$
בארץ

פירון: "נדאג שכל הורה יידע לאן הולך כל שקל במערכת החינוך"

שר החינוך התייחס בכנסת לתקציב משרדו: "אנחנו צריכים עוד כסף, אבל אפשר לעשות הרבה במה שיש"

חן פונדק 14:1720.05.13

"נעשה שקיפות מקסימלית. נדאג שכל הורה וילד ידע לאן כל שקל הולך. חובתה של מערכת החינוך להראות מה היא עושה עם סכומי הכסף המכובדים". כך אמר שר החינוך הרב שי פירון בוועדת החינוך בכנסת היום (ב').

השר אף אמר כי ייבחן מבנה משרד החינוך ושנעשית עבודה שתגדיר מחדש את שיתוף פעולה עם המגזר השלישי שיגדיר מי יכול לתרום ולכמה זמן שיתוף הפעולה יעבוד. "לא יכול להיות שכל מי שרוצה להביא כסף ניקח אותו. חייבים להיות סטנדרטים. לא כל הרוצה לתרום ולשנות את מערכת החינוך יוכל לעשות זאת".

 

"אפשר למקסם את תקציב החינוך. אנחנו צריכים עוד כסף, אבל אפשר לעשות הרבה במה שיש. יש הרבה שאלות של כפילויות ושאלות בהן הפעולות לא מספקות", אמר פירון.

 

בהקשר לקיצוצים אמר כי תקציב משרד החינוך אמור היה לגדול ב-8.5 מיליארד שקל ב-2013 ויגדל פחות. "לא נגענו בשעות לימוד ולא בתשלומי הורים. אנחנו מחלקים את זה אחרת. ראוי שהחלוקה תהיה יותר דיפרנציאלית ופחות רוחבית", אמר. 

 

שי פירון עם שר החינוך הקודם גדעון סער שי פירון עם שר החינוך הקודם גדעון סער צילום: עמית שאבי

 

פירון הוסיף: "אני לא רוצה לשמוע בכהונה שלי אי פעם ברדיו על ילד שלא עלה על האוטובוס לטיול השנתי כי לא היה להורים שלו כסף לשלם. העברנו 50 מיליון שקל למלגות להורים האלה וזה אמור למנוע את כל המקרים הללו".

 

עוד אמר השר: "קראתי שהפסקנו את פרויקט השאלת הספרים. זה לא נכון, הוא נמשך אבל אחרת. יש ילדים שצריכים יותר, שאם הם לא מקבלים ממני ספר לא יהיה להם", אמר פירון והוסיף "עצרנו את הצהרונים בעיקר כי חשבנו שזה לא שירות מספיק טוב". אם היינו חושבים שהתוכנית מבחינה חינוכית היא מספיק טובה, לא היינו מוותרים עליה. התחילו לבחון את זה עוד לפני כהונתי והייתה תחושה פה אחד שתוכנית הצהרונים לא ממלאת את ייעודה".

 

סייעות לילדים לא גמולים

 

פירון אף הדגיש את החשיבות שיש כיום לגיל הרך. פירון סיפר כי הרעיון להוסיף סייעות בגילאי 3 במקומות בהם יש ילדים בלתי גמולים הוא רעיון של סגן שר החינוך, אבי וורצמן. פירון אמר כי יתווספו בין 600-1,000 סייעות בנות שירות לאומי. "לא בטוח שנכסה את כל הגנים בשנה הראשונה. סגן שר גם יעשה פיילוט של גני הורים לילדי הגיל הרך, לייצר מצב בו מכשירים את ההורים ששולחים את הילד שלהם לראשונה למערכת החינוך להתמודד".

 

השר אף אמר כי אחד היעדים של מערכת החינוך צריך להיות לתת אוטונומיה תרבותית לערביי ישראל: "לא צריך לפחד. אנחנו מספיק חזקים לתת לאנשים לחיות את חייהם ממקום של הכלה ולא טשטוש. צריך לצמצם את הפער בין היהודים והערבים. זה לא עניין פוליטי אלא אנושי. חייבים לנתק את השיח מהשיח הפוליטי.

 

בנוסף סיפר פירון כי הוא פועל לחדש את המסלול המקצועי כתחליף לתעודת בגרות. "יש ילדים שהמירוץ אחרי תעודת בגרות מאמללת אותם. בשנה הקרובה יפתחו חמישה בתי ספר חדשים בשילוב עם סטף וורטהיימר ועם הצבא".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x