$
בארץ

הצעת התקציב: מס ההכנסה יעלה ב-1.5% בכל מדרגות המס, המע"מ יעלה ב-1%

משרד האוצר הגיש לפנות בוקר למזכירות הממשלה את הצעת התקציב ל-2014-2013: מס החברות יעלה ל-26%, מ-1 באוגוסט השנה תופחת קצבת הילדים ל-140 שקל בחודש. יוטל מס על מוצרי מותרות כמו סיגרים, ג'קוזי ופרוות. כמו כן מוצע קיצוץ של 25 מיליון שקל בשנה בתקציב טיסות השרים לחו"ל, עקרות בית יחויבו בתשלום ביטוח בריאות ורכבי הממשלה יוחלפו רק אחת לחמש שנים

אמנון אטד ותומר אביטל 06:5707.05.13

משרד האוצר העביר לפנות בוקר (ג') למזכירות הממשלה את הצעת התקציב לשנים 2014-2013 וחוק ההסדרים המעודכנים. הדיון בתקציב בממשלה יתקיים ביום שני בשבוע הבא, וייתכן שיגלוש גם ליום שלישי, ערב חג שבועות.

 

להצעת התקציב המלאה לחצו כאן

 

 

לפי ההצעה, מס הכנסה יעלה החל מהשנה הבאה (2014) ב-1.5% בכל מדרגות המס. כמו כן יבוטל עדכון מדרגות המס, שנועד למנוע את שחיקת שכר הנטו כתוצאה מהאינפלציה.

 


 

כמו כן, מס החברות יעלה בתחילת השנה הבאה ב-1%, ל-26%. המע"מ יועלה בתחילת השנה הבאה ב-1%, ל-18% ויבוטל הפטור ממע"מ לשירותי תיירות. קצבאות הילדים יקוצצו בכ-3 מיליארד שקל. החל ב-1 באוגוסט השנה תופחת קצבת הילדים ל-140 שקל בחודש, ותהיה אחידה לכל ילד במשפחה, ללא תלות במועד הלידה שלו ובמספר הילדים במשפחה. האוצר מציע להפחית בשנתיים הקרובות 2% משכרם של עובדי המדינה. כמו כן, תקציב השעות הנוספות במשרדי הממשלה יקוצץ ב-10% ותוקפא קליטת עובדים חדשים במשרדי הממשלה עד סוף שנת 2015.

 

לפיד לפיד

 

בנוסף, על פי הצעת התקציב, יוגדלו שיעורי המס המופחתים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון: לחברות בפריפריה יועלה המס מ-6% ל-10%, ובמרכז הארץ הוא יועלה מ-12% ל-15%. יועלה ב- 20% מס הקנייה על כלי רכב שמחירם עולה על 300 אלף שקל. כמו כן יוטל מס קנייה מוגדל, בשיעורים שונים על שורה של מוצרי מותרות: אופנועים וקטנועים כבדים, מטוסים פרטיים ויאכטות, אפנועי ים, טרקטורונים, ג'קוזי, סיגרים, מקררים גדולים, מסכי פלאזמה מעל 50 אינצ', פרוות, ריהוט עתיק וטבק לגלגול. עוד שתי גזירות: עקרות בית יחוייבו בתשלום ביטוח בריאות ויבוטל הפטור ממס שבח לבעלי יותר מדיריה אחת. קיצוץ בטיסות לחו"ל.

 

התקציב מכיל גם קיצוצים מן הגורן ומן היקב שהאוצר קושש כדי לעמוד במסגרת ההוצאה. כך, ייפגע אחד התחביבים האהובים על עובדי המדינה והשרים - הטיסות לחו"ל. האוצר דורש לקצץ ב-25 מיליון שקל בשנה מתקציב הטיסות של משרדי הממשלה. בנוסף חשבי המשרדים יאשרו לכל היותר חצי מהיקף הטיסות שהיו נהוגות בשנה שעברה. בנוסף מציעים באוצר לעדכן את תעריפי דמי הקבורה - בהתאם לגיל הנפטר. התיקון צפוי לחסוך כ-45 מיליון שקל בשנה לביטוח לאומי.

 

כמו כן תיעצר הרחבת טיפולי השיניים לילדים כך שייכללו רק ילדים עד גיל 12, ולא 14. כך מקווים לשמר 40 מיליון שקל בתקציב. גם משרדו של רה"מ בנימין נתניהו לא נותר מוגן - ותבוצע ממנו הפחתה חד פעמית של 50 מיליון שקל מעודפיו. כמו כן יופחת ב-10% השכר של כלל נושאי משרה ברשויות - שרים, ח"כים, ראשי ערים, רבני ערים וראשי מועצות דתיות - כפי שהציע ח"כ אביגדור ליברמן. באוצר מעריכים כי ההפחתה שתחול במשך שנה וחצי (עד 2014) תחסוך לקופת המדינה כ-70 מיליון שקל. כמו כן האוצר מציע לחסוך לאורך השנים כ-15 מיליארד שקל באמצעות הפחתת הגמלאות למשרתי כוחות הביטחון בפנסיה תקציבית.

 

עוד קיצוצים בהצעה: יופחתו 5 מיליון שקל מתקציב הפיתוח של המטה לביטחון לאומי ורכבי הממשלה יוחלפו אחת לחמש שנים במקום אחת לארבע שנים. משרד החוץ ייאלץ לסגור 5 נציגויות בחו"ל, ושר התיירות יתבקש לצמצם ברבע את מספר נציגויות משרד התיירות. גם תקציב הפרסום של משרדי הממשלה יקטן בעשרה אחוז שהם 15 מיליון שקל.

 

משרדי הממשלה יידרשו להפחית 20% מהוצאות האבטחה שלהם ולסגור 127 תקני כוח אדם. כדי לעשות זאת יאוחדו בין השאר מטות ויצומצמו הסגלים של משרדי ממשלה שגם כך נחיצותם מעוררת סימני שאלה. המשרד לנושאים אסטרטגיים יאוחד עם המשרד לענייני מודיעין וימונה למשרד המשותף - עליו חולש שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ - מנכ"ל אחד בלבד. כך גם יקרה עם המשרדים עליהם שולט השר סילבן שלום - אנרגיה, שיתוף פעולה אזורי, והנגב וגליל, ומשרדיו של גלעד ארדן - התקשורת והגנת העורף.

 

עם זאת, חלק משמעותי עדיין לא נכתב: הפרק על תקציב הביטחון ריק.

 

יחימוביץ': "זאת תוכנית דיכאון"

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה על הצעת התקציב ואמרה: "זאת תוכנית דיכאון ומכות ולא תוכנית צמיחה. הבור בתקציב נוצר כי איש לא העז לגבות ממקורות הגבייה המשמעותיים ביותר - ההון הגדול ומשום שהגזירות ויוקר המחיה והשחיקה בשכר פגעו קשות במעמד הביניים ובעניים והם הפסיקו לצרוך". יחימוביץ' הוסיפה כי הפוליטיקה החדשה מעולם לא היתה כל כך ישנה, אטומה, חסרת מעוף ומזיקה כפי שהיא מצטיירת מתוכניתו".

 

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "הפגיעה במעמד הביניים קשה. אני מצפה משר האוצר ידידי לפיד, שלו נתונה הערכתי הרבה ,להציג בפנינו כיוונים חדשים. כאדם שלא בא מהמערכת אני מקווה שהוא יוכל להציג רעיונות חדשים ולא את אלו הטיעונים השבלוניים שקיימים באוצר. אחת השאלות הקשות היא מדוע מעלים את מס ההכנסה ב-1.5%. זה יפגע בשכבות החלשות. מדוע לא הולכים לחברות שמקבלים מישראל הון עתק באמצעות תחכומי מס?".

 

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ, הגיב כי "משרד האוצר נכנס למערבולת של ממש ויד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. פעם מקצצים ב-50% את יעד הגירעון, ולמחרת משיתים מס לא-צודק על כלל ההכנסות. במקום להעלות את המיסוי על המשכורות הגבוהות ולהוסיף מדרגות מס, שיעור המס מתוכנן לעלות באופן אחיד, מה שיפגע אנושות במעמד הביניים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x