$
בארץ

בנק ישראל בודק את ההסדר בין נוחי דנקנר לבנק לאומי

בבנק ישראל מסבירים כי הם מבקשים לוודא שבנק לאומי פועל כראוי במתן אשראי ובמידת הצורך בעת גיבוש הסדרי חוב, וכי הדירקטורים והמנכ"לית פועלים לטובת הבנק, המפקידים ובעלי המניות

שניר הנדלר 16:1817.04.13

בנק ישראל, באמצעות הפיקוח על הבנקים, החל לבדוק את מתווה ההסדר המתהווה בין גנדן שבשליטת נוחי דנקנר ובנק לאומי. 

 

בבנק ישראל מסבירים כי העיקרון המנחה את הבדיקה הוא לוודא שהבנק פועל כיאות במסגרת תהליכים סדורים, בעת מתן אשראי, ניהולו השוטף ורישומו, ובמידת הצורך בעת גיבוש הסדרי חוב, ובכלל זה שנושאי המשרה בתאגיד בנקאי, ובראשם הדירקטורים והמנכ"ל  פועלים לטובת הבנק, המפקידים ובעלי המניות בו.

 

רקפת רוסק עמנח מנכ"לית לאומי ונוחי דנקנר רקפת רוסק עמנח מנכ"לית לאומי ונוחי דנקנר צילום: עמית שעל, צביקה טישלר

 

החוב של גנדן ללאומי עומד על כ-450 מיליון שקל. לאומי קיבל בינתיים החזר של 40 מיליון שקל על ההלוואה במסגרת

מתווה עקרונות שאליו הגיע עם גנדן באוקטובר האחרון מול דנקנר ושותפו הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין. לפי המתווה, אם וכאשר יגיע דנקנר להסדר מול מחזיקי האג"ח ובנק מזרחי טפחות, לאומי ימחק חוב של כ־150 מיליון שקל, ואילו גנדן תזרים ללאומי 150 מיליון שקל נוספים, כשהשבתם של 150 מיליון שקל נוספים תיפרס על פני כמה שנים, כשרק אם דנקנר יעמוד בתשלומים אלה, לאומי יבצע את המחיקה

 

היום נחשף ב"כלכליסט" כי הבנקים הגיעו להסכמה מול אלשטיין, שצפוי להיכנס לגרעין השליטה בגנדן, על מנגנון פיצוי בשל המחיקות. עוד הוסכם בין הבנקים ואלשטיין כי במקרה שאי.די.בי אחזקות תחלק דיבידנד לגנדן, ייהנה אלשטיין מזכות להחזר השקעתו לפני ההחזר ההלוואה לבנקים.

 

בתוך כך ועדת הכספים תדון ביום שלישי הקרוב בנושא "שיקוליהם וסמכויותיהם של התאגידים הבנקאיים במתן אשראי ובמחיקת חובות". לדיון הוזמנו נציגי כלל הבנקים. גילה גמליאל, רכזת הקואליציה בוועדה, אמרה ל"כלכליסט": "הייתי מצפה שנוחי דנקנר יעמוד בהתחייבותיו. מדובר בכספי ציבור והתספורות הן אות קין למערכת הבנקאית".

 

בתגובה ראשונה על הסכמת בנק לאומי למחיקת חלק מהחוב של חברת גנדן ונוחי דנקנר, טוענת היום החברה האם של אי.די.בי, כי "הנתונים שפורסמו בכלי התקשורת, לגבי חברות פרטיות בשליטת נוחי דנקנר, אינם נכונים ואינם מדויקים".

 

ההודעה לעיתונות הועברה באמצעות דובר הקבוצה רני רהב ובה נטען, כי "בפועל היקפי החוב נמוכים משמעותית. על נתונים אלה חלה חובת סודיות על פי חוק, ועם זאת אנו מכבדים את השיח התקשורתי והציבורי, ובכללו כל ביקורת עניינית והוגנת".

 

בהודעתה טוענת גנדן כי במקרה של התאוששות - החוב לבנק לאומי ישולם במלואו: "לגופם של דברים, חברת גנדן שנוחי דנקנר הוא בעל השליטה העיקרי בה, לצד כעשרה שותפים נוספים, מנהלת מגעים עם הבנקים נותני האשראי שלה לגיבוש הסדר חוב אשר עקרונותיו זהים למאות הסדרים קודמים שנחתמו בסקטור העסקי בארץ והמקובלים בכל מדינות העולם המערבי. המיוחד בהסדר זה הוא שעם התאוששות קבוצת אי.די.בי מהשפל העסקי אליו נקלעה, תוכל גנדן לפרוע לבנקים, את מלוא התחייבויותיה. זוהי השאיפה של כולנו".

 

בגנדן טוענים כי חובותיה של טומהוק, החברה הפרטית של דנקנר, נמוכים משמעותית מאלה שמתפרסמים בתקשורת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x