$
בארץ

פירון יקים תשתית למערכת חינוך ממלכתי-חרדי

אחרי שנסוג מהקיצוץ בתקציב רשתות החינוך התורניות, משרד החינוך יגבש חוק חדש שיכפיף את המוסדות לפיקוחו המלא וישולב בחוק ההסדרים

חן פונדק 06:5616.05.13

משרד החינוך יקים תשתית למערכת חינוך ממלכתי־חרדי בתוך חצי שנה - זו הבשורה החדשה של שר החינוך שי פירון ושר האוצר יאיר לפיד. עתה משרד החינוך יצטרך למצוא את הדרך להחיל לימודי ליב"ה בשנה הקרובה רק על 50 אלף תלמידים, בעוד 200 אלף תלמידים נוספים יוכלו לנשום לרווחה, לפחות בינתיים.

 

לפיד ופירון חשבו שחוק ההסדרים הוא הזדמנות טובה להתחיל בהחלת לימודי הליב"ה על המגזר החרדי. בנוסף, הם רצו לתקן את העיוות שנקבע בחוק נהרי ב־2007 לפיו מוסדות החינוך התורני אוחזים בחבל משני קצותיו: ככלל, מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי מתוקצבים על ידי המדינה בשיעור של 75% מהתקציב לתלמיד במוסד רשמי בשעה שהם נהנים מפיקוח חלקי ומחופש ניהולי רב יותר מהמוסדות הרשמיים. אלא שבעקבות חוק נהרי רשתות החינוך התורני - רשת החינוך העצמאי ורשת אל המעיין - נהנות גם מחופש ניהולי וגם זוכות ל־100% תקצוב.

 

פירון. המאבק הוא על שנת הלימודים תשע"ה פירון. המאבק הוא על שנת הלימודים תשע"ה

 

חוק ההסדרים החדש שניסחו אנשי לפיד כלל סעיף שביקש לבטל את המציאות שקבע חוק נהרי ולהעמיד את תקציב הרשתות התורניות על 75%. אלא שסעיף זה בוטל. לטענת לפיד ופירון, התברר כי הסעיף ניצב בפני בעיה משפטית, שכן לא ניתן לפגוע בתקציב הרשתות מבלי שלתלמידי הרשתות יש אופציות לימוד חלופיות.

 

הפתרון שגיבש משרד החינוך הוא שאנשיו ינסחו עתה חוק חדש שיאפשר לרשתות החינוך התורני לבחור בעוד חצי שנה אם להיכנס למערכת החינוך הממלכתית־חרדית החדשה או להתמודד עם קיצוץ בתקציב. כרשתות חינוך ממלכתי יהיו נתונות רשת החינוך העצמאי ואל המעיין תחת פיקוח הדוק של משרד החינוך.

 

חוק החינוך הממלכתי־חרדי צפוי להיכלל בחוק ההסדרים על מנת לקצר את הדרך לאישורו, אך משרד החינוך עדיין צריך להכריע מה יכלל בחוק עצמו. לא ניתן לחייב את מוסדות החינוך להפוך לממשלתיים, ומשרדי הממשלה עדיין לא יודעים איך לבנות רשת חינוך שהיא גם ממלכתית וגם תואמת את אורכות החיים החרדיים ומבלי שתדרוש מהמדינה תקציבים נוספים. זאת בעת שהתוספת לתקציב משרד החינוך ל־2013 קטנה ב־1.5 מיליארד שקל מהתכנון המוקדם.

 

מאז מינויו של פירון והנפת חרב הקיצוצים מאל משרד החינוך עורכים בכירי המשרד דיונים שבועיים ארוכים. עתה הם יחלו בדיונים ארוכים עוד יותר בניסיון לגבש דרך לשכנע את הרשתות התורניות להיכנס תחת פיקוח מלא של המשרד הממשלתי. מבחינת רשת החינוך העצמאי ואל המעיין לא ישתנה דבר בשנת הלימודים הקרובה. המאבק שמתנהל עכשיו הוא למעשה על שנת הלימודים הבאה אחריה, תשע"ה.

 

האתגר הבא שניצב בפני אנשי משרד החינוך הוא להתמודד עם המחויבויות האחרות שחוק ההסדרים מטיל עליהם: לחייב את מוסדות החינוך תלמודי תורה בלימודי ליב"ה ובהשתתפתות במבחני המיצ"ב. מוסדות חרדיים אלה מקבלים תקציב חלקי ממשרד החינוך. לפי פירון, מוסדות חינוך שלא ילמדו לימודי ליב"ה יזכו לתקצוב בשיעור של 35% בלבד.

 

משרד החינוך מחפש דרך לאפשר ללמד לימודי ליב"ה במוסדות אלה בלי לפגוע באורחות החיים של הציבור החרדי, אך גם לאנשיו וגם למנהלי מוסדות החינוך עדיין לא ברור איך תיראה שנת הלימודים הקרובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x