$
בארץ

טרכטנברג: "קיצוץ של 19 מיליארד שקל בתקציב - צו השעה"

דיבר בערב עיון במרכז הבינתחומי בנושא "מחיר השירות הצבאי לכל" וקרא לקצר את משך השירות

אופיר דור 21:4211.04.13

"בתקציב הקרוב נדרש קיצוץ של 19 מיליארד שקל, זה תקציב עתק אבל אין דרך אחרת. זה צו השעה", כך אמר הערב (ה') פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב בוועדה להשכלה גבוהה ובימים אלו גם יועצו של שר האוצר יאיר לפיד. טרכטנברג דיבר בערב עיון בבית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה בנושא "מהו מחיר השירות הצבאי לכל".

 

 

 

לדבריו, "התקציב חייב לכלול קיצוץ של 5-3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון כי הבעיה התקציבית לא מסתיימת ב-2013 אלא משליכה על השנים הבאות".

 

טרכנברג התייחס לסוגיית השירות הצבאי ושאל: "האם נדרש גיוס של שנתיים לבנות ושלוש שנים לבנים? אני מסופק מאד. יש הטיות בצה"ל כתוצאה מכך שההון והעבודה זולים מדי. מחזורי הגיוס גדלו כתוצאה מהגידול באוכלוסיה אבל כמה חיילים אתה צריך כדי לשמור על הביטחון?".

 

 

"לקצר את השירות למען הביטחון" "לקצר את השירות למען הביטחון" צילום: איי אף פי

 

כדי להסביר את הצורך לקצר את השירות הצבאי הציג טרכטנברג לראשונה נתונים המראים כי גיל התחלת הלימודים במוסדות האקדמיים נמצא בעלייה מאז 1999 והיום הוא עומד על גיל 24. "יש פער של שש שנים בממוצע בין סוף התיכון לתחילת הלימודים האקדמיים והתלמידים מגיעים אחרי ששכחו את לימודי התיכון. תופעת לוואי היא שיש הטיה נגד מדעים מדויקים במדינת ישראל", אמר טרכטנברג, "אחרי שלא נגעת במשוואות דיפרנציאליות במשך שש שנים הסיכוי שלך לחזור לתחום קטן וזה פוגע בהון אנושי לאורך זמן. ישראל מוותרת על שנים של יצירתיות. מדינת ישראל לא יכולה לוותר על המצב הזה למען העתיד. ברור לי שצריך לקצר את השירות למען הביטחון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x