$
בארץ

הממשלה אישרה את התקציב לשנים 2014-2013; מס החברות יועלה ב-1.5%

21 שרים תמכו בתקציב ובחוק ההסדרים, השר עמיר פרץ התנגד; בוטלה התכנית להטלת מע"מ על התיירות; הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה - 2% השנה ו-3% ב-2014

תומר אביטל 06:2114.05.13

לאחר דיון לילי ממושך: הממשלה אישרה הבוקר (ג') את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים לשנים 2014-2013,וזאת ברוב של 21 תומכים ומתנגד אחד - השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. התקציב בשנת 2013 יעמוד על 388 מיליארד שקל ובשנת 2014- 408 מיליארד שקל. זאת לאחר שהושת קיצוץ רוחבי על כלל משרדי הממשלה בגובה 2% ב-2013 ו-3% ב-2014. משרד הרווחה הוחרג מהקיצוץ. 
רה"מ בנימין נתניהו רה"מ בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

השינויים המרכזיים שגובשו במהלך הלילה: בוטלה התכנית להטלת מע"מ על התיירות. מנגד מס החברות יעלה ב-1.5% במקום ב-1% ויעמוד על 26.5%.

 

במשרד האוצר הדגישו כי "התכנית כוללת הישגים רבים ובהם החלטה היסטורית לחיוב לימודי ליב"ה בכלל מערכת החינוך, החלת תכנית 'יוצאים לעבודה' ומערך תמריצים לעידוד תעסוקה ולהגדלת מעגל העבודה במשק, קיצוץ בקצבאות ילדים ושלילתם ממרוויחי משכורות שמעל 800 אלף שקל בשנה, יישום המלצות ועדת קדמי להפחתת מחירי המזון, מלחמה בהון השחור וקיצוץ בשכר השרים וחברי הכנסת".

 

 

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר כי "אישור התקציב הוא השלב הראשון בשינוי סדרי החיים בישראל. בקרוב יובא לאישור הממשלה החוק לשוויון בנטל השירות הצבאי והאזרחי והנטל הכלכלי, וקבינט הדיור יחל ליישם תכנית לאומית לדיור שתביא להורדת מחירי הדיור בישראל. את התקציב תלווה חבילת צעדים כוללת ובתוכה השתת מס על חברות הענק המשלמות מס אפסי על רווחיהן וגיבוש רפורמות בהידברות עם חברת החשמל ונמלי הים".

 

פרץ הצביע נגד התקציב לנוכח התנגדותו לסעיפיו הסופיים, וגם משום שעדיין נותרה ההפחתה בתקציב התוכניות לקידום אנרגיה ירוקה.

 

יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', מסרה בתגובה כי "אחרי כל המילים היפות, החיוכים וההבטחות לפוליטיקה חדשה - חזרנו לכל השגיאות של הפוליטיקה הישנה. ואף גרוע מזה. ראש הממשלה, שר האוצר והממשלה כולה נתנו היום סטירת לחי מצלצלת לציבור. ההבטחות לשינוי סדרי עדיפויות ולהעצמת מעמד הביניים העובד נמוגו כלא היו, ולכך נוספה רמיסה אכזרית של עניים. הקיצוץ הרוחבי שהתווסף הלילה מעיד יותר מכל על אופי הממשלה החדשה - היעדר חזון, חוסר מוחלט באומץ מנהיגותי ואטימות לחברה. זה תקציב שיש בו רק גזרות ויאוש, ואין בו ולו מנוע אחד של צמיחה ותקווה. נוביל מאבק חורמה - ציבורי ופרלמנטרי, על מנת למתן את הגזירות הקשות לטובת אזרחי המדינה".

 

הדר קנה מוסיפה: עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר העביר ביקורת חריפה על התקציב. לדבריו, "עם כל יום שחולף תקציב המדינה נעשה מכוער יותר ומאכזב יותר. זה כבר אינו תקציב שיש בו יומרה לערכים אלא תקציב של ויתורים והתקפלויות". לין תקף את הכוונה לעלות את מס החברות "וכל זאת, בעוד שלחברות העשירות ביותר צפוי להיעשות שינוי קוסמטי בלבד בצמצום הטבות המס המופלגות. מדובר במגמה מסוכנת שתפגע קשה במוטיבציה של בעלי העסקים להמשיך ולפתח עסקים בישראל". 

 

קיצוץ מוקטן בביטחון

 

הקבינט הביטחוני אישר מוקדם יותר כי תקציב הביטחון יקוצץ ב-3 מיליארד שקל - ולא ב-4 מיליארד שקל כפי שהציע משרד האוצר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מבקש להבהיר שצה"ל על מפקדיו, על לוחמיו, על כלי הנשק שלו - הם חיוניים לביטחון ישראליים. חיוניים הן בהגנה והן בהתקפה - אלה שתי חזיתות מרכזיות". התקציב יעמוד על 52.5 מיליארד שקל השנה, ו-51 מיליארד שקל ב-2014. עם זאת, החל מ-2015 יעלה תקציב ויעמוד על 52 מיליארד שקל, ב-2016 - 55 מיליארד, ב-2017 - 57 מיליארד וב-2018 - 59 מיליארד.

 

בהודעה שפרסם אמש לפיד נמסר כי בשיחה שהתקיימה בין שר החינוך, שי פירון, לבין יו"ר ש"ס, אריה דרעי, סוכם על דחיית יישום הפחתת התקציב של רשתות מעין החינוך התורני והחינוך העצמאי. עוד נמסר כי ההחלטה תידון מחדש לאחר שמשרד החינוך יקים במהלך שנת הלימודים הקרובה מערכת חינוך ממלכתית חרדית. לדברי לפיד, "ההסכם עם יו"ר ש"ס אינו פוגע בתוכנית להפעלת לימודי ליב"ה בכלל מערכת החינוך".

 

פירון הסביר ל"כלכליסט" כי הציג את המתווה לפיו תקציבם של מוסדות ללא לימודי ליב"ה יופחת ל-30%, וזכה בגיבוי ראש הממשלה. עם זאת לאור בעיה משפטית שהתעוררה, תקציב רשת החינוך החרדית של שס ודגל התורה יקוצץ ל-75% רק לאחר שתתוקן לקונה בחוק בהמשך.

 

לפי טיוטת חוק ההסדרים, תנאי להכרה במוסד חינוך שאינו רשמי - כלומר לקבלת תקציב - יהיה לימודי ליב"ה בהיקף של 55% לפחות, כאשר גודל התקצוב יתאם למידת לימודי הליב"ה. כתנאי לקבלת תקצוב, המוסדות יהיו מחויבים להשתתף במיצ"ב ובמבחנים הבינלאומיים שעד היום המגזר החרדי לא השתתף בהם. לפי ההצעה, ההגדרות האלו אמורות לחול גם על רשתות מעיין החינוך התורני בישראל ומרכז החינוך העצמאי, שמקבלים כיום תקציב של 100%.

  

ברקע לדיוני הממשלה: "כלכליסט" והתנועה לחופש המידע חשפו אתמול - אחרי שנתיים של מאבק - את פרטי תקציב מעון רה"מ. בשעת הדיונים ספג נתניהו ביקורת ברוב כלי התקשורת הישראליים על שורה של נתונים מעוררי תמיהה, בהם הוצאות הניקיון ומשק בית של מעון ראש הממשלה שעמדו על 1.2 מיליון שקל ב-2012, כלומר מאה אלף שקל לחודש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x