$
רכב

פרסום ראשון

עו"ד סיגל רוזן-רכב מונתה כמפרקת זמנית של בטר פלייס

קודם לכן ביקשה החברה מביהמ"ש למנות מיידית מפרק זמני מחשש ל"תוהו ובוהו" לאחר הגשת בקשת הפירוק ופרסומה, עומד מערך השירותים של בטר פלייס "בפני קריסה והתמוטטות מיידית". ביהמ"ש ידון בבקשה הזו מחר. ל"כלכליסט" נודע כי סגן נשיא רנו יגיע מחר לישראל

זוהר שחר לוי ותומר הדר 14:4927.05.13

רו"ח ועו"ד סיגל רוזן-רכב מונתה כמפרקת זמנית של בטר פלייס, כך קבע היום (ב') שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אילן שילה. בתוקף תפקידה היא תפעיל את החברות בקבוצה עד למינויו של מפרק קבוע. מחר בשעה 10:00 יתקיים דיון בפני השופט בבקשת הפירוק שהגישה קבוצת בטר פלייס.

 

עו"ד רוזן-רכב ממשרד ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות', מתמחה מזה כ-20 שנה בייעוץ פיננסי ולפני הצטרפותה למשרד הייתה שותפה במשרד פרופ' ארניה ושות'. היא מרצה בקורס בניתוח דוחות כספיים והערכות שווי חברות בחוג לחשבונאות באוניברסיטת תל-אביב. היא בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה (בהצטיינות) מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בעלת תואר במינהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת תל אביב, וכן בוגרת משפטים (בהצטיינות) מהמרכז הבינתחומי הרצליה.

 

  

לאחר שעיין בבקשת קבוצת בטר פלייס, בתגובת הכנ"ר וכן בהודעת החברות מהיום לפיהן "מערך השירות של בטר פלייס נמצא בפני קריסה", אמר השופט כי החליט על מינויה של מפרקת זמנית "לנוכח הדחיפות".

 

קודם לכן הביעה קבוצת בטר פלייס חוששת מ"תוהו ובוהו" בהתנהלות החברות ומבקשת מבית המשפט כי יחליט באופן מיידי על מינוי מפרק זמני שכן "מערך השירותים עומד בפני קריסה והתמוטטות מיידית".

 

באי כוחן של חברות בטר פלייס, ממשרד יגאל ארנון ושות', טענו במסמך שהגישו לבית המשפט המחוזי מרכז כי "בהעדר החלטה מיידית על מינוי מפרק זמני לחברות, הולך וגובר התוהו ובוהו בהתנהלות החברות" ולכן נדרש "מינוי בהול" של מפרק זמני לחברות.

 

במסמך צוין כי כעת, ולאחר הגשת בקשת הפירוק ופרסומה, עומד מערך השירותים של בטר פלייס "בפני קריסה והתמוטטות מיידית". "החברות", נכתב עוד, "אינן נותנות מענה – מחשש של העדפת נושים – לפניות של מאות לקוחות, עובדים וספקים".

 

עו"ד סיגל רוזן-רכב עו"ד סיגל רוזן-רכב צילום: עמי ארליך

 

בתוך כך, מציינים נציגי בטר פלייס, כי הם ממשיכים לתמוך במינויו של רו"ח יואב כפיר כמפרק זמני וכי הוא כשיר לבצע תפקיד זה. "הוא אינו קשור לחברות בצורה כלשהי", מובהר, "בימים האחרונים ולקראת אפשרות מינויו הוא למד את עסקי החברות ויוכל באופן מיידי לקבל את ההחלטות הדרושות למניעת כאוס מוחלט".

 

בתוך כך, גם לקוחות בטר פלייס המחזיקים ברכבים חשמליים פנו לבית המשפט והביעו חשש כי אם כניסתה של החברה להליכי פירוק ימצאו עצמם "בפני שוקת שבורה".

 

בבקשה שהגישו מחזיקי הרכבים, באמצעות עו"ד דוד פורר ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', הם מבקשים כי בית המשפט ישקול למנות מפרק זמני שיפעיל, ולו רק לתקופת מעבר, את החברות. בכך, כך נטען, תוקטן מידת הפגיעה ברוכשי המכוניות ובמחיזיקים במכוניות.

 

בדומה לרנו, יצרנית הרכבים החשמליים, שהתרעמה בפני בית המשפט על כך שעודכנה בדבר הליכי הפירוק דרך אמצעי התקשורת, גם מחזיקי הרכבים טוענים כי בקשת הפירוק כלל לא הועברה לידיהם. "נפגעים מרכזיים מקריסתה של החברה הם הרוכשים של המכוניות, המחזיקים עתה במכוניות אשר הפעלתן תלויה בחברה", כתבו באי כוחם לבית המשפט. "אולם צפויים להימצא בפני שוקת שבורה, עם כניסתה של החברה להליכי פירוק".

 

לפי בקשת מחזיקי הרבים, בפירוק זמני יהיה בהכרח ניגוד אינטרסים בין האינטרס של הנושים הפיננסים והספקים מחד, לבין האינטרס של המחזיקים במכוניות מאידך. לכן, הדרך לפתור את הניגוד הזה הוא במינוי שני בעלי תפקיד – אחד מטעם הנושיםהפיננסים והספקים והשני מטעם המחזיקים במכוניות שמכרה החברה.

 

"שני בעלי התפקיד יאזנו זה את זה", נכתב, "וכך ניתן יהיה להביא בחשבון את האינטרסים המנוגדים במסגרת הליך הפירוק הזמני". כן מצוין, כי נוכח האופי המיוחד של החברה "יש מקום לבדיקת האפשרות לקבלת מימון ממשלתי להמשך ההפעלה של החברה".

 

בכיר ברנו מגיע לישראל

 

בתוך כך, ל"כלכליסט" נודע כי ז'יל נורמן, סמנכ"ל בכיר ברנו, האחראית למכוניות החשמליות המשמשות את בטר פלייס, יגיע מחר לישראל כדי לנסות ולפתור את הבעיות שנוצרו לאחר קריסתה של בטר פלייס.

 

נורמן נמנה על פקודיו הישירים של נשיא החברה קרלוס גוהן ונחשב לוותיק בחברה הצרפתית. הוא החל את עבודתו בה בשנת 1988.בין היתר, החזיק נורמן בתפקידים בחברת ניסן ומספטמבר האחרון הוא מכהן בתפקיד סמנכ"ל בכיר ונשיא רנו באסיה והמזרח הרחוק.

 

רנו: "בטר פלייס לא עדכנה אותנו על הפירוק, התנהלותה בלתי ראויה"

 

רנו, מי שאחראית למכוניות החשמליות המשמשות את בטר פלייס, תוקפת את התנהלות הקבוצה והודיעה היום לבית המשפט כי תגיש בהקדם בקשה לכינוס נכסים ולאכיפת שעבוד. "החוב לרנו הוא גבוה, בכל החלטה בניהול הליך חדלות הפרעון של בטר פלייס, חייבים לקחת בחשבון את זכויות הנושה המובטח".

 

אמש (א') פנתה רנו לבית המשפט המחוזי מרכזי בבקשה ראשונה להצטרף כצד להליך הפירוק של בטר פלייס כשהיא מציינת כי נודע לה על הליך הפירוק דרך הפרסום בתקשורת. באי כוחה של החברה ציינו בהודעה שהגישו לבית המשפט כי למרות שפנו לעורכי הדין של בטר פלייס וביקשו לקבל לידיהם את בקשות הפירוק, הם נתקלו בסירוב ו"למרבה הצער, עד למועד כתיבת בקשה זו לא הועברו בקשות כאמור לעיוננו למרות שהובטח כי ייעשה כן".

 

מכונית רנו ZE של בטר פלייס מכונית רנו ZE של בטר פלייס צילום: תומריקו

 

לפי רנו, יש לצרפה כצד להליך תיק הפירוק, משום שהיא נושה מובטח - בשל שעבוד ספציפי מוגבל עד לסכום של 65 מיליון יורו שקיים לטובתה. באי כוחה של רנו, עוה"ד דן גרוס ואמנון דרדיק כי רנו, ציינו כי בהיותה נושה מובטח, היא צד ראוי ונחוץ בתיק הפירוק, ואף נכון היה לפנות אליה טרם הגשת הבקשה ולצרפה כצד.

 

נושים מובטחים הינם ברוב המקרים תאגידים פיננסיים אשר תמורת מתן כספים או אשראי לחייב, משעבדים נכסים של החייב, כגון נכס מקרקעין או רכבים. הם מקבלים קדימות בהחזר החוב.

 

השעבוד לטובת רנו, כך עולה מהמסמכים, מוגבל לסכום של עד 65 מיליון יורו כש"יתרת החוב המדוייקת נבדקת בימים אלה". החוב מקורו, בין היתר, באספקת סוללות למכוניות חשמליות מדגם רנו פלואנס, כאשר "השעבוד לטובת רנו הוא ספציפי על הרכיב האמור".

 

"יתר על כן", נכתב עוד, "החברה מחזיקה כיום בסוללות רבות, כאשר בחלקן הן נמצאות בידי לקוחותיה. הסוללות כאמור משועבדות בשעבוד ספציפי לטובת רנו. בנסיבות אלו יש נחיצות בצירופה כצד להליכים על מנת שיישמרו זכויותיה ולא ייעשו פעולות שיגרמו לפגיעה ברכוש המשועבד". עוד לפי יצרנית הרכב, היא נמנית על נושיה הגדולים של החברה אם לא הנושה הגדול שלה.

 

אולם, לאחר שנציגי בטר פלייס סירבו להעביר לידיהם את מסמכי בקשת הפירוק, פנו הבוקר (ב') עורכי דינה של רנו לבית המשפט והודיעו כי יגישו בהקדם בקשה לאכיפת שעבוד ולמינוי כונס נכסים. "רנו", כך נכתב, "משום מה לא עודכנה על ידי החברה בדבר המהלכים שהביאו להגשת הבקשה לפירוק ולמינוי מפרק זמני. רנו פנתה לעורך דינה של בטר פלייס לאחר הפרסום בעיתונות, אולם לא קיבלה העתק הבקשות שהוגשו בתיק". בהמשך, כך צוין, התקבלה הודעת מייל מעורך דינה של בטר פלייס ובה נאמר כי הוא אינו מתכוון להעביר את העתק הבקשה שהוגשה הואיל והוגשה "במעמד צד אחד".

 

"לאור דרך התנהלות בלתי ראויה זו של בטר פלייס", כותבים עוד נציגי רנו, "וכאשר רנו היא נושה מובטח והחוב אליה הוא הגדול או אחד הגדולים בתיק, וכאשר החברה עצמה פונה בבקשה בדבר חדלות פירעון, לא נותרת בפני רנו ברירה אלא להגיש בקשה לאכיפת שעבוד ולמינוי כונס נכסים זמני". ככונס נכסים מבקשת רנו למנות את עו"ד שאול קוטלר.

 

כונס הנכסים מעדיף כי ימונה מפרק אחר לבטר פלייס

 

כונס הנכסים הרשמי תומך בבקשת הפירוק לקבוצת חברות בטר פלייס, כך עולה מתגובתו שהוגשה הבוקר (ב') לבית המשפט המחוזי מרכז.

 

אתמול פנו ארבע חברות הבת של קבוצת בטר פלייס העולמית, הפועלות בישראל, בבקשה לפרקן לאחר שהפכו חדלות פרעון ולמנות את רו"ח יואב כפיר כמפרק זמני של הקבוצה. בבקשת הפירוק צוין כי לחברות חובות לספקים חיצוניים בסכום של כ-40 מיליון דולר והתחייבויות רבות. לפי החברות, מצבה הכספי של הקבוצה החמיר במהלך השנה שעברה כשהיקף הכנסות הקבוצה הסתכם בשנה זו בסכום של 7 מיליון דולר בלבד. עוד צוין כי לקבוצה נגרמו מאז תחילת פעילותה ועד לסוף שנת 2012 הפסדים עצומים, בסכום של כ-812 מיליון דולר, כאשר 454 מיליון דולר מתוכם נצבר במהלך שנת 2012 לבדה.

 

כונס הנכסים הרשמי דוד האן כונס הנכסים הרשמי דוד האן צילום: מיקי אלון

 

הבוקר הגיש כונס הנכסים הרשמי פרופ' דוד האן, באמצעות עו"ד אורי ולרשטיין, את עמדתו לבקשת הפירוק, בהתאם להחלטת שופט בית המשפט המחוזי מרכז, אילן שילה. מעמדתו עולה כי הוא תומך בפירוק הקבוצה. "בנסיבות שנוצרו", כתב עו"ד ולרשטיין לבית המשפט, "אין מנוס ממינויו של מפרק זמני לחברות המבקשות והנמנות על קבוצת בטר פלייס, על מנת לקדם מענה ניהולי ומשפטי דחוף לעובדיהן, ללקוחותיהן, לספקיהן, ולנושיהן של החברות".

 

יחד עם זאת, נראה כי כונס הנכסים מעדיף כי ימונה מפרק אחר ולא רו"ח יואב כפיר. "מבלי לגרוע מיכולותיו הטובות של רו"ח כפיר והמקובלות על הכנ"ר", נכתב, "הרי שמינויו לתפקיד מוצע בידי החברות, אשר בחינת התנהלותן נדרשת בהליך". לפי הכנ"ר יש לשקול מינויים של "מועמדים ניטרליים", חלופיים או נוספים לתפקיד המפרק הזמני ומציע את רו"ח גבי טרבסלי, רו"ח ועו"ד סיגל רוזן-רכב, עו"ד אלונה בומגרטן, רו"ח חיים קמיל, עו"ד אלעד עפארי או כל מועמד אחר.

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן, תקיים בשבוע הבא דיון מיוחד בסגירת חברת בטר פלייס. בדיון ייבחנו היבטים שונים של סגירת החברה, בהם משמעויות סגירת החברה על הצרכנים שכבר רכשו מכוניות של החברה יחד עם חבילות טעינה והחלפת סוללות ועלולים להישאר ללא מענה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x