$
בארץ

התנועה לחופש המידע עתרה לביהמ"ש בבקשה לחשיפת תקציב מעון ראש הממשלה

מנכ"לית התנועה: "בתקופה האחרונה דיברו על גלידות, על מיטות ועם כל גילוי הציבור רעש מהנתונים. הדרך הטובה ביותר למנוע את הבזבוז היא על ידי דרישה לשקיפות מלאה"

תומר אביטל 13:3413.05.13

הסירוב של משרד ראש הממשלה לפרסם את הוצאות המעון הרשמי בירושלים בו גרים כיום ראש הממשלה ורעייתו, בנימין ושרה נתניהו מגיע לבית המשפט: אתמול (א') עתרה התנועה לחופש המידע, באמצעות עו"ד עופר דורון, כנגד משרד ראש הממשלה, במטרה למסור פירוט של סעיפי ההוצאות בשונים בתקציב מעון ראש הממשלה .

 

ראשית הסיפור באפריל 2011 אז פרסם "כלכליסט" לראשונה כי נתניהו מוביל בהוצאות המחיה של ראשי הממשלה בשני העשורים האחרים. כך למשל ב-2010 הסתכמו הוצאות מעון ראש הממשלה בכ- 2.2 מיליון שקל, כאשר כ-710 אלף שקל מתוכם הוקדשו לניקיון בלבד באותה שנה. תחקיר נוסף שפורסם בתחילת השנה גילה כי החשבון ב-2012 קפץ ל 2.4 מיליון שקל.

 

 

נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים צילום: אבי אוחיון לעמ

 

"הגשת העתירה אינה תוצאה של סערה ציבורית כזו או אחרת, ואיננו טוענים בהכרח כי הוצאות שעלו לכותרות בימים האחרונים הן בהכרח מופרכות. דרישתנו היחידה היא לחשוף, באופן מלא, את כל הוצאות ראש הרשות המבצעת, על מנת שהציבור ישפוט את הדברים על בסיס מושכל ולא אקראי", הבהיר עו"ד דורון. "הדרך היחידה בה ניתן לחיייב רשות ציבורית הנמנעת מלקיים את הוראות החוק ולחשוף את המידע היא באמצעות קבלת סעד שיפוטי״.

 

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע הדגישה כי "בתקופה האחרונה דיברו רבות על הוצאות מעון ראש הממשלה - דיברו על גלידות, על מיטות ועם כל גילוי הציבור רעש מהנתונים. הסיבה לדרוש שקיפות לגבי הוצאות המעון נובעת גם מהצורך להעמיד את חרושת השמועות על ההוצאות על דיוקן, אבל יתרה מכך, במידה וההוצאות של המעון אכן מופרזות או לא סבירות, הדרך הטובה ביותר למנוע את הבזבוז היא על ידי דרישה לשקיפות מלאה של תקציב הוצאות המעון. כל גילוי של הוצאה לא סבירה היא חוכמה בדיעבד. רק כאשר ידעו במעון ראש הממשלה שהם חייבים דין וחשבון לציבור על כל הוצאה, ושהעין הציבורית מסתכלת ומפקחת, רק אז תמנע מראש הבזבזנות היתרה".

 

ממשרד ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x