$
בארץ

בעיית הרכות של לפיד: התנאים השווים לחרדים ששר האוצר ויתר עליהם

שר האוצר יכול היה להכניס קריטריון של מיצוי כושר השתכרות גם לצורך קבלת מס הכנסה שלילי

מיקי פלד 08:5016.05.13
שר האוצר יאיר לפיד אמר בתחילת השבוע כי "הבעיה איתי שאני רך מדי כלפי החרדים", בעקבות הביקורת על כך שלא ביטל חלק מהתקצוב לרשת החינוך אל המעיין של המפלגה. עם זאת, אין זה המקום היחיד שבו לפיד "רך" כלפי החרדים.

 

לדוגמה, לפיד יכול היה להכניס קריטריון של מיצוי כושר השתכרות גם לצורך קבלת מס הכנסה שלילי. במקרים כאלה, נשים חרדיות שעובדות במשרה מלאה היו מאבדות את זכאותן אם בן זוגן לא עובד אלא לומד.

 

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד צילום: אמיל סלמן

 

לפיד יכול היה גם להעלות ל־162 שקל לחודש את דמי ביטוח לאומי ומס בריאות שמשלמים אברכים שאינם עובדים כלל, בדיוק כפי שהעלה בחוק ההסדרים לעקרות הבית. בישראל כ־80 אלף אברכים הלומדים בכוללים, חלקם עובדים וחלקם לא.

 

אלו שאינם עובדים משלמים כל חודש לביטוח לאומי 121 שקל עבור דמי ביטוח לאומי ומס בריאות, כמו שמשלם סטודנט. אלא שסטודנטים רבים עובדים לפחות בחלק משנות הלימוד, ואז משלמים דמי ביטוח לאומי ומס בריאות כמו כל עובד אחר - זאת בעוד אברך נשאר במעמד כזה עשר שנים ויותר, בהתאם ליכולותיו.

 

גזירות אלה היו מתווספות לקיצוצים הקיימים בתקצוב הישיבות, קצבאות הילדים והגבלת ההנחות בארנונה, מעונות וסיוע בדיור. ייתכן כי הכבדה נוספת היתה גזירה שהציבור החרדי לא היה יכול לעמוד בה, שכן רבים מהגברים החרדים חסרי כישורים ליציאה לעבודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x