$
בארץ

בעקבות הביקורת: האוצר ביטל העלאת האגרה על מטפלת לקשישים סיעודיים

סעיף בחוק ההסדרים העלה ל-105 שקל את האגרה החודשית שמשלמים קשישים סיעודיים עבור מטפלת זרה וכפה על הקשישים להעסיק אותה ישירות ולא דרך חברת סיעוד. בעקבות ביקורת ציבורית ביטל האוצר את הסעיף

מיקי פלד 10:3216.05.13

משרד האוצר ביטל את הסעיף בחוק ההסדרים המעלה את האגרה שמשלמים קשישים סיעודיים לחברה דרכה קיבלו מטפלת זרה. אגרה זו היתה אמורה לעלות מסכום של 70 שקל בחודש ל-105 שקל בחודש על מנת שהחברות הללו יגבירו את הפיקוח על הנעשה בבית הקשיש.

בנוסף להגברת הפיקוח, החברה הפרטית, הידועה גם בשם לשכה פרטית, אמורה היתה לעזור לקשיש לבצע שינוי באופן קבלת גמלת הסיעוד מהביטוח הלאומי. זאת, במקום ההסדר הנוכחי בו נמצאים כ-70 אלף קשישים סיעודיים לפיו הגמלה מהביטוח הלאומי לא מגיעה לידיהם אלא לידי חברות סיעוד שבתמורה משלמות למטפלת זרה עבור שעות סיעוד. כך לדוגמה הקשיש היה מקבל מחברת הסיעוד 18 שעות בשבוע שהחברה היתה משלמת עבורם למטפלת, והקשיש או משפחתו היו משלימים מכיסם את השכר עבור שאר השעות הנדרשות לטיפול.

 

מטפלת עם קשישה סיעודית (ארכיון) מטפלת עם קשישה סיעודית (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

המעבר מגמלה בעין לגמלה בכסף היה אמור לחסוך לתקציב המדינה כ-200 מיליון שקל בשנה, שכן הקשישים הגמלה בכסף קטנה ב-20% מזו שבעין, שכן היא אינה כוללת את ההוצאות השונות שיש לחברת הסיעוד, הרווחים של החברה, תשלום מע"מ ועוד.

 

המהלך בו רצה האוצר זכה לביקורת נוקבת מצד ארגוני קשישים, שכן גם אם השינוי עצמו הוא חיובי, הוא גם נעשה באמצעות העלאת האגרה שמשלם הקשיש וגם נעשה בכפייה. סעיף שהכניס האוצר לחוק ההסדרים קבע כי החל מינואר 2014 לא תהיה אפשרות לקבל גמלה בעין וכל האחריות על העסקת המטפל הזר תעבור לידי הקשיש.

 

נדגיש, כי עדיין קיימת ביקורת בנוגע לסעיף לפיו החל מינואר 2014 קשיש שייכנס למצב סיעודי בשתי הדרגות הקשיש (150% ו-168%) לא תינתן לו האפשרות לקבל גמלה בעין אלא בכסף בלבד. באוצר אומרים כי מדובר בצעד לטובת הקשיש שיחסוך לו מאות שקלים בחודש.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x