בארץ

בלעדי לכלכליסט

השרים הפורשים ייהנו משכר מלא על חודש מרץ - למרות שעבדו רק עד מחציתו

השרים שמסיימים את תפקידם - שלום שמחון, אורית נוקד, אהוד ברק, דן מרידור ושרים נוספים יזכו ל"בונוס" בהיקף של 20 אלף שקל כל אחד; עוזרי השרים היוצאים גם מצ'ופרים - יעבדו עד אחרי הפסח

תומר אביטל 18:2518.03.13

על חשבוננו: כלל השרים וסגני השרים הפורשים יזכו לשכר מלא עבור חודש מרץ - אף שעבדו רק את מחציתו. ל"כלכליסט" נודע כי השרים הפורשים, בהם שלום שמחון, אורית נוקד, אהוד ברק, דניאל הרשקוביץ, דן מרידור ואחרים - ייהנו מ'השלמת שכר' עד תום החודש.

 

מדובר בהטבה ששווה לא מעט כסף: שכר של שר עומד על כ-42 אלף שקל, כלומר הפורשים יזכו ל'בונוס' בגובה של כ-20 אלף שקל כל אחד (בניכוי מס), מעבר למענק הסתגלות שמן וכמובן קרן פנסיה

 

נוסיף לכך שנבחרי הציבור קיבלו - בניגוד לרוב המועסקים במשק - התראה לא של חודש, אלא שלושה חודשים: מתחילת ינואר, אז  נודע על הבחירות.

 

לגבי אלו שהתמודדו בבחירות, כבר בסוף ינואר נודע להם כי ייאלצו לאתר עבודה חדשה. מעבר לכך, עוד מלפני הבחירות הכנסת הושבתה, וכדי למנוע "כלכלת בחירות" ידי השרים היו כבולות והלו"ז שלהם היה מרווח במיוחד בתקופה האחרונה.

 

אהוד ברק. הטבה משמעותית אהוד ברק. הטבה משמעותית צילום: עטא עוויסאת

 

זאת ועוד, גם שרים שנותרו במשכן והפכו להיות ח"כים מהמניין דוגמת אלי ישי ואריאל אטיאס ייהנו משכר משודרג של שר עד סוף החודש, כלומר 42 אלף שקל - כ-4,000 שקל יותר משכר של חבר כנסת. העלות אם כן תסתכם בלמעלה מכ-130 אלף שקל לקופת המדינה.

 

המנגנון המשודרג אגב לא עובד בשני הכיוונים - השרים החדשים שהושבעו היום יקבלו את השכר הגבוה כבר ממחר, ולא מסוף החודש.

 

תשלום לעוזרים גם בפסח

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בממשלה החליטו לצ'פר את עוזרי השרים הצמודים ולהאריך את העסקתם. הסמנכ"לים במשרדי הממשלה יידעו לאחרונה את הסגלים - 6-7 יועצים צמודים במשרות אמון - כי העסקתם לא תסתיים מחר, לאחר השבעת הממשלה, אלא רק ב-2 באפריל. הסיבה לכך היא הרצון לשלם לעוזרים היוצאים גם בתקופת הפסח.

 

 

בעוד שהתשלום העודף לעוזרים מובן - שכרם נמוך משמעותית מזה של נבחרי הציבור, ומסובך יותר לחלקם למצוא עבודה חדשה - קשה להבין מדוע המדינה ממשיכה לממן את השרים הפורשים שנשלחו על ידי הבוחרים הביתה, או החליטו על כך בעצמם.

 

סגלים כפולים

 

עוד עולה מבדיקת "כלכליסט", כי הממשלה החדשה אמנם מצומצמת יותר במספר שריה אך עשויה לדלות סכומים מנופחים מהכיס הציבורי שלא נופלים מקודמתה.

 

כזכור, כדי לפייס את הרוחות בליכוד הסכים נתניהו להעניק לכמה שרים, שניים ואפילו שלושה משרדים. כך למשל יובל שטייניץ יעמוד בראשות משרדי האסטרטגיה והמודיעין, סילבן שלום בראשות משרדי האנרגיה והמים וגם נגב וגליל, ונפתלי בנט קיבל את משרדי הכלכלה והמסחר, ירושלים ושירותי דת.

 

לפי תקנות נציבות המדינה שרועננו לאחרונה, השרים עם המשרדים הכפולים - שנולדו לרוב מצרכים פוליטיים - גם יזכו לתוספת ג'ובים. שר המחזיק שני תיקים יוכל למנות 9 יועצים (במקום 6), 2 מנהלים (במקום אחד) ו-7 מזכירים (במקום 5). השרים יחליטו בקרוב האם למצות את זכויותיהם או למנות רק את היקף המשרות שלהן הם נזקקים. לכל משרד, אגב, ימונה מנכ"ל הנהנה משכר של כ-35 אלף שקל, רכב צמוד ושלושה עוזרים.

 

היה גם בממשלה ה-31

 

בכנסת הסבירו, כי "על פי סעיף 3 להחלטת גמלאות לנושאי משרה ברשויות השלטון (שרים ושאריהם), התשמ"א-1981 כל שר שפורש מקבל שכר עד תום החודש שבו חדל לכהן".

 

בנציבות מסרו בתגובה: "כפי שהיה בתום כהונת הממשלה ה-31, בשל סמיכות השבעת הממשלה החדשה לחג הפסח, והרצון שלא לפטר עובדים בערב חג, הוחלט כי מועד סיום העסקת עובדי לשכה בלשכות בהן יש חילופי גבריי יהיה לאחר ימות החג, קרי בתאריך 2 באפריל 2013. בפועל מדובר בדחיית סיום העסקתם של העובדים בשישה ימים, שכן בתקופת החופשה המרוכזת, בימי חג הפסח ינוכה מאזן החופשה של העובדים כנהוג בשירות המדינה".

 

עוד ציינו, כי "המשרדים הונחו לנצל את התקופה החופפת בין עובדי הלשכה היוצאים לבין עובדי הלשכה הנכנסים לצרכי חפיפה, ורק שרים וסגני שרים שאינם חפצים בכך רשאים לקבוע כי בתקופה זו עובדי הלשכה לא יעבדו בפועל בלשכתם".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x