$
בארץ

יאיר לפיד: "עשירים לא יקבלו קצבאות ילדים"

במהלך כנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי דיבר שר האוצר על תוכנית התקציב החדשה, והבטיח לפעול למען השכבות החלשות ולהורדת יוקר המחיה: "שלטון שיכול להוריד מחירים ואינו עושה את זה, מוכר את האינטרסים של האדם העובד"

אופיר דור 20:0023.04.13

"מה שאתם רואים זה לא קיצוצים. מה שאתם רואים זה לא רק גזירות ומסים, ולא רק העברה של תקציבים מהביטחון לדיור, או מהישיבות לרווחה. מה שאתם רואים היא דרך נחושה, ברורה, שיש לה כיוון אחד ושיש לה מטרה אחת: לשים במרכז הכלכלה הישראלית את האדם העובד", כך פתח הערב (ג') את דבריו שר האוצר יאיר לפיד בכנס הבינלאומי ה-6 של המכון למחקרי ביטחון לאומי – INS. לפיד דיבר על תוכנית התקציב שגיבש האוצר, שתכלול קיצוץ של 18 מיליארד שקל ותוספת מסים של 5 מיליארד שקל. בנאומו התייחס לגזירות והשפעתן על החברה הישראלית. בין היתר ציין כי משלמי מס ייסף לא יקבלו קצבאות ילדים כלל.

 

 

"במפגש הראשון עם בכירי האוצר אמרתי להם שבעיני חזון הוא לא סדרה שלמה של תוכניות שיש להן תוצאה, אלא רעיון אחד שיש סדרה שלמה של תוכניות איך ליישם אותו. והרעיון האחד הזה – החזון האחד הזה - הוא האדם העובד. לפעמים קוראים לו מעמד הביניים, לפעמים קוראים לו משלמי המסים, או ציבור העובדים, תקראו לו איך שתקראו לו, אבל הוא או היא מחזיקים את המדינה הזו בחיים".  

לפיד הסביר את  "חזון האדם העובד": "זה אומר שמשרד האוצר לא מתעסק בגרפים או בגיליונות אקסל, אלא בבני אדם שקמים בבוקר והולכים לעבודה, זה אומר שמרכז ההוויה שלנו הם אנשים שעובדים ומשלמים מסים, כי בלעדיהם אין לנו כלכלה ואין לנו חברה. זה אומר שאם מישהו רוצה לעבוד אנחנו צריכים לעשות הכל כדי ליצור בשבילו מקומות עבודה. זה אומר שאם מישהו עובד ולא מרוויח מספיק כדי להתקיים בכבוד, אנחנו צריכים לעזור לו לשפר עמדות. וזה אומר גם שאם מישהו בריא ויכול לעבוד אבל חושב שהוא פטור מזה, אז הוא צריך לדעת שאנחנו לא נשלם את החשבונות שלו".

 

בהמשך דיבר לפיד על הגירעון בתקציב: "קיבלתי ירושה - בור תקציבי של 35 מיליארד שקל. אני הולך לסגור את הבור הזה, אבל יש שני דברים שאני לא מתכונן לעשות: אני לא מתכונן להשמיץ את קודמי, ואני לא מתכונן להסתתר מאחורי הבור הזה ולהגיד שעד שלא נפתור את הבעיה הזו לא נוכל לצאת לדרך. אנחנו כן נוכל, ואנחנו כבר יצאנו לדרך.

כי הבור הזה הוא לא רק עול, יש בו גם הזדמנות. יש בו הזדמנות מפני שהוא מכריח אותנו להגדיר מחדש את סדר העדיפויות שלנו".

 

לפיד. "לא מתכוון להשמיץ את קודמי" לפיד. "לא מתכוון להשמיץ את קודמי" צילום: חיים צח

 

"תהיה מלחמה"

 

לדבריו של לפיד, סדר העדיפויות משתנה בימים אלו: "בכל ישיבה, בכל דיון תקציבי, בכל פעם שעולה על המסך מצגת חדשה – על תחבורה, על ביטחון, על קצבאות ילדים, על מעונות יום – תמיד אנחנו חוזרים לאותה שאלה: איך זה משפיע על האדם העובד?"

 

"אם התשלום הממוצע שמקבלת מדינת ישראל על משאבי הטבע שלה הוא נמוך במיוחד – וכולכם יודעים שאני עדִין עכשיו – אז מכרנו את האינטרסים של האדם העובד וצריך לשנות את זה; אם עשרות ומאות אלפי אנשים בריאים אינם עובדים וחיים מקצבאות שסידרו להם הסכמים פוליטיים לא מוסריים, אז מכרנו את האינטרסים של האדם העובד, וצריך לשנות את זה; אם קבוצות כוח קטנות שולטות בנמלים שלנו, בשירותים הציבוריים שלנו, במחירי המוצרים שלנו, אז בשמו של האדם העובד מכרנו את האינטרסים של האדם העובד, וצריך לשנות את זה; אם אפשר להוריד את מחירי המים ב-4% בכך שנסגור ונאחד עשרות תאגידי מים מיותרים, אז אנחנו הולכים לעשות את זה. כי שלטון שיכול להוריד מחירים ואינו עושה את זה, מוכר את האינטרסים של האדם העובד".

 

"כולכם יודעים שעל חלק מהדברים שציינתי כאן – אולי אפילו על כולם – תהיה מלחמה. ועל זה אני אומר – שתהיה מלחמה". 

 

"האדם העובד מסתכל על המערכת השלטונית, והיא נראית לו לא הוגנת, לא יעילה ומונעת מאינטרסים זרים. זה מתכון לאסון, ואנחנו נשנה אותו".

 

"מדברים כל הזמן על עזרה לחלשים"

 

לאחר מכן התייחס שר האוצר לתחום הדיור: "מהפכת הדיור תוריד את מחירי הדיור, תשנה את מערך המיסוי על דירות להשקעה, תסיר חסמים ובעיקר תוביל לבנייה של עשרות אלפי דירות גם לקנייה וגם להשכרה".

 

בהמשך דיבר על היחס לשכבות החלשות בחברה: "אני נשאל בשבועות האחרונים לא פעם, מה עם החלשים? אם כל הכלכלה הישראלית תהיה מוטה לטובת האדם העובד, איפה זה משאיר את השכבות החלשות? מדוע אנחנו לא מדברים על עזרה לחלשים? אנחנו מדברים כל הזמן על עזרה לחלשים. אין אדם שהוא שקוף בעינינו. אם את אמא חד-הורית מבאר

גיל שוויד. "גיבור ישראלי" גיל שוויד. "גיבור ישראלי" צילום: עמית שעל

שבע, אחת ממאות אלפי העניים העובדים, ואת עומדת להיפגע מהקיצוץ בקצבאות הילדים, זהו תפקידנו לראות אותך, ולשם כך הקמנו קרן חדשה של 200 מיליון שקל במשרד הרווחה; אם אתה חרדי שלא לימדו אותו מתמטיקה ואנגלית ופתאום דורשים ממך לעבוד ותשלומי ההעברה לא מגיעים, אז תפקידנו להקים מערך שלם של השמה לשוק העבודה כדי לתת לצעיר החרדי הזה כלים להתפרנס ולפרנס; אם אתם ניצולי שואה שאין להם כסף לתרופות, עליכם לדעת שכבר הקצבנו 500 מיליון שקל בחמש שנים הבאות לשעות סיעוד ולתרופות מצילות חיים. זה לא מספיק, אבל זו התחלה".

 

מס על פלזמות

 

לפיד הוסיף: "הצדק צריך לא רק להיעשות אלא גם להיראות, וזו הסיבה, למשל, שהחלטנו שמשלמי מס ייסף, מה שקרוי 'מס עשירים', לא יקבלו בכלל קצבאות ילדים, ואת מס הקנייה על מכוניות יוקרה ועל פלזמות מעל 50 אינץ' הקפצנו באופן חד".

 

לאחר מכן התייחס לתעשייה בישראל: "המערכת לא אמורה להיות הוגנת רק כלפי החלשים, אלא גם כלפי האנשים שמפעילים אותה. משרד האוצר בראשותי אינו נגד עסקים, ואינו נגד יזמים, ואינו נגד חברות עוגן. אם מחר תבוא חברה בינלאומית גדולה ותרצה להקים פה עוד מפעל דוגמת אינטל בקריית גת, לא רק שאנחנו ניתן לה את כל ההקלות האפשריות – והפופוליסטים מוזמנים להתחיל לצרוח כבר מעכשיו – אני גם אסע לשדה התעופה בן גוריון ואפרוש לכבודם במו ידי את השטיח האדום. כל מי שפותח מפעל או חברה שמייצרים מקומות עבודה, יגלה שאנחנו נעזור לו בכל דרך ואם הוא יתעשר מזה - שיהיה לו לבריאות. סטף ורטהיימר הוא בעיני גיבור ישראלי, דב לאוטמן הוא בעיני גיבור ישראלי, גיל שווייד הוא גיבור ישראלי, אנחנו צריכים עוד גיבורים כאלה".

 

"הבור התקציבי הוא לא בעיה יסודית"

 

"מערכות גדולות לא אוהבות שינויים, והמדינה היא כמובן המערכת הגדולה מכולן. זה אומר שבזמן הקרוב כולנו נצטרך להידרש לשתי תכונות שלפעמים סותרות אחת את השנייה: סבלנות ונחישות. אנחנו זקוקים לסבלנות ולנחישות שלכם מפני שההתחלה לא קלה. מול הבור התקציבי נדרשת מנהיגות ויכולת קבלת החלטות, ואנחנו עשינו החלטות לא קלות. לא הלכנו על קיצוץ רוחבי, מפני שבעיני זה בעצם לא להחליט, אלא צללנו לתוך הסעיפים עם כל הקושי הכרוך בדבר. איש אינו אוהב

קיצוצים, איש אינו אוהב לשלם יותר מסים, אבל יש בזה גם נקודת אור: מפני שזה לא יימשך יותר מדי זמן. כי הבור התקציבי הזה הוא לא בעיה יסודית, אלא תקלה מעשה ידי אדם. הכלכלה הישראלית במצב בסיסי טוב. בעקבות התחדשות זרם הגז הצמיחה תגיע השנה ל-3.5%, האבטלה עומדת על 6.7% - כלומר שהיא נמוכה, אנחנו אחת המדינות המערביות היחידות שדירוג האשראי שלה עלה בשנים האחרונות עד ל-A+. אני מדבר עם סטנלי פישר בכל יום, אנחנו יושבים ביחד על המדדים, והם טובים. אנחנו רק צריכים לתקן את התקלה כדי שהאוברדראפט לא יקבור אותנו תחתיו. ברגע שנתקן את התקלה – וזה לא אמור לקחת זמן רב מדי – נוכל להחזיר לאנשים את מה שמגיע להם בזכות".

 

"תקווה היא לא רק רגש, ולא רק ההמנון הלאומי שלנו. תקווה היא גם ערך כלכלי", אמר לפיד בסיום דבריו. "אנשים שיש להם תקווה בונים יותר, יוזמים יותר, קונים יותר, משתפים פעולה יותר. תפקידנו – תפקידי – הוא להנפיק את התקווה הזו. אנחנו נהפוך אותה לדירה במחיר סביר לזוג צעיר, אנחנו נהפוך אותה לגיוס לכל, אנחנו נהפוך אותה ליוקר מחיה שאפשר לעמוד בו, אנחנו נהפוך אותה למערכת חינוך שתגרום לנו לגאווה וכבוד, ולפני הכל אנחנו נהפוך אותה לחברה ישראלית חדשה שמעמידה במרכז את האדם העובד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x