$
בארץ

לפיד ועיני קרובים לסיכום - האם נתניהו יאשר אותו?

נתניהו יצטרך לבחור האם להסכים להבנות שיחזקו את מעמד יו"ר הסתדרות. בין ההבנות: לא יהיה מיסוי על קרנות ההשתלמות. עדיין לא ידוע מה יעלה בגורל תוספת השכר לעובדי המגזר הציבורי

מיקי פלד 13:5330.04.13

בהסתדרות שוררת אופטימיות לגבי האפשרות להגיע בקרוב מאוד להסכם עם שר האוצר יאיר לפיד, אולי אפילו ביומיים הקרובים. עם זאת, השאלה היא לא רק מה יכלול הסכם שכזה, אלא האם ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל את המשמעויות התקציביות והפוליטיות של הסכם כזה.

פרטי ההבנות בין עיני ללפיד לא ידועות במלואן, אך נראה כי השניים הסכימו בין השאר על כך שלא יהיה מיסוי על קרנות ההשתלמות, צעד שאמור היה להכניס לתקציב המדינה כ-2.5 מיליארד שקל בשנה הבאה. כמו כן, ההבנות גם צפויות להגדיר כי האוצר לא יכניס לחוק ההסדרים סעיפים שמשנים באופן חד צדדי את יחסי העבודה במשק, כגון הגבלת ההשבתה של שירותים חיוניים כמו נמלי הים והאוויר, העלאת שיעור העובדים הדרוש להקמת ועד וכדומה. עם זאת, מכלתחילה היה נראה כי מדובר ב"עז", שלא ברור האם אלו היו אנשי האוצר או אנשי לשכת רה"מ שהעלו את האפשרות להכניס לחוק ההסדרים.

 

בנימין נתניהו. האם יקבל את ההסכם? בנימין נתניהו. האם יקבל את ההסכם? צילום: אלכס קולומויסקי

 

לא מן הנמנע כי נתניהו ידחה או יבקש לשנות את ההבנות בין לפיד לעיני, בין השאר כי הוא מעוניין גם בהעברת רפורמות שלטענתו יורידו את יוקר המחייה, בוועדים החזקים בחברות הממשלתיות כמו נמלי הים. שיקול נוסף שעשוי להיות לנתניהו הוא שיקול פוליטי יותר, והוא כי משמעות ההסכם בין עיני ללפיד עשויה להיות חזרתו של עיני יחסית אל מרכז הבמה הפוליטית-כלכלית, לאחר שהיה נראה שכוחו נשחק.

 

הנושא הפתוח, או לפחות לא ידוע מחוץ לחדר בו נפגשו לפיד ועיני, הוא מה יעלה בגורל התוספת בשיעור של 1% שעובדי המגזר הציבורי אמורים לקבל ביולי . באוצר היו רוצים לראות הקפאה של התוספת הזו , שעלותה השנתית היא 1 מיליארד שקל, העלאת דמי הניהול שמשלמים עובדי המדינה בעלי פנסיה תקציבית מ-2% ל-5%, שגם משמעותה מיליארד שקל בשנה. עם זאת, עיני הצהיר בחצי שנה האחרונה כי לא יתן לפגוע בהסכמי השכר. השאלה היא האם עיני יסכים לדחיית תוספת השכר או לפגיעה אחרת בתנאי השכר ובתמורה לקבל פיצוי על כך בדמות תוספות שכר גבוהות יותר בשנים הבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x