$
בארץ

נשיא קפריסין הציע לפרס - העבירו את עתודות הגז של ישראל דרך קפריסין

במהלך פגישה רשמית נידונו אפשרויות שיתוף פעולה נוספות בין המדינות, לרבות חיבור בכבל תת ימי בין מערכות החשמל של ישראל וקפריסין. פרס: "קפריסין הינה שותפה אסטרטגית חשובה של ישראל"

ליאור גוטמן 19:4307.05.13
עתודות הגז של ישראל יכולות לעבור דרך קפריסין - כך הציע היום (ג') נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס ( Nicos Anastasiades ) בפגישה רשמית עם נשיא ישראל שמעון פרס. בפגישה, בה נכחו גם שר האנרגיה הקפריסאי יורגוס לאקוטריפיס ובעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, הביע אנסטסיאדס בקיאות במסקנות ועדת צמח לעניין יצוא גז מישראל כמו גם לעובדה שאלו טרם אושרו. "ביקורי בישראל ממחיש שוב כי שתי המדינות מחויבות לעבוד ביחד. לקפריסין ולישראל ברכה משותפת והיא משאבי האנרגיה - קפריסין זקוקה לישראל. אנו רואים בכם לא רק שכנים קרובים אלא אחים ושותפים - ישראל יכולה לסמוך על קפריסין. יש לי אמון מלא בכלכלה של מדינת ישראל ובאנשיה. קפריסין פותחת את דלתותיה להשקעות ישראליות", אמר אנסטסיאדס.

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס צילום: איי אף פי

 

קבוצת דלק מחזיקה באמצעות חברת דלק אנרגיה 30% ממאגר הגז "אפרודיטה" ששוכן מול חופי קפריסין. בשנה האחרונה פרסמה חברת נובל אנרג'י, שמחזיקה במאגר "אפרודיטה" יחד עם דלק אנרגיה, על פוטנציאל הפקת גז בנפח של כ-7 TCF (טריליון רגל מעוקב), כ-75% מנפח מאגר "תמר". בעבר התפרסמו תוכניות שונות לחבר את מערכות הולכת הגז של קפריסין וישראל לרבות חיבור למאגר "לוויתן" כך שניתן יהיה להוביל גז מישראל למתקן ייצוא שיוקם עד סוף העשור בעיר ואסילוקוס בהשקעה ממשלתית ופרטית של עד 10 מיליארד דולר. תשובה התייחס לדברי נשיא קפריסין ואמר שקבוצת דלק נהנית "מיחסי אמון עמוקים עם קפריסין וזוכים לדלתות פתוחות בכל הקשור לסוגיית האנרגיה והגז".

 

במהלך הפגישה נידונו אפשרויות שיתוף פעולה נוספות בין המדינות, לרבות חיבור בכבל תת ימי בין מערכות החשמל של ישראל וקפריסין. שר האנרגיה הקודם לנדאו, כמו גם בכירי חברת החשמל, נכחו אף הם בפגישה והסבירו על חשיבות הפרויקט, משימה שאם תתממש תשחרר את ישראל מהבידוד האנרגטי שהיא שבויה בו זאת כיוון שהשלב השלישי של תכנית האב לחבר בין מערכות החשמל של שתי המדינות היא חיבור עתידי לחופי דרום יוון ומשם לכלל יבשת אירופה. נושא נוסף שנידון הוא שיתוף פעולה בתחומי התפלה והולכת המים, תחומים אותם ייצג יו"ר מקורות אלכס ויז'ניצר

 

הנשיא פרס התייחס לגילויי מצבורי הגז בים התיכון וברך על שיתוף הפעולה בין המדינות. "קפריסין הינה שותפה אסטרטגית חשובה של ישראל. ישראל רואה חשיבות רבה בשיתוף פעולה בתחומי האנרגיה ובתחומים כלכליים נוספים עם קפריסין. קיים רצון אמתי בישראל להשקיע מהידע הרב והטכנולוגיה הישראלית בקפריסין. אני משוכנע כי תחת הנהגתך כנשיא קפריסין ותחת ניסיונך יתרחבו ויעמיקו היחסים האסטרטגים והכלכליים בין שתי המדינות", סיכם הנשיא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x