$
בארץ

הזירה הבאה של גוגל: חקירה בקנדה על ניצול כוחה בשוק

החקירה תנוהל על ידי משרד התחרותיות הקנדי, אולם עדיין לא ברור מה יהיה היקפה. חקירות דומות נוהלו נגד גוגל בחודשים האחרונים בארה"ב ובאירופה

מיכל פופובסקי 07:1022.05.13

השליטה האדירה של גוגל כמעט בכל השווקים שבהם היא פועלת מציבה אותה גם על הכוונת של רשויות ההגבלים העסקיים בעולם. בסוף השבוע דווח כי משרד התחרותיות הקנדי מתכנן לפתוח בזמן הקרוב בחקירה נרחבת כנגד החברה. החשדות נגד גוגל נוגעים, על פי הערכות, לשימוש לרעה שעשתה בכוח שלה בשוק החיפושים בקנדה.

על פי העיתון הקנדי "פייננשל פוסט", המשרד הגיש הודעה רשמית לגוגל על החקירה, אולם עדיין לא ברור מה יהיה היקפה, על אילו עבירות תיחקר גוגל ומהו גובה הקנס האפשרי שעלול להיות מוטל על ענקית החיפוש.

 

מאחר שגוגל חולשת על 90% משוק החיפוש בקנדה, ניתן להניח שהחקירה הנוכחית מצטרפת לשורת הגופים הרגולטוריים בארה"ב ובאיחוד האירופי שחקרו את גוגל בשנה האחרונה בנוגע לשימוש שעשתה לרעה בכוח שלה בתחום החיפוש.

 

חואקין אלמוניה נציב האיחוד האירופי לתחרות חואקין אלמוניה נציב האיחוד האירופי לתחרות צילום: בלומברג

 

בינואר האחרון הגיעה גוגל להסכמה עם רשות הסחר האמריקאית (FTC) לסגירת חלק מהחקירות נגדה, שנגעו לשימוש לרעה בפטנטים שלה בתחום התקשורת. גוגל התחייבה באופן וולונטרי לעשות כמה שינויים בהתנהלותה העסקית, ובהם שני שינויים עיקריים: הראשון יאפשר לאתרים לא להופיע בחיפושים של גוגל ולהסיר תכנים מתוצאות חיפוש לפי תכנים. בנוסף, גוגל תאפשר למפרסמים להעביר קמפייניפ פרסומיים ממנוע החיפוש שלה לאתרים אחרים. מתחריה של גוגל התלוננו בעבר כי תנאי השימוש של גוגל הופכים את ההעברה של הקמפיינים לאתרים אחרים לבלתי כדאיים.

 

ה־FTC, מצדו, לא הטיל על גוגל קנסות. הבלוג הטכנולוגי טק־קראנץ' טוען כי גוגל היא המנצחת הברורה בדיל.

 

זו לא הפשרה הראשונה בין גוגל לרגולטור האמריקאי. באוגוסט שילמה גוגל 22.5 מיליון דולר כחלק מהסדר בתביעה שהגישה נגדה FTC על כך שעקפה את הגדרות הפרטיות של ספארי, מנוע החיפוש של אפל. החקירה נפתחה בעקבות תלונות על כך שענקית האינטרנט משתמשת בקבצי Cookie עם הגדרות מטעות כדי לעקוף את מנגנון השמירה על הפרטיות בדפדפני ספארי ולאפשר מעקב אחרי נתיב הגלישה של המשתמשים, גם אם הם חסמו את אפשרות המעקב נגדם. הפשרה הושגה על ידי גוגל, מבלי שנאלצה להודות באשמה.

 

בימים אלו נבדקת גם הצעת פשרה שהגישה גוגל לנציבות האירופית. כבר לפני שלוש שנים החלו להגיע לנציבות תלונות על כך שגוגל מנצלת את שליטתה בשוק החיפוש, כדי להעניק עדיפות לחיפושים שלה (לטיסות או מסעדות למשל) על פני המתחרים וכדי להציג תוצאות של מתחרים כאילו הן תוצאות שהיא ייצרה. פרטי הפשרה טרם פורסמו, אולם גם במקרה הזה, תימנע גוגל מאישומים רשמיים וקנסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x