$
בארץ

ועדת השרים אישרה את קידום חקיקת החוק להגברת התחרותיות במשק

בתום החקיקה ביה"ד להגבלים עסקיים יוכל להורות לבעל מונופול למכור נכסים אם מצא כי יש בכך בכדי למנוע פגיעה בתחרותיות או בציבור

הדר קנה 16:0726.05.13

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את קידום הליכי החקיקה של החוק לשינוי חברתי-כלכלי להגברת התחרותיות.

 

 

מטרת החוק היא לאפשר התמודדות של המדינה עם ריכוזיות ענפית וכשלים בתחרות בשווקים ובמסגרתו יתאפשר לבית הדין להגבלים עסקיים, בעקבות פנייה של הממונה, להורות לבעל מונופול או לחבר בקבוצת ריכוז (חברה הפועלת בשוק ריכוזי), למכור נכסים אם מצא כי יש בכך בכדי למנוע פגיעה בתחרותיות או בציבור. כמו כן, יוכל הממונה לערוך בדיקות הנוגעות לרמת התחרות בענפי משק שונים, לרבות בחינת קיומם של כשלים בתחרות וחסמים לתחרות.  

 

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים צילום: עמית שעל

 

החוק, נעשה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג וההחלטה של ועדת המזון כדי לטפל בריכוזיות ברשתות הקמעונאיות והוא רלוונטי כיום גם לנמלים.

 

לאחרונה שלח הממונה דיויד גילה מכתבי שימוע לנמל אשדוד ולנמל חיפה, שבהם הוא קורא לחברות העומדות מאחוריהם למסור את עמדותיהן בטרם הוא מכריז עליהן כקבוצת ריכוז בתחום הפריקה והטעינה של מכולות. 

 

אם הממונה יחליט להכריז על הנמלים כמונופולים הוא יוכל להתערב חוקית בנעשה בהם. בין היתר הוא יוכל לתת להם הוראות לניהול הנמל, כולל פיקוח על תעריפים.

 

בועדת השרים הוחלט גם כי מבוטל הפטור בחוק שניתן להסכמי בלעדיות הדדית, אשר נהנו עד כה מפטור גורף בחסות החוק. בעקבות התיקון הטיפול בהסדרים אלו יהיה כטיפול בכל הסדר כובל אחר – דרך בית הדין להגבלים עסקיים, דרך פטור מהממונה או דרך פטור סוג כפי שקיים כיום לחלק מהסכמים אלו.

 

ביטול הפטור הגורף צפוי למנוע פגיעה מיותרת בתחרות. כך, למשל, היום אם יבואן מתחייב למכור רק לרשת קמעונאית מסוימת, ובמקביל אותה רשת קמעונאית מתחייבת לרכוש רק מאותו יבואן, הצדדים להסכם לא צריכים את אישורו של אף אחד להסכם זה, למרות שהוא פוגע פגיעה קשה בתחרות ובצרכנים. כעת החוק יחייב אותן לפנות לממונה על הגבלים עסקיים ולקבל ממנו אישור מראש לבצע הסכם כזה, וזאת בתנאי שהוא לא פוגע בתחרות ובצרכנים.

 

שר הכלכלה, נפתלי בנט אמר בנוגע להחלטה כי התחרות היא הדרך הבטוחה להוריד מחירים ולשפר את רמת השירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x