$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יש עתיד תחריף את חוק המשילות: הממשלה לא תיפול בהיעדר תקציב

אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק לשינוי שיטת הממשל הכוללת סעיפים מרחיקי לכת דוגמת העלאת אחוז החסימה. לפיד דורש להכניס סעיף לפיו יבוטל מועד ההגבלה להגשת תקציב זאת כדי לבלום את "פסטיבל הסחטנות" המתרחש סביב התקציב מדי שנה

תומר אביטל 14:5608.05.13

אחר הצהריים (ד') השיקו נבחרי הציבור בדיון סוער את ההליך החוקי לשינוי שיטת הממשל בישראל. יריית הפתיחה הייתה אישור בקריאה טרומית - חרף הסתייגיות נואשות מצד האופוזיציה - של הצעת חוק אותה מובילה הליכוד ביתנו. ההצעה מכילה שורה של סעיפים מרחיקי לכת דוגמת העלאת אחוז החסימה. אלא שב"יש עתיד" מתכננים לשלב בה בהמשך הדרך סעיף נפיץ נוסף, לפיו הממשלה לא תיפול בהיעדר תקציב.

 

מדובר בסעיף שהועלה במגעים הקואליציוניים והסיעה מתמידה בקידומו. ראש הסיעה יאיר לפיד אף הורה לאחרונה לח"כ ד"ר רונן הופמן לשלבו בתוכנית לשינוי המנגנון שהוא מגבש בימים אלו. חרף ביקורות שהועלו בשבוע האחרון סביב הצעת החוק, לפיד הבהיר למקורביו כי הסעיף נחוץ כדי לבלום את "פסטיבל הסחטנות" המזיק למשק ומתרחש סביב התקציב מדי שנה.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: עמית שאבי

 

כך, בחוק שמבקשת הסיעה לאשר עד אוגוסט, יבוטל מועד ההגבלה להגשת תקציב – שלושה חודשים מתחילת השנה, או 45 יום מהרכבת הממשלה. מדובר בסעיף בעל חשיבות עצומה - ביטול אחד מהבלמים הקרדינאליים והיחידים שמאפשר לכנסת פיקוח על הממשלה מחד, ומנגד משמש כשוט לאישור חוק ההסדרים הצמוד לתקציב. רק לשם הדגמה, הממשלה הקודמת הקדימה את הבחירות בכשנה לאחר שחששה ממבוכה סביב אי אישור תקציב 2013.

 

אם התוכנית תתקבל, תוכל הממשלה להמשיך ולתפקד ללא תקציב לתקופה בלתי מוגבלת, כאשר משרדי הממשלה יוציאו את הסכומים להם הוקצו בשנה הקודמת ("תקציב 1/12"). לפיד מאמין כי הממשלה תוכל לתפקד היטב גם עם תקציב 1/12 עד שיאושר תקציב מדינה חדש.

 

בין הסעיפים המוצעים בחוק שאושר היום ביוזמת הליכוד-ביתנו להצבעה: העלאת אחוז החסימה ל־4 , יידרשו 61 ח"כים להגשת הצעת אי אמון בממשלה, והממשלה תורכב מלא יותר מ-19 שרים ו-4 סגני שרים. אגב חברי הפורום לייצוב הממשל של המרכז להעצמת האזרח, ובהם אנשי עסקים כמו מיכאל שטראוס ויצחק נזריאן בירכו על החוק.

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' מנגד נימקה את התנגדות האופוזיציה להצעת חוק המשילות בכך שמדובר ב"הצעת חוק חצופה, ברוטאלית דיקטטורית וצבועה". לדבריה, "כל ועדת השרים מצביעה על זה פה אחד - תתביישו לכם. ומי עומד בראש הועדה? מי שאמורה להיות עלה התאנה של הממשלה הזו - שרת המשפטים לבני שעד לפני שתי דקות היתה ראש האופוזיציה. איך את מעזה, שרת המשפטים, להעביר הצעה כזו ולהרים את האצבע? חרפה". עוד מתחה ביקורת על הסעיף הקובע כי 61 חכים נדרשים לחתום כדי להציע אי אמון: "תגידו אתם צוחקים? הרי אם היו 61 ח"כים הם היו מרכיבים ממשלה! נורא פשוט, תשמרו על איזה הגיון מינימלי. החלטתם להגחיך לחלוטין את הכנסת ואת עצמכם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x