - הוא ישלם פחות. יש הבדל בין גביית מס במדינה דמוקרטית ללא דמוקרטית? בדמוקרטיה מותר לאזרח לעשות כל מה שאיננו אסור. אם יש עניין של פרשנות. הרבה מחוקי המס הם פקודה מנדטורית ושם היו חוקים מאוד דרקונים, אז אם נישום מוציא דרך בהתאם לחוק, למה שיהיה אסור לו להפחית את המס?".

 

אבורזק ביקש לתקן את הפקודה ואמר: "צריך לקחת דברים בעיתיים בפקודה ולתקן אותם. ברגע שהפקודה תהיה יותר צודקת וברורה יהיו פחות תכנוני מס".

 

"אין מתקפה של רשות המסים"

 

אהרון אליהו, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים, הגיב על טענות קודמיו: "אני מסכים שיש קשר בין המוטיבציה לתכנן מס לבין ההוגנות של הוראות הפקודה. אחת הדרכים הנכונות להתמודד עם תכנוני מס שליליים הוא לתקן את הפקודה בנקודות שיש בהן אי הגינות.

 

"רשות המסים בהחלט מתכננת לעשות סדרה של תיקונים במס הכנסה ומע"מ כדי להגיע לכך שהוראות החוק יהיו יותר ראויות בסביבה הנוכחית. הדוברים הקודמים דיברו על התקפה של רשות המסים על תכנוני המס ואני רוצה לדייק - אין מתקפה. הרשות מכירה במקום של תכנוני המס ומקבלת אותם. אבל אנחנו רוצים לדעת על קיומם של תכנוני המס, לבחון אותם ולהחליט עם מה אנחנו לא מסכימים ומה אנחנו שוללים. לכן אני לא רואה בחקיקה משהו שהוא בבחינת מתקפה על תכנוני המס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x