$
בארץ

"פרוייקט הרכבת לאילת מקודם ללא הצגת מידע החיוני לציבור"

כך טוענת החברה להגנת הטבע בעתירה נגד משרד התחבורה, לפי חוק חופש המידע. המשרד: "המידע רגיש. מסירתו יכולה לשבש את פעילות המשרד"

חן פונדק 15:5101.05.13

"פרוייקט הרכבת לאילת מקודם במינימום מידע העומד לידיעת הציבור. וחמור מכך – באי הצגת מידע החיוני לציבור". כך נכתב בעתירה שהגישה היום (ד') החברה להגנת הטבע לבית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים, נגד משרד התחבורה, על פי חוק חופש המידע.

 

העתירה דורשת לחייב את המשרד לשתף את הציבור במידע הנוגע לפרויקט הקמת קו הרכבת באר שבע – אילת ופרויקט נמל התעלה באילת. העתירה מגיעה לאחר שבינואר האחרון הגישה החברה להגנת הטבע בקשה רשמית לקבלת מסמכים שונים בנוגע לתוכנית. חודש וחצי אחרי, במשרד שלחו בחזרה רק את החלטת הממשלה ופרוטוקול ישיבת השרים בנוגע לנמל התעלה.

 

רכבת ישראל. הפרויקט לאילת מקודם ב"מינימום מידע לציבור" רכבת ישראל. הפרויקט לאילת מקודם ב"מינימום מידע לציבור" צילום: ערן יופי כהן

 

בעתירה מוזכר כי לפי הערכה של פרופסור עזרא סדן שנכתבה עבור רשות הטבע והגנים, הפרויקט יגרום לנזק של מיליארדי שקלים וכי התוואי הנוכחי יגרם לנזק בלתי הפיך בסביבה ובנוף בנגב ובערבה ולא ידוע מה תהיה ההשפעה על מפרץ אילת.

 

בעתירה נכתב כי "למרות היקפו האדיר של הפרויקט, משמעויותיו הכלכליות האסטרונומיות ומשמעויותיו הסביבתיות מרחיקות הלכת – בסיס המידע והנחות המוצא שעמדו ביסוד ההחלטות לקדמו ולהוציאו לפועל אינם ידועים לציבור, לא עברו הליכי שיתוף ציבור ולא מפורסמים באתרי הממשלה".

 

החברה להגנת הטבע ביקשה לראות את בדיקות ההיתכנות שנעשו במשרד התחבורה, עבורו ועבור משרדים אחרים שהועברו למשרד התחבורה. כמו כן מציינים בעתירה בדיקה כלכלית שהכין עבור המשרד הכלכלן חיים אבירם. משרד התחבורה השיב כי לא נעשו בדיקות היתכנות על נמל התעלה וכי בדיקות היתכנות לקו הרכבת וספציפית הבדיקה של אבירם הינה "מידע רגיש. מסירתו יכולה לשבש את פעילות המשרד", ולכן לפי חוק חופש המידע אין משרד התחבורה מחויב להציגו.

 

העתירה מעלה תהייה מה החשש העומד בבסיס האמירה שחשיפת המידע עלולה לשבש את עבודת המשרד וטוענת כי אין זו תשובה ראויה העומדת בקנה אחד עם מטרות חופש המידע.

 

עו"ד חגית הלמן ועו"ד נועה יאיון מהחברה להגנת הטבע כתבו בעתירה כי "על פי עמדת המשיבים, כל המידע, העבודות, ההחלטות והבדיקות שנעשו במשרד לגבי אחד הפרויקטים התשתיתיים הגדולים ביותר המתוכננים בישראל – הוא חסוי ולא ניתן להעבירו לעיון הציבור".

 

מאז פברואר 2012 ישנה חלטת ממשלה לקדם את התוכנית, אך היא טרם הופקדה בוועדה המחוזית מחוז דרום בה דנים בתוכנית. לפי העתירה, החברה להגנת הטבע פועלת במקביל לקבלת המסמכים מול הועדה המחוזית מחוז דרום, אך טרם נענתה. אם הוועדה תידחה את בקשתה גם כן, מתכוונת החברה להוסיף את הוועדה המחוזית לתביעה.

 

ממשרד התחבורה נמסר כי "מדובר בטענות חסרות כל שחר.פרויקט קו הרכבת לאילת ומיזם התעלה, פורסמו בציבור ומבוצעים בשקיפות מלאה. כל המידע הרלוונטי על המיזמים חשוף בפני הגופים השונים ובכללם גם הגופים הירוקים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x