$
בארץ

ועידת האנרגיה

יוסי רוזן: "יש להקפיא מסים על משק האנרגיה"

יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה קרא בוועידת האנרגיה להפסיק את מסע הדה לגיטימציה למשקיעי הגז, ולהפעיל רגולציה קבועה ולא רטרואקטיבית

חן פונדק 09:4922.04.13

"אני יוצא בקריאה למשרד האוצר ולעומד בראשו, השר יאיר לפיד שלא נמצא איתנו היום, הגיע הזמן להקפיא את המסים על משק האנרגיה. משאבת הדלק בתחנת הדלק צריכה להסב את שמה למשאבת שני שליש. הכסף עובר לקופת המדינה ורק שליש ממן את כל השאר והפרופורציות זועקות לשמים". כך אמר יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה בוועידה הלאומית החמישית לאנרגיה.


 

"השנה הוועידה היא על רקע חגיגי במיוחד – הזרמה של גז כחול לבן ומינויה של ממשלה חדשה מבטיחה. זהו גם יום כדור הארץ ואין מתאים ממנו לוועידה זו", פתח רוזן. "חברי המכון פועלים במלוא המרץ שתהיה לנו סביבה בריאה יותר".

 

עוד אמר רוזן, "הבעיות המרכזיות של משק האנרגיה הם התחומים של תשתיות, רגולציה, מיסוי ונשמע עליהם במהלך היום הזה. תשתית משק האנרגיה היא הבעיה המרכזית של ישראל בדרך להשגת עצמאות אנרגטית".

 

לדבריו, "התשתיות אינן מספיקות והנושא כולו מהווה צוואר בקבוק להשגת עצמאות אנרגטית. כל נושא האנרגיה תלוי בצינור שמוארך ב-150 ק"מ ומן הראוי לטפל בדחיפות בכל נושאי התשתיות של אנרגיה".

 

רוזן הסביר כי בעוד שפעם הבעיה היתה בהשגת חומרי הגלם, "היום הבעיה היא בתשתיות וביכולתנו לטפל בכך".

 

יוסי רוזן יו"ר מכון האנרגיה והסביבה יוסי רוזן יו"ר מכון האנרגיה והסביבה צילום: אוראל כהן

  

רוזן בירך את השרים החדשים, שר האנרגיה סילבן שלום ושר הגנת הסביבה עמיר פרץ ופנה אליהם: "משק האנרגיה מצפה משר האנרגיה ומשר הסביבה לעבוד בשיתוף פעולה ותיאום, כאשר היינו עדים בעבר ברגולציה סותרת שיוצאת ממשרד זה או אחר ולכן אנחנו מצפים שהיום היא תתואם".

 

"תחילת הזרמת הגז הטבעי מתמר היא בשורה למשק הישראלי. היא תוזיל עלויות, מקומות עבודה ושיפור משמעותי באיכות הסביבה. חשוב לזכור כי זו יוזמה של השוק הפרטי תוך נטילת סיכון רב כאשר מדובר בתרומה לכלל המשק. על מנת לאפשר יוזמות נוספות כאלו צריך לאפשר רגולציה ברורה ולא רטרואקטיבית".

 

רוזן הסביר כי "רגולציה היא חיונית, היא באה להסדיר את פעילות המשק ואת הפעילות האזרחית אך כאשר היא הופכת למטרה בפני עצמה היא בעיה. על הרגולציה למצוא שיטה ברורה לפרויקטים לאומים בסדר גודל כזה כמקובל במדינות ה-OECD. במשרד ראש הממשלה הוכנה טיוטא לתהליך נכון ותיאומים בין משרדי הממשלה לפני השלמת תהליך ונכון לאמץ את הנוהל. זאת בעקבות פגישה בין המכון לראש הממשלה לפני שמונה חודשים, הנושא הובטח וגם בוצע", אמר רוזן.

 

רוזן הוסיף, "אנחנו מבקשים לבחון מהתקשורת והפוליטיקאים את מסע הדה לגיטימציה של אנשי העסקים בישראל. מחובתנו לחבק משקיעים שמגיעים ארצה ולא לסמן אותם כאויבים. הכספים השונים של משק האנרגיה הגיעו מח"ל וחובה עלינו לזכור את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x