$
בארץ

החברות הגדולות מגיבות: "כבר הצגנו את ההגנה שלנו מעל כל במה ציבורית וראינו כמה זה עזר לנו"

החברות הגדולות במשק מגיבות לחשיפת "כלכליסט" אודות הטבות המס שהן מקבלות מהמדינה

הדר קנה 07:0006.05.13
בחברות לא מכחישים את הנתונים, אך כועסים כי שוב הם נתונים למתקפה שאותה הם מגדירים "פופוליסטית". גורם באחת החברות אף שב והדגיש את הטיעון הישן: "מה שכולם שוכחים הוא כי ההטבות ניתנו לנו מהמדינה עצמה. משרד האוצר שהוציא את הדו"ח הזה הוא זה שהעניק לנו את הטבות המס והיו לו סיבות מצוינות לכך. מדובר בחברות המתחרות בסביבה גלובלית תחרותית שיכולות להעביר את מפעליהן למדינות אחרות. כולם שוכחים כי מעבר להטבות המס החברות הללו תורמות גם לתוצר הלאומי ולתעסוקה".

 

מעבר לטיעון הכללי כל חברה נוטה להציג גם נימוקים ספציפיים משלה. גורמים בכיל טוענים כי: "מדובר על נתונים מ־2010 ומאז כיל הוחרגה מהטבות החוק לעידוד השקעות הון", אומר גורם בכיר בכיל. וממשיך: "בניגוד לשלוש החברות האחרות כיל לא תמשיך לקבל הטבות מס או מענקים - היא הוחרגה מהחוק".

 

מפעל אשלג של כיל מפעל אשלג של כיל

 

מהחברה נמסר כי: "כיל, וכיל לבדה, הוחרגה מהחוק לעידוד השקעות הון כבר בשלהי 2010 כך שבשנת 2012 כיל שילמה כ־15% מס, והטבות המס שקיבלה הסתכמו ב־121 מיליון דולר - נמוכות מהותית מתשלומי המס שלנו בשנה זו. בשנים הקרובות יעלה אחוז המס שתשלם כיל ל־25%". בנוסף לזה מציינים בחברה כי הממשלה הכפילה לפני כשנה גם את תמלוגי האשלג שמשלמת כיל למדינה והעמידה אותם על כ־16% מהרווח לפני מס: "כתוצאה מכך כיל מעבירה כיום למדינה כ־1.5 מיליארד שקלים תקבולים למדינה בשנה, שהם ביחד עם המס על הדיבידנד כ־41% מהרווח לפני מס של כיל מפעילותה בישראל. בנוסף לכך, הממשלה החליטה כי כיל תממן את הפרויקט הלאומי של הצלת בתי המלון בים המלח בעלות כוללת של 4 מיליארד שקלים".

 

על פי נתוניה של אינטל, החברה השקיעה ב־2012 סכום של 1.1 מיליארד דולר בישראל ובסך הכל 10.5 מיליארד דולר בעשור האחרון, זאת לעומת מענק של 1.3 מיליארד מהמדינה בעשור האחרון. כמו כן, טוענת אינטל כי היא תורמת לתעסוקה, מעסיקה כיום באופן ישיר יותר מ־8,000 עובדים ומשפיעה בעקיפין על תעסוקתם של עוד אלפים.

בטבע ביקשו שלא להתייחס לפרסומים ורק מסרו בתגובה כי: "טבע שילמה ומשלמת מסים בהתאם לכל דרישות החוק". גורם בחברה אמר ל"כלכליסט": "כבר הצגנו את קו ההגנה שלנו מעל כל במה ציבורית וראינו כמה זה עזר לנו".

 

נזכיר כי בפעם האחרונה שהותקפה טבע בעקבות הטבת המס שקיבלה במסגרת חוק הרווחים הכלואים יצא נשיא ומנכ"ל החברה ג'רמי לוין במסע הגנה על החברה. אז טען לוין כי: "הדיון הציבורי בנושא לא יהיה שלם ללא מספר עובדות בנושא: פעילות טבע בישראל מייצרת למדינה הכנסות שנתיות ממס בגובה של למעלה מ־3 מיליארד שקלים במישרין ובעקיפין".

 

מצ'ק פוינט לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x