$
בארץ

לפיד מאיץ את הטיפול ב"חברות הארנק"

שר האוצר יידרש לבחור בין המנגנון שמציע יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, לבין זה שמציע משה אשר, מנהל רשות המיסים, בנושא הטיפול בחברות פיקטיביות שמקימים שכירים בעלי שכר גבוה במטרה להתחמק מתשלום מס

תומר אביטל והדר קנה 15:2016.05.13

שר האוצר יאיר לפיד מתכוון להילחם ב"חברות הארנק" וייאלץ להכריע בין שתי טיוטות המלצות שהונחו על שולחנו: האחת של יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, והשנייה של משה אשר, מנהל רשות המסים, כך נודע ל"כלכליסט".

 

הוועדה לבחינת סוגיית חברות הארנק (חברות פיקטיביות לכאורה שהוקמו על ידי שכירים המרוויחים סכומים גבוהים כדי להתחמק מתשלום מס) הוקמה בהמלצת ועדת טרכטנברג לאחר מחאת האוהלים של קיץ 2011.

 

 

מנהל רשות המיסים משה אשר מנהל רשות המיסים משה אשר צילום: אלכס קולמויסקי

 

 

הוועדה מונתה על ידי שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, ובראשותה עמד מנהל רשות המסים דורון ארבלי. כמו כן עם חבריה נמנו קנדל - יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי ליכט - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, פרידה ישראלי ממינהל הכנסות המדינה,  גל הרשקוביץ - הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ובעלי תפקידים נוספים מרשות המסים. לאחר שהועברו לשר, אמורות המלצות הוועדה לעבור למסלול חקיקה.

 

בטיוטות של המלצות הוועדה מוצגים שני מנגנונים שונים שגיבשו קנדל ואשר. השניים לא הצליחו להגיע לעמק השווה סביב כמה סעיפים, ובהם רף שונה של הכנסות המגדיר חברות ארנק, וכיצד לפעול מול כאלה שמשתמשים בפרצות בחוק ופועלים מחו"ל.

 

אם השניים לא יגיעו להסכמות- לפיד ייאלץ לבחור באחת הגישות. נציין שהתחום קרוב ללבו של השר, שאף כתב טור ב"שבעה ימים" בתקופתו כעיתונאי על פרצה שאפשרה לו להקים את חברת יאיר לפיד בע"מ כדי לשלם מס מופחת ומתח ביקורת על אנשים שעשו את הונם בארץ ועוברים לחו"ל כדי להתחמק מתשלום מסים.

 

בד בבד לפיד ביקש מרשות המסים להאיץ את קידומם של פתרונות לסתימת פרצות-מס. ל"כלכליסט" נודע כי לפיד התניע מחדש צוות פנימי ברשות המסים שבראשו עומד אשר. מדובר בצוות שעמד בראשו כאשר היה המשנה למנהל הרשות, והמלצות שגיבש בעבר הוזרקו לחוק ההסדרים הנוכחי, בהם תיקון פרצות במודל של חברה משפחתית. לפיד אימץ את המסקנות הקודמות וביקש מאשר להביא לשולחנו המלצות נוספות בזוויות של לקונות בחקיקת המסים - לגבי יחידים וחברות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x