$
בארץ

מסתמן: מס הכנסה יועלה ב-1.5%, עקרות בית ישלמו מס בריאות

משרד האוצר יגיש הלילה למזכירות הממשלה את הצעת התקציב ואת חוק ההסדרים; קצבאות הילדים יקוצצו ב-3 מיליארד שקל, התוספת המובטחת לתקציב החינוך תקטן בכ-1.5 מיליארד שקל

אמנון אטד 20:3206.05.13

משרד האוצר מתכוון להגיש הלילה (ב') את הצעת התקציב ואת חוק ההסדרים למזכירות הממשלה. הדיון בהצעת התקציב בממשלה יתקיים ביום שני הבא, 13 במאי, לאחר שובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מביקורו בסין.

 

גם לאחר המהלך הכפול של פריצת מסגרת התקציב לשנה הנוכחית בכ-6.5 מיליארד שקל ושל הגדלת יעד הגירעון ל- 4.65% מהתוצר שאישרה אתמול הממשלה, יהיה צורך לקצץ במחצית השנייה של השנה הנוכחית ובשנת 2014 סכום כולל של כ-18 מיליארד שקל. כ-7 מיליארד שקל יקוצצו בתקציב השנה הנוכחית, וכ-11 מיליארד שקל נוספים בתקציב 2014. בנוסף תתבקש הממשלה לאשר הטלת מסים נוספים בסכום כולל של כ-14 מיליארד שקל. המהלך בתחום המסים העקיפים - העלאת המע"מ ב-1%, ביטול הפטור ממע"מ על שירותי תיירות, והגדלת שיעורי מס קנייה על מכוניות פאר ועל מוצרי מותרות נוספים כמו מסכי טלוויזיה מעל 50 אינץ' - צפוי להתבצע כבר בתחילת החודש הבא.

 

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

בשנת 2014 יסתכם כאמור הקיצוץ בתקציב בכ-11 מיליארד שקל, ואליהם יתווספו המסים שאת השינויים בהם אפשר לבצע רק בתחילת השנה: מס החברות יועלה ב- 1%, ל-26% - והערב מסתמן כי העלאת מס הכנסה ליחידים (שכירים ועצמאים) תהיה גדולה ממה שתוכנן תחילה, תסתכם ב-1.5% ותחול על רוב מדרגות המס. בנוסף יציע האוצר לחייב גם את עקרות הבית בתשלום מס בריאות.

 

בנוסף לכך, קצבאות הילדים יקוצצו בסכום כולל של יותר מ-3 מיליארד שקל, כך שגובה כל קצבה יירד ל-140 שקל בלבד, במקום ל-150 שקל כפי שתוכנן תחילה. כיום הקצבה לילד הראשון עומדת על 175 שקל, ולילדים השני-רביעי - על 263 שקל.

 

כמו כן מסתמן כי שכרם הכולל של עובדי השירות הציבורי יקטן ב-3 מיליארד שקל לפחות. תקציב הביטחון יקוצץ בכ-4 מיליארד שקל, וכתוצאה מכך עובדים לא מעטים של מערכת הביטחון עלולים למצוא את עצמם ללא מקור פרנסה.

 

בנוסף, התוספת המובטחת לתקציב החינוך בשנתיים הקרובות תקטן מ-10 ל-8.5 מיליארד שקל, דבר שיחייב להגדיל את תשלומי ההורים לבתי הספר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x