שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל מטיל פצצה: מוריד את הריבית ב-0.25% ל-1.5%; ירכוש 2.1 מיליארד דולר עד סוף השנה

זאת על מנת להילחם בהתחזקות השקל. בנק ישראל: "רכישות המט"ח יימשכו גם בשנים הבאות וזאת בשל ההשפעה של הפקת הגז על מאזן התשלומים; הדולר מזנק ב-1% ל-3.6 שקלים

שי סלינס 15:1113.05.13

ריבית בנק ישראל תרד ב-0.25% לרמה של 1.5% החל מיום שישי הקרוב, כך הודיע היום (ב') במפתיע בנק ישראל. כמו כן הודיע הבנק כי החל משנה זו ובשנים הבאות ימשיך לרכוש מט"ח בשוק על מנת לקזז את ההשפעה של הפקת הגז על שער החליפין של השקל.

"לנוכח התמשכות מגמת הייסוף של השקל, על רקע תחילת הפקת הגז ממאגר "תמר", הפחתת הריבית על ידי בנקים מרכזיים רבים בעולם ובראשם הבנק המרכזי האירופאי, ההקלה הכמותית במשקים מובילים בעולם והעדכון כלפי מטה בתחזיות הצמיחה העולמיות, החליטה הועדה המוניטרית בבנק ישראל לקבל החלטות שלא במסגרת התוכנית הרגילה", נכתב בהודעה המיוחדת של הבנק.

 


 

"רכישת המט"ח תימשך עוד שנים רבות"

כאמור, הודיע בנק ישראל כי החל מהשנה הנוכחית ובשנים הבאות ירכוש מט"ח בכמויות המותאמות עם ההשפעה של הפקת הגז על מאזן התשלומים. על פי הערכת הבנק בשנת 2013 השיפור בחשבון השוטף מוערך בכ-2.8 מיליארד דולר. "בהתחשב בהשפעות על החשבון הפיננסי כתוצאה מהפקת הגז (תשלומים במט"ח של חברות הגז) ירכוש בנק ישראל במסגרת תוכנית זו כ-2.1 מיליארד דולר עד סוף השנה".

 

עוד נמסר מהבנק כי "תוכנית רכישות זו מהווה כלי נוסף במדיניות שער החליפין של בנק ישראל. כמו בעבר בנק ישראל ימשיך לפעול בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות".

 

סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: מיקי אלון
 

"אוצרות הטבע מהווים ברכה למשק הישראלי"

בנק ישראל ניסה להסביר את המהלך שאותו הוא מגדיר כניסיון לנטרל את ההשפעה של גילוי הגז הטבעי. "אוצרות הטבע מהווים ברכה למשק הישראלי", נכתב בהודעה של הבנק, "אולם הניסיון העולמי מלמד שלעיתים לגילוי של אוצרות טבע עשויות להיות גם השלכות שליליות על המשק, הידועות בכינוי 'המחלה ההולנדית'. מטרת המדיניות שהוכרזה הנה למתן השפעות אלו".

 

לגבי ההחלטה להקדים את החלטת הריבית כתב הבנק כי בשבועות האחרונים יוסף השקל במהירות, והפחתות הריבית על ידי בנקים מרכזים אחרים בימים האחרונים החריפו מגמה זו וחייבו נקיטת צעדים. "החלטת הועדה המוניטרית נועדה לטפל בכלל המשק והיא מאזנת בין שיקולים המשפיעים על סקטורים שונים".

x