$
בארץ

עיני צפוי להודיע השבוע על סכסוך עבודה כללי במשק ולאיים בהשבתה

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", ההסתדרות מתכוננת להשבתה כללית של המשק בשל הגזירות על שכר עובדי המגזר הציבורי המתוכננות בתקציב המדינה

מיקי פלד 19:0428.04.13

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, צפוי להכריז השבוע על סכסוך עבודה כללי במשק, מה שיאפשר לו להשבית את כלל המגזר הציבורי בתוך שבועיים מיום ההכרזה. עיני כבר הכין את הקרקע לשביתה בשבוע שעבר, כאשר נפגש עם ראשי ארגוני המורים והרופאים לתאם עימם את הפעולות הנדרשות לכך.

לאחר הפגישה שלח עיני מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד בו התריע כי אם לא יתחיל משא ומתן בינם לבינו על הגזירות המתוכננות בתקציב המדינה וחוק ההסדרים הקרוב הוא ינקוט "בכל האמצעים העומדים לרשותו", כלומר עד שביתה כללית שתקיף את משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, נמלי הים ונמלי התעופה, בתי הספר ואולי אף בתי החולים.

 

עופר עיני ויאיר לפיד עופר עיני ויאיר לפיד צילום: עמית שעל, מיקי נועם אלון

 

כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט" בחודש מרץ, אנשי ההסתדרות כבר החלו להכין את התשתית המשפטית להכרזת סכסוך העבודה, מתוך ידיעה כי לאחר חג הפסח הם עשויים להוציא את תוכנית המגירה לפועל. זאת, שכן כבר אז היה ברור כי הממשלה הולכת לכיוון של קיצוצים בסך של 3-4 מיליארד שקל בשכר המגזר הציבורי, כלומר ניסיון להקפיא את תוספת השכר של 1% שאמורים העובדים לקבל ביולי הקרוב. זאת, בנוסף לקיצוץ בדמי ההבראה, ביגוד, תנאי הפנסיה התקציבית ועוד.

 

בין הממשלה ועיני מתנהלת גם מלחמת מיתוג. בעוד נתניהו ולפיד מקפידים לדבר על יוקר המחייה ורומזים כי הכח של ההסתדרות מונע תחרות בנמלים ומכאן פוגע באפשרות להוזיל את מוצרי הצריכה המיובאים, עיני מנסה להציב את עצמו כמי שמגן על העובדים. עיני כתב במכתב כי אף שההסתדרות והממשלה הגיעו לפני למעלה משנה לעקרונות מוסכמים, בעקבות שביתה כללית במשק, לחיזוק העובדים החלשים וצמצום הפערים ואי השוויון במקומות העבודה, העקרונות אינם מיושמים בפועל, וההתנהלות מעלה חשש כי מדובר "במדיניות מכוונת שתוצאתה גרירת רגליים והפקרת זכויותיהם של העובדים". הכוונה היא ליישום הסכם לשיפור תנאיהם של 70 אלף עובדי הקבלן במגזר הציבורי, שלמרות שאושר בממשלה עוד לא ממומש.

 

עם זאת, מעבר לניסיון המיתוג בעיני הציבור, עיני מציג גם עמדה עקרונית. במשך השנים ההסתדרות הקפידה מאוד על העיקרון לפיו היא מתנגדת לכל צעד חד-צדדי, אך מוכנה לנהל משא ומתן על כמעט כל נושא. עתה, טוען עיני, הממשלה פועלת באופן חד-צדדי ולמעשה מחייבת אותו לפעול בצורה של הכרזת סכסוך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x