שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו על הגז מתמר: "צעד חשוב לכלכלה"; שלום: "עצמאות אנרגטית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה והמים סילבן שלום בירכו על התחלת הזרמת הגז ממאגר תמר לחופי ישראל. הגז צפוי להגיע ביממה הקרובה לאסדה באשדוד

ליאור גוטמן 21:4630.03.13

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב הודעה בעקבות הזרמת הגז היום ממאגר תמר לחופי ישראל: "זהו יום חשוב לכלכלת ישראל. בחג החירות אנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה". שר האנרגיה והמים סילבן שלום, שביקר בשבוע שעבר באסדה, אמר כי "מדובר ביום עצמאות אנרגטי למדינת ישראל. פריצת דרך זו היא הסנונית הראשונה לשם היכנסן של חברות פרטיות נוספות למען חירות אנרגטית של מדינת ישראל".

 

היום בשעה 16:00 אחר הצהריים החלה הזרמת הגז מתמר. הגז הטבעי יעבור כ-150 ק"מ במערכת ההולכה הייעודית עד לאסדה שמוצבת כ-25 ק"מ מערבית מחופי אשדוד, ומשם הוא יגיע לישראל. על פי ההערכות, הגז צפוי להגיע למערכת הפנים ארצית ב-18-24 שעות הקרובות. בכך מסתיימת עבודת ההפקה של המאגר שהחלה לפני כ-4 שנים עם הגילוי הראשוני של מצבורי האנרגיה בלב ים.

 

אסדת תמר אסדת תמר צילום: אלבטרוס

 

יצחק תשובה, הבעלים של דלק, מסר: "החזון הפך למציאות. היום אנו יוצאים פעם נוספת מעבדות לחירות. מתלות במקורות אנרגיה זרים לעצמאות בגז טבעי כחול לבן. זהו הישג אדיר למשק הישראלי ותחילתו של עידן חדש".

 

"אני מברך את הציבור בישראל על ההישג הכביר הזה שיפחית את התלות בדלקים מיובאים ויקרב את המדינה באופן משמעותי לעצמאות אנרגטית", אמר צ'ארלס דיוידסון, יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י. "השימוש בגז הטבעי מתמר יאפשר אוויר נקי יותר, יחסוך למדינה מיליארדי שקלים בעלויות אנרגיה ויהווה מנוע לצמיחה כלכלית".

 

עלות הפיתוח של המאגר, שכללה 5 קידוחים קרקעיים, מתיחת זוג צינורות הולכה באורך 150 ק"מ והצבת אסדה בלב ים עלתה לשותפות כ-3.2 מיליארד דולר. השותפות המחזיקות במאגר הן: נובל אנרג'י (33%), דלק אנרגיה (31.25%) בחלוקה שווה בין החברות אבנר ודלק קידוחים, ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x