$
בארץ

תשובה: "ייצוא הגז יכניס למדינה 100 מיליארד דולר ב-20 השנים הקרובות"

לדבריו, יישום מסקנות ועדת צמח ישפיע לטובה על המשק בכל התחומים. מטה המאבק לשמירה על הגז הישראלי: "תשובה מטעה את הציבור בכל הנוגע לייצוא הגז, ולא בפעם הראשונה"

חן פונדק 15:4319.05.13

"יצוא הגז לבדו יכניס לקופת המדינה ולמשק הישראל כ-100 מיליארד דולר במהלך 20 השנים הבאות", כך אמר יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק. הדברים נאמרו היום (א') בכנס לקוחות עסקיים של בנק מזרחי-טפחות

לדברי תשובה, שמירת הרזרבות הנדרשות למשק הישראלי, והקצאת הגז ליצוא - כפי שנקבעו במסקנות ועדת צמח, ישפיעו לטובה על המשק בכלכלה, בביטחון, בחינוך, בתשתיות, בבריאות ובדיור. הוא הוסיף כי "על המדינה לעודד את העוסקים בחיפושי הגז בישראל, ולדאוג לכך שלענף ייכנסו חברות נוספות – מקומיות ובינלאומיות. ככול שירבו השחקנים כך ירבו הקידוחים, ומדינת ישראל תחזק את מעמדה כשחקן משמעותי בתחום". עוד אמר כי "הכנסות המס מענף הגז, ממיסים ותמלוגים, נקבעו על כ-60 אחוז – מה שאומר שהציבור הישראלי וקופת במדינה הם המרוויחים העיקריים מההצלחות בתחום הזה".

 

מנכ"ל מזרחי טפחות אלי יונס (מימין), בעל השליטה בדלק יצחק תשובה ויו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור מנכ"ל מזרחי טפחות אלי יונס (מימין), בעל השליטה בדלק יצחק תשובה ויו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור

 

מלבד ההשלכות הכלכליות, לתגליות הגז יהיו, לדברי תשובה, השלכות נוספות: "הגז יהווה מנוף לפיתוח קשרים בילטראליים בין ישראל למדינות רבות באזור ולפיתוחם של פרויקטים כלכליים משותפים בין ישראל ושכנותיה, עובדה שתחזק משמעותית את כוחה הגיאופוליטי של ישראל".

 

מנכ"ל מזרחי-טפחות אלי יונס, התייחס בדבריו בכנס לסוגיית ייצוא הגז ואמר כי עד תחילת שנות ה-90 נשלט הענף על ידי הממשלה, אלא שההצלחות האמיתיות הגיעו רק לאחר שהמדינה הפקידה את רישיונות החיפוש בידי משקיעים ויזמים פרטיים, מהארץ ומחו"ל. אולם, לדברי יונס, "לא כולם הצליחו. היו כאלה שניסו, העלו חרס והפסידו את כספם. לצידם היו כאלה שהתעקשו, האמינו ובסופו של דבר הגיעו למאגרים עם כמויות גז אדירות ופוטנציאל הכנסות עצום למשק הישראלי".

 

"חשוב מאוד להבטיח, שהשיח הציבורי בנושא ייצוא עודפי הגז יתנהל באופן רציונאלי ויהיה מעוגן בנתוני אמת אובייקטיביים", הוסיף יונס.

 

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, אמר בכנס, כי הכסף מייצוא הגז יגיע גם לכיס של ריקי כהן מחדרה וייתן את האופק המתבקש במיוחד בשעה זו למשק הישראלי ולמדינה כולה. "דווקא עכשיו קיימת בפנינו הזדמנות היסטורית לחולל שינוי במשק הישראלי ולהשתמש בתגליות הגז כמנוע צמיחה למשק ולחברה הישראלית, באופן שישפיע על אורח החיים של כל אזרח ואזרח. אסור לעצור את המומנטום הזה", קרא תדמור.

 

מטה המאבק לשמירה על הגז הישראלי מסר בתגובה: "יצחק תשובה מטעה את הציבור בכל הנוגע לייצוא הגז, ולא בפעם הראשונה. לא זו בלבד שהמדינה לא תרווחי מייצוא הגז אלא שהדבר יסב בשנים הבאות למשק הישראלי נזק ישיר של 600 מיליארד דולר. אם יאושר הייצוא כפי שדורש תשובה, כל אחד מאזרחי ישראל יאלצו לשלם מכיסו אלפי שקלים בשנה לרכישת דלקים חלופיים – בעוד הגז הישראלי ישמש את אזרחיהן של מדינות זרות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x