$
בארץ

עובד בחוזה אישי: ההסתדרות אוסרת עלי להתמודד לוועד העובדים

עובד צה"ל שמשלם דמי חבר להסתדרות מזה 40 שנה טוען כי נאסר עליו להתמודד כי אינו חתום בהסכם הקיבוצי

מיקי פלד 08:5408.05.13

ההסתדרות מסרבת לאשר לעובד בחוזה אישי להתמודד על מקום בוועד העובדים של ארגון עובדי צה"ל, למרות שהוא חבר הסתדרות מזה 40 שנה, כך טוען העובד.

 

 

 

בשבוע שעבר הגיש העובד בקשה לצו מניעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב במטרה למנוע את הבחירות לוועד העובדים ביחידה בה הוא משרת. בבקשה, שהוגשה על ידי עו"ד ערן גולן, נטען כי העובד הוצא מרשימת המתמודדים ויש לשנות את תקנון ההסתדרות על מנת לאפשר לו הלתמודד.

 

על פי תקנון הההסתדרות, עובד בחוזה אישי לא יכול להיות חבר ועד מתוך עיקרון לפיו יש לעודד העסקה בהסכם קיבוצי ולא חוזה אישי, אך במקביל אין מניעה מגביית דמי חבר מהעובד. זאת, במקביל למסי ועד מקומיים. עובדים בחוזה אישי יכולים לקבל שירותים מארגון העובדים ולרוב אכן מקבלים זאת, כגון שירותי רווחה, הגנה מפני פגיעה שרירותית בתנאי עבודתו, אך לא זוכים להגנה מלאה ולתנאים אותם מקבלים העובדים שבהסכם הקיבוצי, למרות שבשני המקרים מדובר בחברי הסתדרות המשלמים את אותם דמי חבר ממשכורתם.

 

 

עיני. ההסתדרות עושה מאמץ להעביר עובדי צה"ל לחוזה קיבוצי עיני. ההסתדרות עושה מאמץ להעביר עובדי צה"ל לחוזה קיבוצי צילום: עמית שעל

 

בהסתדרות מסבירים כי סיבה נוספת לכך שנאסר על עובד בחוזה אישי להתמודד על מקום בוועד הוא כי אם וכאשר עובד שכזה יצטרך לנהל מאבק או שביתה על שיפור תנאי השכר של ההסכם הקיבוצי הוא יהיה חסר אינטרס אישי לעשות זאת. אם כי במגזר הציבורי נהוג כי לאורך זמן תוספות השכר שמוענקות לעובדים בהסכם הקיבוצי מוענקות בסוף גם לעובדים בחוזה אישי, על מנת לשמור על פער שכר בין שני סוגי החוזים.

 

גורם בהסתדרות אמר ל"כלכליסט" כי הארגון עושה מאמץ להעביר כמה שיותר מ-800 העובדים בחוזה אישי המועסקים בצה"ל לחוזה הקיבוצי. לא מן הנמנע כי צעד שכזה ילווה בהתנגדות של לפחות חלק מאותם עובדים המשתכרים שכר גבוה יחסית. לאחרונה אף הודיע ארגון אחדות, המנסה לאגד את העובדים בחוזה אישי בשירות המדינה כי הוא מתנגד ליוזמות דומות של ההסתדרות במשרדי הממשלה.

 

במידה שבית הדין יקבל את העתירה מדובר על שינוי דרמטי ביחסי הכוחות בשירות המדינה, שכן כניסה מאסיבית של עובדים בחוזה אישי תגרום לוועדי העובדים להתרכז יותר בזכויותיהם ובתנאים שלהם, אולי אף על חשבון אלו של העובדים בהסכם קיבוצי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x