$
בארץ

מה נשאר לנו מהמלצות ועדת טרכטנברג: הישגי המחאה החברתית נמחקו

למרות קרבתו של פרופ' טרכטנברג לשר האוצר, רבות מהמלצותיו שכבר נידונו יוסרו מהצעת התקציב. הנטל הגדול ייפול על ההורים, שייפגעו מצמצום הסבסוד לצהרונים ומהקפאת המהלך להקטנת ההוצאות על ספרי לימוד וטיולים שנתיים

חן פונדק 13:1108.05.13

על אף שפרופ' מנואל טרכטנברג משמש כיועץ קרוב של שר האוצר החדש יאיר לפיד, רבות מההמלצות שניתנו על ידי הוועדה שעמד בראשותה אחרי מחאת האוהלים בקיץ 2011 אינן מגולמות בספר התקציב שפורסם אתמול.

 

הצעת התקציב שהוגשה אתמול פוגעת בעיקר בהורים שכורעים תחת נטל התשלומים לילדיהם, אולם מחזקת מנגד את המלצות הוועדה בתחום שיעורי המס, שקראו לעצור את מתווה הפחתת מס ההכנסה ואת הפחתת מס החברות. הנושאים המרכזיים שבהם טיפל טרכטנברג ויישארו גם אחרי העברת תקציב 2013–2014 הם חוק חינוך חינם מגיל 3, ביטול העלאת מס הבלו על הדלק, תקציב של 1.2 מיליארד שקל עבור בניית מעונות יום, תוכניות לשילוב חרדים ובני מיעוטים בהשכלה הגבוהה, הגברת אכיפת חוקי העבודה במשרד הכלכלה והנחות בתחבורה הציבורית לסטודנטים.

 

 

מנואל טרכטנברג מנואל טרכטנברג צילום: עמית שעל

 

שלום לצהרוני טרכטנברג

 

הממשלה הקודמת אימצה את המלצות ועדת טרכטנברג לסבסד את המסגרות הלימודיות לשעות אחר הצהריים בגנים ובבתי הספר הרשמיים בגילי 3—9. במסגרת המהלך ביקשה הממשלה להעביר בהדרגה את הצהרונים למשרד החינוך ולסבסד אותם בהתאם לאשכול החברתי־כלכלי של היישוב בו גרים הורי הילד.

 

לפי המתווה שאושר, שלושת האשכולות הראשונים זכאים לסבסוד מלא, ושיעור הסבסוד בשאר האשכולות יורד בהדרגה ביחס לעלייה במצב הכלכלי באשכול. לשם כך הקצתה הממשלה כ־7 מיליארד שקל: 300 מיליון שקל ב־2012 ומיליארד שקל ב־2013. ב־2014 היה אמור לעמוד התקציב על 1.35 מיליארד שקל.

 

כעת, האוצר מציע לבטל את התוכנית. התקציב יעמוד על 605 מיליון שקל החל מהשנה, אולם יוקצה רק לשלושת האשכולות הנמוכים ויצומצם לילדים עד גיל 8. מה שחשוב להבין הוא שטרם טרכטנברג משרד התמ"ת היה אמון על תקצוב הצהרונים וסיבסד את הצהרונים עד גיל תשע עד האשכול הרביעי ובאשכולות 5־10 מימן את גילאי 3־5, לפי שעות עבודה של האם ומבחן הכנסה. כעת משרד האוצר לא רק שחוזר אחורה, אלא מצמצם את הסבסוד שהיה קיים לפני המחאה הציבורית.

 

הוצאות ההורים על חינוך יעלו

 

בהצעת התקציב ל־2014 מציע האוצר לקצץ בתקציב משרד החינוך לתשלומי הורים לא פחות מ־350 מיליון שקל, כך שבמקום 500 מיליון שקל יעמוד על 155 מיליון שקל.

 

כדי להוציא לפועל קיצוץ בסדר גודל כזה, אומרים במשרד החינוך, מרבית התהליכים שהחלו בשנתיים האחרונות להפחתת יוקר התשלומים יוקפאו או יבוטלו. בעקבות הביקורת הנרחבת על ההוצאות הגבוהות של הורים על ילדיהם, שהאמירו בעשור האחרון, המליצה ועדת טרכטנברג ליצור מנגנון פרוגרסיבי לגביית תשלומים תוך סבסוד הורים שנזקקים לכך על פי קרטריונים שיקבע משרד החינוך.

 

כמו כן, שר החינוך גדעון סער תמך בהצעה להקל על הוצאות ההורים באמצעות הורדת מחירי ספרי הלימוד וקידום תכנית השאלת ספרי לימוד. למהלך שאושר על ידי הממשלה הוקצה מיליארד שקל. במקביל החל משרד החינוך בסבסוד חלק מהטיולים השנתיים להורים בגובה 270 מיליון שקל, בהתאם להכנסת המשפחה. עתה המהלך יוקפא לשנה הבאה.

 

כמו כן משרד החינוך ניסה להכניס מאות בתי ספר נוספים לפרויקט השאלת ספרים שבו ההורים משלמים 280 שקל עבור כלל הספרים. רק 30% מבתי הספר הצטרפו השנה והמשרד התכוון להשקיע מאמצים לכך שבתי ספר נוספים יתווספו, אך עתה בעקבות הקיצוץ בתקציב יוקפא גם מהלך זה.

 

שובו של המכס

 

לא רק שבעקבות הצעת התקציב יוקפאו מהלכים שנועדו להקל על יוקר המחיה, אלא שהאוצר מציע עתה גם לעצור את מתווה הפחתת המכסים עליו המליצה הוועדה. לפי החלטת הממשלה, החל מינואר 2014 היה אמור להיות מופחת שיעור המכס על מוצרים תעשייתיים ב־15%. ביטול ההפחתה מביא לתוספת הכנסות של 267 מיליון שקל לשנה. כמו כן תוקן הפטור ממס קנייה על טובין המביא לתוספת הכנסות של 140 מיליון שקל לקופת המדינה.

 

מנגד, האוצר מציע לאמץ חלקים אחרים ממסקנות ועדת טרכטנברג. הצעת האוצר גורסת כי יש להכניס תיקונים לחוק שיאמצו תקנים בינלאומיים אשר יסייעו להפחית את חסמי הייבוא. כיום קיימים 600 תקנים רשמיים בישראל.

 

כמו כן המליץ האוצר להסתפק בהמלצת יצרן או יבואן של עמידה בתקן רלבנטי במוצרים שאין בהם סיכון בריאותי או בטיחותי. עוד אימץ האוצר את ההמלצה להכניס מרכיב של כושר השתכרות להנחה בארנונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x