שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בעקבות אישור השמים הפתוחים: ההסתדרות תשבית את נתב"ג ביום שלישי

השביתה בה החלו חברות התעופה הישראליות ב-05:00 לא הצליחה למנוע את אישור הסכם השמים הפתוחים בין ישראל והאיחוד האירופי; יאיר לפיד: "הרפורמה תוביל להורדת המחירים". שר התחבורה כץ: "מאז שאל על הופרטה, לא נעשה שום רה-ארגון בחברה"

מיקי פלד, תומר אביטל וליאור גוטמן 17:1021.04.13

הדרמה בענף התעופה: בעקבות אישור הסכם השמים הפתוחים בממשלה היום, והשביתה של שלוש חברות התעופה הישראליות שהחלה בבוקר - הודיעה ההסתדרות כי תשבית את נתב"ג ביום שלישי.

 

ככל הנראה השביתה תהיה בת 4 שעות בלבד החל מחמש בבוקר, שכן בהסתדרות מסתמכים על פסק דין של בית הדין לעבודה שמאפשר שביתת סולידריות עד ל-4 שעות. עם זאת, לא שוללים בהסתדרות אפשרות לנסות ולהאריך את השביתה עוד.

 

בהסתדרות מקווים שהאיום בהשבתת נתב"ג הוא שיגרום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגרום לדיון מחדש בהחלטה לאשר את ההסכם או לפחות להבטיח מנגנון של דיאלוג מסודר עם העובדים.

שר האוצר יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "רפורמת השמיים הפתוחים טובה לישראל. היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך". ההחלטה עברה ברוב של 16 מול שלושה מתנגדים - עמיר פרץ, יצחק אהרונוביץ וסופה לנדוור.

 

מחברת אל על נמסר, כי בהמשך לשביתה שהוכרזה ע"י ההסתדרות ולאור הודעת ההסתדרות לפיה נבחנים המשך הצעדים כתוצאה מהחלטת הממשלה לאישור הסכם השמים הפתוחים, מבטלת החברה בשלב זה את הטיסות שתוכננו לצאת עד השעה 21:00.

 

לפיד ציין עוד כי התאחדות התעשיינים מעריכה שיווצרו כ-10 אלפי מקומות עבודה חדשים וכי ייצור מקומות עבודה הוא אחד היעדים המרכזיים שהציב משרד האוצר במרכז סדר היום שלו.

 

שר האוצר הזכיר כי ההסכם ייכנס לתוקפו רק בעוד שנה (אפריל 2014) ואמר כי לאחר אישור ההסכם יחל דיאלוג עם חברות התעופה על מנת לאזן בין ההתייעלות המתחייבת לבין צרכי חברות התעופה הישראליות, עובדיהן וצרכי הבטחון בטיסות לישראל וממנה.

 

השר כץ אמר אחרי האישור ש"הסכם השמים הפתוחים שאושר הוא בשורה ויום חג לאזרחי ישראל". במהלך הישיבה בממשלה מתח כץ ביקורת על ההסתדרות המנסה לדבריו למנוע מהנהלת אל על , רה ארגון בחברה. "מאז שאל על הופרטה, לא נעשה שום רה ארגון בחברה ומנהליה לא השכילו להיערך למבנה התחרותי החדש. באל על יש 40 מטוסים ו-6,000 עובדים, ואילו בחברת אייר ברלין יש 200 מטוסים ו-9,000 עובדים. לפי השוואה זאת היו צריכים להיות באייר ברלין כ- 30,000 עובדים", סיכם כץ.

הפגנת עובדי חברות התעופה הישראליות מחוץ לישיבה הפגנת עובדי חברות התעופה הישראליות מחוץ לישיבה צילום: גיל יוחנן, ynet

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך הדיון: ״מטרת הרפורמה שאישרנו היום היא הורדת מחירי הטיסות מישראל ואליה והגברת התיירות הנכנסת. אני מברך את שרי האוצר והתחבורה שהתייצבו להעביר את הרפורמה הזאת שנדונה כבר שנים רבות. נמשיך לקדם רפורמות להורדת יוקר המחיה ולייעול השירותים לאזרחי ישראל״.

 

השר נפתלי בנט כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "קיבלנו החלטה נכונה, גם אם לא-פשוטה". עוד הוסיף כי יש זמן היערכות לאל-על, אך "החברה חייבת להתייעל על מנת לשגשג". הוא גם כתב כי התיירות הנכנסת תצמח, וכי "זו בשורה לתיירות בישראל", אשר תיצור לדבריו רבבות מקומות עבודה.

 

שביתה מ-5 בבוקר

 

עובדי חברות התעופה הישראליות שובתים מהיום (א') החל מ-5:00 בבוקר ללא הגבלת זמן. זאת, לאחר שלמרות ניסיונות שנערכו כל סוף השבוע, למרות לחצים מצד יו"ר ההסתדרות וחשיפת דו"ח שהוסתר - הסכם השמים הפתוחים לא הוסר מסדר היום של ישיבת הממשלה. בהסתדרות שוקלים לקיים עיצומים בנתב"ג החל משעות אחר הצהריים ובכך לגרום לשיבושים בכל התעופה האזרחית מישראל ואליה.

 

מכיוון ולא מוכרז שם סכסוך עבודה, ההסתדרות לא תוכל להשבית את הנמל ברגע אחד, אך יש לה כלים אחרים לשבש את העבודה בו, כגון עבודה איטית שתעכב המראה של טיסות. כרגע בהסתדרות מחכים לראות מה יעלה בגורל אישור הסכם השמיים הפתוחים בישיבת הממשלה הבוקר על מנת להכריע האם ואיך להרחיב את השביתה.

 

ביטולי טיסות בנתב"ג הבוקר ביטולי טיסות בנתב"ג הבוקר צילום: ענת פלר

 

הסכם השמים הפתוחים בין ישראל לאיחוד האירופי אמור לבטל הסכמים דו צדדיים שקיימים היום בין ישראל למדינות האיחוד ומגדירים את יעדי הטיסה ההדדיים. לפי ההסכם החדש, כמעט ולא תהיה מניעה לחברת תעופה ישראלית לטוס לכל יעד באירופה ולהיפך. הגדלת היצע הטיסות אמור להוזיל את הכרטיס לנוסע הישראלי ולתייר שבא לארץ, אם כי בנוסח ההסכם ודברי ההסבר להסכם כפי שהוצגו לממשלה לא מצוין מחקר או בדיקה שתומכים בטענה הזו.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x