$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הוצאות מעון ראש הממשלה ברבעון הראשון של השנה: 706 אלף שקל

לאחר שהוגשה עתירה בנושא פרסם משרד ראש הממשלה את תקציב המעון המלא אך כעת הוא מסרב לחשוף נוהל שקבעה החשבת הכללית באוצר למסגרת תקציב האירוח במעון. מבקר המדינה הודיע שבכוונתו לבדוק את הוצאות הבית

תומר אביטל 07:0223.05.13

בעקבות סדרת החשיפות ב"כלכליסט" הודיע אתמול מבקר המדינה יוסף שפירא כי יבדוק את הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה. בהודעה שפרסם נכתב כי "הנושאים הללו צריכים להגיע להסדרה שקופה וברורה כלפי הציבור". "כלכליסט" קרא כבר לפני כחודש לקבוע נוהל הוצאות מפורט למעון, כדי ליצור ביקורת אפקטיבית יותר.

 


אלא שמאז התברר שכבר קיים נוהל כזה. החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו קבעה לפני כמה שבועות מסגרת תקציבית נפרדת להוצאות האירוח במעון. עם זאת, כל ניסיון לחשוף את הנוהל העלה חרס.

 

משרד האוצר מסרב לתת פומבי למסמך הזה, וגם משרד ראש הממשלה, שכפוף לנוהל, סירב אתמול לחשוף את הנוהל או להסביר מדוע הוא מסרב לפרסמו.

 

שרה ובנימין נתניהו שרה ובנימין נתניהו צילום: איי פי

 

באוצר הפסיקו לעקוב אחר הוצאות המעון, זאת כחלק מתוכנית להגברת ריבונות המשרדים, וכעת רוב המשרדים יכולים לנייד כסף בין סעיפים. יוזמה זו - שאולי מגבירה את המשילות - מקשה על היכולת של הכנסת והציבור לפקח את הממשל.

על אף סירובם לחשוף את הנוהל, הסכימו במשרד ראש הממשלה לחשוף לבקשתנו את סכום הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור ברבעון הראשון של 2013. מדובר ב־706 אלף שקל.

 

 

לאור חשיפת הוצאות הרבעון הראשון מסתמן כי תקציב המעון בסוף השנה הנוכחית יהיה דומה לזה של שנת 2011, כ־2.6 מיליון שקל, וקטן יותר מהוצאות שנת 2012 שעמדו על 3.3 מיליון שקל, חריגה של 1.1 מיליון שקל מהתקציב לשנה זו.

בראיונות בסוף השבוע אמר עו"ד דוד שמרון, המקורב למשפחת נתניהו, כי "לפני כמה חודשים ביקש ראש הממשלה מיוזמתו למנות חשב ולבדוק את ההוצאות של מעונו הפרטי בירושלים ובקיסריה, ושל המעון הרשמי. לאור המסקנות כבר קטנו ההוצאות ועד סוף השנה יצומצמו פעם נוספת".

 

סוגיית הוצאות מעון ראש הממשלה נחשפה ב"כלכליסט". לאחר הפרסומים, נעשתה פנייה למבקר המדינה הקודם בבקשה לחקור את הנושא, אך במשרד המבקר הוחלט שלא לחקור. בעקבות עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע לבית המשפט בשיתוף "כלכליסט", הסכים משרד ראש הממשלה לפרסם בשבוע שעבר את סעיפי התקציב המלאים. מדובר בתקציב שמיועד לניקוי המעון, רכישת מזון וביגוד לבני הזוג נתניהו ועוד. כעת, בעקבות הזינוק בהוצאות והביקורת הציבורית, החליט המבקר החדש שפירא לבחון את הנושא.

 

מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה מברך על החלטת המבקר לבדוק את הוצאות אישי ציבור בישראל לאורך השנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x