$
בארץ

"להחיל את חוק הלוביסטים החדש גם על רואי חשבון ועורכי דין"

פורום הלוביסטים מבקש משרת המשפטים ציפי לבני כי החוק החדש יחול על כל מי שעוסק בפועל בשדלנות; מגישת ההצעה, ח"כ עדי קול: "על נבחרי הציבור לדאוג לאינטרס הציבורי, ולנתק עצמם מבעלי הון וגורמי כוח חיצוניים ואינטרסנטיים"

תומר אביטל 20:3330.05.13

לקראת שינוי בענף הלובי? פורום הלוביסטים פנה הערב (ה') לשרת המשפטים ציפי לבני בדרישה שתפעל להחיל את חוק הלוביסטים החדש והמחמיר לא רק עליהם אלא על כל מי שעוסק בפועל בשדלנות. הדרישה מגיעה על רקע העלאת הצעת החוק שהגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד) להצבעה ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה.  

הפורום - שמייצג בין היתר את חברת הלובינג הגדולה פוליסי - הביע הערב תמיכה בחוק, אך תובע כי יחול על כל מי שמייצגים לקוחות מול המערכת הפוליטית - לרבות רואי חשבון, יועצים כלכליים, יועצי תקשורת, עורכי דין יועצים אסטרטגיים, אנשי שיווק, חברי מרכזי מפלגות, ארגונים המקבלים תרומות ועוד. אחרת, טוענים הלוביסטים, ההצעה תפגע בחופש העיסוק של השדלנים הלגיטימיים ותביא לפריחה של "שדלנות שחורה".

 

במכתב ששוגר ע"י עו"ד גדעון פישר ובנג'י לבנטל נכתב בין השאר כי "יש לקבוע הגדרה בסיסית ורחבה של כל הגורמים ובעלי המקצוע הרלוונטיים העוסקים בפועל בשדלנות".

 

הכנסת הכנסת צילום: מיקי אלון

 

קול מסרבת להרחיב את ההגדרה שתיקבע בחוק. לדבריה, "על נבחרי הציבור לדאוג לאינטרס הציבורי, ולנתק עצמם מבעלי הון וגורמי כוח חיצוניים ואינטרסנטיים".

 

ההצעה תכלול הגשת דוחות תקופתיים ליו"ר הכנסת, תחייב הצהרה מקדמית הכוללת את תחומי העניין בהם יעסקו הלוביסטים, ותרחיב את הגדרתם גם לפעילות הלובינג הנעשית מול חברי הממשלה והדרג המנהלי הבכיר ברשות המבצעת. בנוסף, ההצעה קובעת את הרחבת תקופת צינון לשנה וחצי לח"כים, שרים ופקידים בכירים במגזר הציבורי. על הצעת החוק של ח"כ קול חתמו חברי כנסת רבים מסיעת "יש עתיד", בהם שר האוצר יאיר לפיד.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בשבוע שעבר היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, הזהיר לאחרונה את חברי הכנסת מניהול קשרים מול לוביסטים לא מורשים. מדובר במכתב שהולם את טענותיהם של השדלנים. ינון התריע במיוחד מפני קשרים עם לוביסטים לא חוקיים, שמחזיקים ב"השפעה ניכרת על בחירתם של חברי הכנסת".

  

בכנסת הקודמת רווחה במשכן התופעה של חברי מרכז מסיעות שונות שביקרו תכופות את חברי כנסת וביקשו מהם לקדם נושאים שונים. חלקם מבקשים לקדם אינטרס פרטי או עסקי במסווה של עניין ציבורי. בניגוד לשדלנים המוסדרים, הרשומים באתר הכנסת ועונדים סרט כתום, אלו אינם נושאים תג ופעילותם למעשה מנוגדת לחוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x