שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דו"ח OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין חברות הארגון

מהנתונים עולה כי שיעור העוני בישראל ב-2010 עומד על כ-21% מכלל האוכלוסייה, לעומת 13.8% בשנת 1995. לפי הדו"ח, ישראל היא אחת מחמש המדינות שבהן הפער בין העשירים לעניים הוא הגבוה ביותר

כלכליסט 11:0115.05.13

תעודת עניות רשמית למדינת ישראל: מדו"ח שפירסם היום ארגון המדינות המפותחות (OECD) עולה כי שיעור העוני בישראל ב-2010 היה הגבוה ביותר מבין 34 המדינות החברות בארגון. מהנתונים עולה כי שיעור העוני בישראל ב-2010 עמד על כ-21% מכלל האוכלוסייה, לעומת 13.8% בלבד בשנת 1995.  

ישראל עקפה בכך את מקסיקו והפכה למדינה המובילה בשיעור אזרחיה העניים בארגון (21%) בעוד ששיעור העוני במקסיקו עומד על כ-20.4%. בדו"ח הקודם ישראל דורגה במקום השני בשיעור המשפחות העניות בקרב המדינות החברות. עלייה משמעותית בעוני נרשמה גם בטורקיה, יפן, אוסטרליה, ניו זילנד, שוודיה וגרמניה.

 

עוני בישראל (ארכיון) עוני בישראל (ארכיון) צילום: אופיר יעקובי

 

לפי הדו"ח, ישראל היא אחת מחמש המדינות שבהן הפער בין העשירים לעניים הוא הגבוה ביותר. מקדימות אותה רק צ'ילה, מקסיקו, טורקיה וארצות הברית. הפערים הקטנים ביותר נמצאו באיסלנד, סלובניה, נורבגיה ודנמרק.

 

המשבר העולמי תרם לעוני

 

עוד נכתב בדו"ח כי "המשבר הכלכלי העולמי החמיר בצורה ניכרת את פערי ההכנסות בקרב התושבים של הכלכלות המובילות בעולם, וכתוצאה מכך גדל הסיכון שהחלשים ייפגעו בצורה קשה יותר". על פי הנתונים שנאספו, נמצא כי פערי ההכנסות עלו בתקופה שבין 2008 ל-2010 בשיעור גבוה יותר מהעלייה שנרשמה ב-12 השנים קודם לכן בקרב 34 המדינות החברות בארגון.

 

כמו כן, מאז 2007 רמות העוני בקרב ילדים צמחו ב-16 מדינות. כאשר בטורקיה, ספרד, בלגיה, סלובניה והונגריה נרשמו עליות של למעלה מ-2 נקודות. ממצא זה מאשר מגמה שכבר זוהתה, לפיה צעירים וילדים מחליפים את הקשישים כקבוצה הנמצאת בסיכון הגבוה ביותר להרוויח הכנסה נמוכה שתוביל לכך שיחיו מתחת לקו העוני.

 

עוד מדגישים בדו"ח כי התוצאות משקפות רק את "תחילתו של הסיפור". שכן, הצמיחה הכלכלית בכמה מהמדינות החברות בארגון עדיין נותרה חלשה, וחלקן אף נפלו בחזרה למיתון. "במידה והצמיחה המקרטעת תמשיך ויושמו אמצעים לקונסולידציה פיסקאלית, היכולת של מערכת הרווחה להפחית את פערי השכר ההולכים וגדלים ואת רמות העוני, תעמוד בספק".

 

"יותר ילדים יהיו עניים"

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור-יוסף, אמר באחרונה ל"כלכליסט" כי "הקיצוץ בקצבאות הילדים יוריד עוד 40-50 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני ואנחנו עכשיו נלחמים כדי למנוע את זה".

 

מנכ"ל הביטוח הלאומי הוסיף כי "140 שקל לילד לחודש, ללא שום דיפרנציאציה למספר הילדים, ובוודאי כאשר מסתכלים על מה שקורה במדינות ה-OECD שאנחנו נותנים מעט לעומתן, כל זה מוציא את כל הטעם מהרעיון של קצבת הילדים. אולי כבר עדיף לעשות עם הכסף משהו אחר".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x