$
בארץ

כביש 6: מספר הנוסעים עלה ב-10%, תעריף הנסיעה יוזל ב-7%

מדובר בסכום צנוע יחסית שינוע בין 80 אגורות ל-1.4 שקלים. ההוזלה תוחל רק על קטע הנסיעה המרכזי - בין מחלף שורק למחלף עירון

ליאור גוטמן 16:4803.04.13

חברת דרך ארץ, זכיינת כביש 6, תוזיל ב-7% את תעריפי הנסיעה. מדובר בסכום צנוע יחסית שינוע בין 80 אגורות ל-1.4 שקלים תלוי אם נוסעים שלושה או חמישה מקטעים. ההוזלה תוחל רק על קטע הנסיעה המרכזי - בין מחלף שורק למחלף עירון. 

 

בשיחה עם "כלכליסט" הסביר מנכ"ל דרך ארץ אודי סביון: "שבשנת 2010 התבצעה הוזלה דומה של כ-9%. הסיבה היא שאחת לשלוש שנים אנחנו בודקים את יעד התנועה ומשווים לתחזיות. אם תחזית הנסיעות גדלה ביחס לקו העלייה התאורטי שנקבע במסגרת הזיכיון אז אנחנו מוזילים את התעריף נסיעה, ולהפך. שיעור ההוזלה נקבע בפועל ביחס להיקף התנועה".

 

בעניין ההזולה רק קטע הנסיעה המרכזי טען סביון כי ההוזלה לא תחול במקטעים הצפוניים שנמתחים כיום עד מבואות יקנעם (צומת עין תות) כיוון שהחברה המפעילה ויתרה על רשת הביטחון של המדינה ובתמורה שונו תנאי הזיכיון שמחייבים הצמדה של תעריף הנסיעה לנפח התנועה בפועל.  

 

מחלף תות, הקטע הצפוני בכביש 6 מחלף תות, הקטע הצפוני בכביש 6

 

מנתוני חברת דרך ארץ עולה שבשנת 2012 עברו בכביש כ-185 אלף מכוניות ביממה, עלייה של כ-10% לעומת 2011. מספר המנויים הרשומים בכביש גדל אף הוא בכ-10% ועומד על כ-1.2 מיליון מנויים.

 

סביון מייחס את הגידול לשיפורים שנעשו בכביש 6 לרבות ההשקעות בהרחבת נתיבי הנסיעה. עם זאת, בשנים האחרונות נרשם גידול במצבת כלי הרכב בישראל, ולפי הלמ"ס נכון לאמצע 2012 היו בישראל כ-2.7 מיליון כלי רכב, עלייה של כ-4%. 

 

סביון מעריך שבשנים הקרובות יגדל השימוש בכביש כיוון שהמדינה משלימה את סלילת הכבישים הרוחביים שמחברים את המרכז לכביש 6 (כביש 531, כביש 471 שכבר הושלם), ובמקביל היא כבר הוציאה למכרזים את מקטעים 3 ו-7 שימתחו את הכביש צפונה עד לצומת סומך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x