$
בארץ

טבילת אש ללפיד בוועדת הכספים: התחמק מתשובה בעניין ההתנחלויות

שר האוצר לא הסכים להתייחס לדבריו של שר השיכון בעניין: "קראתי את זה בעיתון ואבדוק מולו". לדבריו, "נפרסם בקרוב את דו"ח הכנסות המדינה"

תומר אביטל 11:0901.05.13
באולם מלא מפה לפה ולאורן של 6 מצלמות טלוויזיה עשה שר האוצר יאיר לפיד את טבילת האש הפרלמנטרית שלו בוועדת הכספים. יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי בירך אותו בפתח הדיון ואמר "הוא ח"כ חדש כמו חלק מאיתנו והספיק לעשות דרך ארוכה של לימוד. מי שמבין שהוא לא יודע ומוכן לשמוע אז הוא באמת יודע. הוא מנסה להגיע להסדרים עם כל הקצוות וכל המגזרים. יוגש תקציב קשה אבל לפחות מתואם בצורה מקסימאלית". יו"ר הוועדה ביקש מהנוכחים שלא להפוך את המפגש לדיון על התקציב וחוק ההסדרים: כעת דנים רק בסוגיית תקציב דו שנתי. אנחנו עדיין לא יודעים את פרטי התקציב".

לפיד אמר: "אני מתרגש להיות פה בפעם הראשונה. התפיסה שלי ושל האוצר היא שלא כל השכל נמצא אצלנו. אני מחכה למשוב פורה. יש פה גם סגן שר אוצר לשעבר ואני מחכה לשמוע אתכם". לפיד הסביר שהגיע לוועדה כי הוא החליט לא לקבוע את התקציב הדו שנתי הסדר קבע, "בין השאר משום שלאופוזיציה מגיעה הזכות להתנגד לתקציב ולא רק פעם בשנתיים". ח"כ משה גפני ביקש לשאול שאלות ביניים אולם יו"ר הוועדה ביקש שלא להפריע ללפיד בנאומו.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

לדברי לפיד "יש פער בין תכנון לביצוע ואין באמת אפשרות לחזות את ההכנסות. הכלכלה היא עולם של אי ודאות ואתה לא באמת מצליח לתכנן רחוק. אבל לגבי תקציב 2013-4 צריך הוראה מיוחדת כי אנו באיחור ואי אפשר לעבוד על שני תקציבים במקביל".

 

לאחר מכן פתחו הח"כים בסדרת שאלות. גלאון שאלה את לפיד מה דעתו על מחאתו של שר הבינוי אורי אריאל על אי תקצוב ההתנחלויות, וח"כ סתיו שפיר מתחה ביקורת על חוק ההסדרים "לא נזכה לדבר ולחשוב על החקיקה. האם זה חלק מפוליטיקה אחרת?". שפיר גם הלינה כי לפיד והאוצר "מסתירים את דוח השנתי של מנהל הכנסות המדינה למעלה משנה".

 

ח"כ משה גפני שאל את לפיד "האם אתה באמת תדאג לכך שהפעם חוק ההסדרים יהיה אכן מה שנוגע לתקציב באופן ממשי, ואת הדיון על הרפורמות נקיים בנפרד?". ח"כ אראל מרגלית שהוביל מחאה נגד קיום תקציב דו שנתי אמר "אנו מוכנים לשתף פעולה כי יש אחריות ותקציב שצריך להגיש. אבל אנו רוצים סיכום ברור וענייני שאנו חוזרים לתקציב חד שנתי, וזה שיופיע בדברי ההסבר. גם ברמה הכלכלית אנו רוצים שיהיה ברור שזו טעות. קשה מאוד לחזות מה יהיה בעתיד".

 

מנגד ח"כ איציק כהן שכיהן כסגן שר האוצר בקדנציה הקודמת הגן על התקציב הדו שנתי ואמר "זה תקציב טוב, והיחיד שמאפשר למשרדים לפעול. לנו כחברי אופוזיציה גם טוב יותר. היתרונות עולים על חסרונות אבל אני רגוע כי בינתיים יש תקציב דונ שנתי, וב-2015 כבר לא תהיו פה".

 

בהמשך הדיון התחמק לפיד מפנייתה של גלאון והשיב "לגבי אורי אריאל - קראתי את זה בעיתון ואבדוק מולו". ברגע זה הח"כים הקשו עליו בשאלות המשך אולם סלומיסקי התלוצץ ואמר "אני מבקש שלא תקטעו את השר כי אחרת נשמע את התשובות בפייסבוק", לפיד גם התבדח ואמר כי כנראה סגן שר האוצר לשעבר איציק כהן הוא "קרוב משפחה של ריקי כהן".

 

כך או כך לפיד המשיך והסביר כי "חוק ההסדרים קיים הרבה שנים וזה שווה דיון. אני שר אוצר 43 יום אז אני משתמש בכלים הקיימים על השולחן. לגבי דו"ח הכנסות המדינה - נפרסם אותו בקרוב, אנו בעד שקיפות". לאחר מכן לפיד נפרד מהוועדה והותיר מאחוריו את סגן שר האוצר מיקי כהן להשיב לשאלות. כהן, אגב גרר ביקורות על סגנון דיבורו מצד חברי הכנסת לאחר שביחס לכמה שינויים שהציעה היועצת המשפטית של הוועדה שגית אפיק קבל סגן שר האוצר "זה לא מקובל עלי. זה לא מה שאת אמורה לעשות".

 

בתוך כך פורום "בוחרים תקציב חברתי" הכולל 30 ארגונים חברתיים ונציגיו נכחו בדיון ביקשו מהח"כים ומלפיד כי בתקציב יוצבו יעדים חברתיים לצד יעדים כלכלים. בפנייתם נכתב כי "לאורך השנים מאמצות ממשלות ישראל יעדים כלכליים מוגדרים אשר משמשים סמן, עוגן למדיניות הכלכלית ומנחים את קובעי המדיניות ומבצעיה, אולם לצדם יש להגדיר יעדים חברתיים ברורים כצמצום ממדי העוני, הוזלת מחירי הדיור והגדלת ההשתתפות במעגל התעסוקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x