$
בארץ

היערכות בצפון: נפרשו סוללות כיפת ברזל

בצפת ובחיפה הוצבו המערכות להגנה מרקטות, מחשש להתלקחות וירי תגובה בעקבות התקיפות שמיוחסות לחיל האוויר בסוריה. צה"ל העלה את הכוננות בגבול. צבא לבנון ויוניפ"יל הגבירו את התצפיות

ynet 12:2305.05.13

אחרי תקיפה ישראלית שנייה בתוך 48 שעות בתוככי סוריה, כפי שמאשרים גורמים רשמיים לסוכנויות הידיעות, בישראל מגבירים את הכוננות מחשש לתגובה וירי רקטות לצפון. שתי סוללות כיפת ברזל להגנה מרקטות נפרשו הלילה בצפון - בחיפה ובצפת.

 

בעקבות הערכת מצב שהתקיימה בצה"ל בסוף השבוע לנוכח ההתפתחויות בצפון, הוחלט להגביר את ההיערכות ואת רמת הכוננות. הכוחות בצפון הונחו לגלות ערנות ודריכות לאורך הגבול, מחשש לתגובה, ולו ספורדית, נגד ישראל.

 

המטוסים שתקפו בסוריה חגו לפי הפרסומים מעל שטח לבנון, וגם הבוקר דווח על גיחות שכאלו שהגיעו עד ביירות. במקביל, סוכנות הידיעות הרשמית בלבנון מסרה כי צה"ל העלה את הכוננות לאורך הגבול הדרומי בעקבות התקיפה האחרונה באזור דמשק. בנוסף נמסר כי צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל הגבירו את התצפיות בגבול מחשש להתפתחויות צבאיות שעלולות להתרחש באותו אזור.

 

מערכת כיפת ברזל (ארכיון) מערכת כיפת ברזל (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

גורמי מודיעין מערביים אישרו כי הלילה הופצץ באזור דמשק משלוח של טילי "פאתח 110" איראניים שיועד לחיזבאללה, בפעם השנייה בתוך יומיים. הפעם, סוריה הרשמית היא שהודיעה ראשונה על התקיפה, אך לפי ההערכות בישראל לא צפויה להגיב בעיקר בשל המלחמה הממושכת עם המורדים.

 

במקביל, התייחסה איראן לראשונה לתקיפות בסוריה. דובר משרד החוץ בטהרן אמר כי "ישות הכיבוש פועלת ליצור מלחמת אחים עדתית בין המדינות האיסלאמיות, מה שיאפשר לה לפוצץ את המצב באזור".

 

איראן אף מוכנה "לאמן" את צבא סוריה במקרה הצורך, כך הכריז מפקד זרוע היבשה של צבאה, הגנרל אחמד רזא פורדסטן, שצוטט בסוכנות אירנ"א. "אנחנו עומדים לצד סוריה ואם יהיה צורך אנחנו נכונים לספק להם את האימון הדרוש. לא נשתתף באופן אקטיבי בפעולות שלו", אמר המפקד והדגיש כי לצבא הסורי "יש ניסיון בהתמודדות עם המשטר הציוני. הוא מסוגל להגן על עצמו ולא צריך סיוע זר".

 

בינתיים בדמשק, כתב רשת סקיי בערבית דיווח כי ההנהגה הצבאית והפוליטית בסוריה התכנסה לדיון כדי לבחון את התגובה על התקיפה הישראלית. סוכנות הידיעות הרשמית סאנ"א דיווחה כי היו נפגעים הלילה, אך לא נמסר כמה ומה מצבם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x