$
בארץ

פישר עוקץ את לפיד: "חשוב לדבר גם על העניים בחברה"

נגיד בנק ישראל הגיש לנשיא שמעון פרס את דו"ח הבנק ל-2012, ואמר כי "מדברים היום הרבה על מעמד הביניים, אך חשוב לראות גם איך העניים יכולים ליהנות מהצמיחה"

כלכליסט 11:1702.04.13

"אני שמח לראות כי שר האוצר החדש לוקח בחשבון את בעיית הגירעון ומבין את עומקה. מדברים היום הרבה על מעמד הביניים, אך לא פחות חשוב לדבר גם על העניים בחברה, וכיצד גם הם יכולים ליהנות מהצמיחה במשק", כך אמר היום (ג') נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כשהגיש לנשיא שמעון פרס את דו"ח הבנק ל-2012. פישר התייחס לדבריו של שר האוצר החדש יאיר לפיד, שהביע אתמול את דאגתו למעמד הביניים בדמותה של ריקי כהן מחדרה - "המרוויחה עם בעלה קצת יותר מ-20 אלף שקל בחודש".

הנגיד הציג לנשיא פרס את עיקרי הדו"ח והיעדים הכלכליים לשנה הקרובה, ואמר: "הדו"ח מתאר משק שהיה בשנת 2012 טוב, אך פחות טוב מבשנים האחרונות. צמחנו יחסית מהר בקצב של 3.1%. עמיתי מחו"ל היו שמחים מאוד לקצב צמיחה כזה ואינם מבינים מדוע אנחנו מאוכזבים, אך אנחנו התרגלנו לקצב מהיר יותר".

 

שמעון פרס, סטנלי פישר בטקס הגשת הדו"ח שמעון פרס, סטנלי פישר בטקס הגשת הדו"ח צילום: מארק ניימן/ לע"מ

 

הנגיד הוסיף כי הנתונים המאקרו כלכליים טובים יחסית, למעט המצב התקציבי, שבא לידי ביטוי למשל בגירעון של 4.2% מהתוצר, ואמר: "הצמיחה יחסית טובה והאינפלציה נמוכה (1.6%), אך ישנה בעיה בתקציב ובה צריכים לטפל לפני שתהיה גדולה מהרמה הנוכחית. המשק בתעסוקה מלאה, שיעור האבטלה נמוך ביותר ב-30 השנים האחרונות. הגירעון שהיה לנו

הוא כתוצאה של הגירעון המבני הגבוה של הממשלה, יש גידול בהתחייבות להוצאות וצריך לטפל בזה".

 

פרס אמר: "המשק הישראלי מצטיין בהתחשב בתנאים האובייקטיבים שלו. אחד התנאים האובייקטיבים הקשים הם כי כל הוצאות המשק הישראלי הן בהתאם לגודל המדינה, אך הנושא הביטחוני הוא אתגר כלכלי אשר בו לא גודל המדינה קובע אלא גודלם של האויבים".  

 

פרס אף החמיא לעשייתו של פישר, שצפוי לפרוש השנה מתפקידו: "אלו היו שנים מרשימות בכל קנה מדינה של כלכלת ישראל, כשאני רואה אותך גדולה אמונתי באנשים. תרומתך למדינת ישראל רבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x