שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לאומי ומזרחי־טפחות יקבלו פיצוי עתידי כנגד המחיקה בגנדן

הבנקים הגיעו להסכמה עם אדוארדו אלשטיין שלפיה הם יקבלו תשלום במזומן של כשליש מהחוב כלפיהם, ומנגנון שיאפשר להם ליהנות מרווחים ודיבידנדים עתידיים בקבוצת אי.די.בי. לאומי צפוי לקבל עד כ־140 מיליון שקל מההזרמה של אלשטיין

גולן חזני 06:5617.04.13

לאומי ומזרחי־טפחות בדרך למחיקת חלק מהחוב של חברת גנדן של נוחי דנקנר, אך במקביל הבנקים לקחו אופציה על התאוששות עתידית של קבוצת אי.די.בי. ל"כלכליסט" נודע כי הבנקים הגיעו להסכמה מול אדוארדו אלשטיין, שצפוי להכנס לגרעין השליטה בגנדן, על מנגנון פיצוי בשל המחיקות. עוד הוסכם בין הבנקים ולאלשטיין כי במקרה שאי.די.בי אחזקות תחלק דיבידנד לגנדן, ייהנה אלשטיין מזכות להחזר השקעתו לפני ההחזר ההלוואה לבנקים.  

מנגנון ההסדרה קובע כי הבנקים יקבלו אחוז מסוים מכל רווח שתרשום אי.די.בי אחזקות שבשליטת גנדן. המנגנון עשוי לכלול שיתוף הבנקים בדיבידנד העתידי שתחלק אי.די.בי, אם תחלק, וכן סכומים נוספים בהתאם לעלייה עתידית במניית אי.די.בי אחזקות. מנגנונים אלו יימשכו גם לאחר סיום התשלומים של החוב שנותר לפריסה של 8-6 שנים (40% מהחוב).

 

הבנקים צפויים לקבל עם כניסתו של אלשטיין כשליש מהחוב כלפיהם במזומן. החוב של גנדן ללאומי עומד על כ־450 מיליון שקל ואילו החוב למזרחי טפחות על כ־80 מיליון שקל. עקרונות המתווה סוכמו באוקטובר וקובעים כי דנקנר יזרים קרוב לשליש מהסכום של החוב במזומן עם כניסתו של אלשטיין לשותפות של 31% במניות גנדן, כלומר עם מימוש האופציה לרכישת 21% נוספים בגנדן תמורת כ־75 מיליון דולר. מדובר בהזרמה של כ־140-130 מיליון שקל במזומן לקופת לאומי וכ־25 מיליון שקל לקופת המזרחי טפחות. מרכיב המזומן בהסדר זה גבוה מאד יחסית להסדרי חוב. לדוגמה: מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות קיבלו סכום של כ־400 מיליון שקל במזומן על חוב של 1.75 מיליארד שקל (מתוכם כ־150 מיליון שקל מקופת החברה עצמה ולא כסף חדש). בכך הצליחה למעשה רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית לאומי להחזיר סכום מהותי במזומן מתוך ההלוואה שמיחזרה לדנקנר בצורת ויתור על הזרמת הדיבידנדים מאי.די.בי לבנק ב־2009-2008.

 

 

רקפת רוסק-עמינח ונוחי דנקנר רקפת רוסק-עמינח ונוחי דנקנר צילום: עמית שעל, צביקה טישלר

 

גורמים בנקאיים הדגישו כי האלטרנטיבה של לאומי ומזרחי טפחות היא להיגרר לשנים של מאבק משפטי מול החברה.

עם זאת, המתווה המדובר טרם נחתם לאחר שמזרחי טפחות הודיע כי יחתום עליו רק אחרי שאלשטיין יזרים הון לגנדן. אלשטיין ממתין לחתימה הפורמלית על הסדר חוב מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, תהליך שעשוי לקחת יותר מחודשיים ואילו לאומי מתלה את החתימה על הסדר בחתימה דומה מול מזרחי טפחות. הן לאומי והן מזרחי טפחות מחקו והפרישו כבר את החובות של גנדן במלואם וכל סכום שיוזרם במסגרת ההסדר יוכר כרווח.

 

חברת טומהוק הפרטית של דנקנר חבה 200 מיליון שקל לפועלים, 100 מיליון שקל לדיסקונט, 50 מיליון שקל למזרחי טפחות ו־50 מיליון נוספים לקרדיט סוויס, חוב שגם הוא נמחק אולם ספק אם חלקו יוחזר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x