$
בארץ

פועלים בעלטה: משרד רה"מ מסרב לחשוף את רשימת האורחים במעון הרשמי

פניות "כלכליסט" במטרה לחשוף את הרשימה - כפי שנעשה בבית הלבן - נגנזו; במשרד נמנעים גם מלפרסם את הוצאות המעון

תומר אביטל 19:5115.04.13

מתעקשים לפעול בעלטה: משרד ראש הממשלה מסרב לחשוף את רשימת האורחים במעון הרשמי. ניסיון של "כלכליסט" לבקש את שמות האורחים הלא מסווגים שביקורם במעון אינו קשור בביטחון המדינה - כפי שמפרסם הבית הלבן - נתקל בחומה בצורה. במשרד גם נמנעים מלפרסם את הוצאות המעון בו גרים ראש הממשלה ורעייתו, בנימין ושרה נתניהו.

 

 

 

ראשית הסיפור באפריל 2011 אז פרסם "כלכליסט" לראשונה כי נתניהו מוביל בהוצאות המחיה של ראשי הממשלה בשני העשורים האחרונים. סכום של 2.2 מיליון שקל הוצא על המעון ב-2010, כאשר רק לניקיון הוקדשו באותה שנה כ-710 אלף שקל. תחקיר נוסף שפורסם בתחילת השנה גילה כי החשבון ב-2012 קפץ ל 2.4 מיליון שקל.

 

בד בבד, בהמשך למידע שהתקבל לפיו לעתים טייקונים ואנשי הון, דוגמת יצחק תשובה, מתארחים במעון הרשמי, פנה "כלכליסט" באמצעות חוק חופש המידע בבקשה לפרסם לצד פילוח ההוצאות המלא בשנים האחרונות גם את רשימת האורחים. פניות "כלכליסט" בנושא דרך חוק חופש המידע נגנזו ומשרד רה"מ סירב לפרסם את שמות המבקרים.

 

נתניהו. 2.4 מיליון שקל לתחזוקת המעון הרשמי ב-2012 נתניהו. 2.4 מיליון שקל לתחזוקת המעון הרשמי ב-2012 צילום: אלכס קולומויסקי

 

באתר הבית הלבן מופיעים לא פחות מ-3 מיליון תיעודים של ביקורים. כמו כן ניתן לבצע בקלות ניתוחים ברשימת האורחים כדי להבין למשל כמה ביקר כל אחד מהם, ולראות את סיבת בואו של כל אדם שחצה את מפתן משכנו של הנשיא.

 

"היינו מצפים שדווקא משרד ראש הממשלה ישמש דוגמה"

 

אולם כעת העניין צפוי להגיע לבית המשפט, לפחות בכל הקשור להוצאות. אמש (א') נערכה ישיבה בנושא במשרד רה"מ, והבוקר הודיעו מטעמו לתנועה לחופש המידע כי עדיין לא התקבלה החלטה. כתוצאה מכך עו"ד עופר דורון יגיש בימים הקרובים בשם התנועה עתירה בנושא תקציב המעון לבית משפט.

 

היועץ המשפטי של התנועה עו"ד גיא דיין הלין בעקבות הדחייה הנוספת כי "בקשת מידע זו מצטרפת למספר בקשות נוספות אותן הגישה התנועה ואשר כולן נתקלו בהתעלמות ובחוסר מענה - בהן חשיפת משכורותיהם של ראשי המוסד והשב"כ".

 

מנכ"ל התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד, הדגישה כי "לתנועה, על כל משאביה הדלים, לא נותר אלא לעתור לבית המשפט בכדי לקבל מענה לאותן בקשות". עוד הוסיפה וינוגרד כי "היינו מצפים שדווקא משרד ראש הממשלה ישמש דוגמה ומופת לכיבוד דרישות החוק, ולא ישתמש באמתלות ביורוקרטיות כאלו ואחרות להימנע ממתן תשובות".

 

במקביל פנתה התנועה לאיכות השלטון בבקשה דומה למשרד האוצר ובדרישה גם לפרסם את התקציב המפורט של בית הנשיא לשנים 2009-2012 באינטרנט.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי לא הוחלט על הסתרת הוצאות המעון, אולם בד בבד סירבו לומר האם ייחשפו ומתי. בנימוק לסירוב הבקשה לחשיפת שמות האורחים נכתב כי היא סותרת את צנעת הפרט אף שמדובר בפגישותיו של רה"מ - איש ציבור שהחלטותיו נוגעות לחיי כולנו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x