$
בארץ

בצל הסערה: הממשלה אישרה את עיצוב השטרות החדשים

השטרות ישאו את דמויותיהם של המשוררים נתן אלתרמן, שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג ורחל; נתניהו: "בפעם הבאה יהיה שטר עם משורר ספרדי"

אמנון אטד 11:2428.04.13

הממשלה אישרה היום (א') את פרטיהם ועיצובם של שניים משטרי הכסף החדשים, של 50 שקל ו-200 שקל, שהנפקתם צפויה להתבצע לקראת סוף השנה. בנוסף אישרה הממשלה עקרונית את העיצובים של שני שטרות חדשים נוספים - 20 שקל ו-100 שקל.

 

השטר החדש של 50 שקל יהיה בצבע ירוק ויישא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי, והשטר של 200 שקל יהיה בצבע כחול ויישא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן. שני השטרות יהיו ברוחב זהה, אולם באורך שונה כדי להקל על ציבור העוורים וכבדי הראייה להבחין בין השטרות השונים. השטרות בסדרה החדשה יישאו גם סימני ביטחון רבים ומתקדמים יותר מאלה של השטרות הקיימים, שהוכנסו לראשונה למחזור לפני כ-15 שנה.

 

השטרות החדשים. צילום הדמייה השטרות החדשים. צילום הדמייה צילום: בוריס כרמי

 

בישיבת הממשלה הציג נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר בפני השרים גם את העיצובים של שני השטרות הנוספים, שהנפקתם צפויה להתבצע במהלך המחצית הראשונה של השנה הבאה. השטרות הנותרים בסדרה החדשה יהיו שטר של 20 שקל שיישא את דיוקנה של רחל המשוררת, ושטר של 100 שקל שיישא את דיוקנה של המשוררת לאה גולדברג.

 

בנימין נתניהו. מציע את רבי יהודה הלוי בנימין נתניהו. מציע את רבי יהודה הלוי צילום: אלכס קולומויסקי

 

המהלך גרר ביקורת מצד פוליטיקאים ואישי ציבור, שקראו לשילוב של דמות מזרחית בשטרות. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא והביע בפתח ישיבת הממשלה הסכמה "עם אלו שאומרים שהיה מקום, ויש מקום, להביא נציגים של יוצאי קהילות ספרד וקהילות אחרות. אני במיוחד מציע הצעה קונקרטית שהראשון שנביא בשטרות הבאים יהיה מי שאני חושב שהוא מגדולי משוררי ישראל, רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x