שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עסק חברתי ורווחי

בואו להכיר את המגזר הרביעי. מסעדת "מטעים" ברמת הנדיב משלבת תרומה חברתית, עם עשיית רווח כלכלי

עוזי בלומר 08:5418.05.13

חלק גדול מפעילות הסיוע לקהילה בישראל מבוצע באמצעות מה שמכונה "המגזר השלישי", מוסדות ללא כוונות רווח (מלכ"רים) שמסייעים לקהילה, אך פעילותם ממומנת בעיקר מכספי תרומות. כעת בואו והכירו את "המגזר הרביעי", מודל פעולה חדש יחסית של פעילות קהילתית, באמצעות עסקים פעילים, שמטרתם גם לייצר רווח.

 

חנוך ברקת, בעברו איש תעשיית ההון סיכון, ביצע שינוי בחייו, וכעת הוא משמש כמנהל "דואליס", קרן ליזמות עסקית חברתית.

 

הקרן הקימה כבר חמישה עסקים חברתיים בבאר שבע, ביהוד, בתל אביב וברמת הנדיב. העסקים כוללים חברת תוכנה שמעסיקה אנשים בעלי מוגבלויות, חנות בגדים, בית קפה, מסעדה בתל אביב ("ליליות") ומסעדה ברמת הנדיב ("מטעים").

 


 

פגשנו את ברקת במסעדת "מטעים". הנערים שעובדים במסעדה מופנים אליה ע"י שירותי הרווחה. לאחר קבלתם הם עוברים תהליך הכשרה שנמשך שנה, במהלכו הם לומדים לעבוד במסעדה תחת הדרכתו של השף עמי דניאלי, ותחת פיקוח עובדת סוציאלית. ברקת אומר בסיפוק, שכ-90% מבוגרי התהליך מבצעים בחייהם שינוי משמעותי, חלקם חוזר ללימודים, וחלקם מתקבלים לצה"ל שלפני כן לא רצה לגייסם. לדברי ברקת, מדי שנה נפלטים ממערכת החינוך כ-7,500 נערים ונערות בגיל 15-17, ומודל השיקום שהוא פועל לפיו יוכל בבוא הזמן לטפל בכ-500 נערים ונערות בשנה. בעידן של הידוק חגורה וגזירות כלכליות יש במודל הזה אפשרות לסייע לקהילה ללא הכבדה גדולה על תקציבי הרווחה המדולדלים של המדינה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x