דעות

דילמת העבודה מהבית

קיימת חשיבות רבה בהפריה ההדדית של עבודת צוות וביכולת לחלוק דילמות וקושיות, יחד עם זאת עובד שמכלה שלוש שעות בדרכים כדי להגיע למשרד ולהסתגר בו שעות רבות - איננו ערובה ליעילות בעבודה

מוריאל מטלון 11:1413.03.13

שוברת המיתוסים הסדרתית, המנכ"לית של יאהו, מאריסה מאייר, עשתה זאת שוב. הפעם היא ניפצה את אחת מההטבות הבולטות, המאפיינות את תעשיית ההייטק - האפשרות לעבוד (מעת לעת) מהבית.

 

לו הבשורה היתה יוצאת מפיו של גבר, דווקא בחודש האישה הבינלאומי, היו נשים בכלל ונשות הייטק בפרט יוצאות לרחוב. לא כך הוא כאשר אישה שוברת את המיתוס. עד כה, נשמעת המחאה, בעיקר בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. והנה, אנו מתבשרים כי גם אצלנו - קומברס הולכת בעקבות יאהו. וגם כאן הבשורה יוצאת מפיה של אישה, קאתי האריס סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

לפי פרסומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה 60% מהעובדים מהבית הן נשים, אך דומה כי דילמת העבודה מהבית כלל איננה עניין מגדרי. זאת ועוד, אין כל סיבה לייחד את מתן ההטבה או את שלילתה דווקא לתחומי הטכנולוגיה.

 

דוגמה מובהקת היא המקצועות ה"חופשיים", ובאופן קונקרטי יותר עריכת דין.

 

את דימויו של עורך הדין אנו שואבים מהמסורת הבריטית - ספון בלשכתו וממתין ללקוחותיו - כך גם מצווים אותנו כללי האתיקה המקצועית ("עו"ד יקבל את לקוחו במשרדו").

 

עשור קודם לכן, כשישבתי במשרדי, נכנסה לחדרי עורכת דין מהמשרד, צעירה מוכשרת ושאפתנית - נקרא לה מ.צ, אשר זמן קצר קודם לכן, סיימה את חופשת לידתה השנייה והכריזה כי קיבלה את ברכת ראש הפירמה והולכת הביתה. רצונה של מ.צ לגדל את שני ילדיה במו ידיה, גבר על רצונה להתקדם במשרד. ביקשתי ממנה לשקול שוב את החלטתה והסברתי כי גם אם בשנה הראשונה גידול הילדים ייטול 90% מזמנה, עדיין בחלוף השנים נטל גידול הילדים יילך ויפחת.

 

במקום להשליך את הקריירה הצידה, הצעתי, כי נעשה נסיון - "את תקבעי את היקף משרתך ובמידה שתוכלי להקדיש רק 10% מזמנך לעבודה - דייני". כמובן שגם הבהרתי כי העניין דורש משמעת עצמית גבוהה ביותר, אך הבטחתי - אם תעמדי במשימה - לא ירחק היום ותשובי לעבוד כימים ימימה.

 

משמעת עצמית גבוהה נדרשה לא רק ממ.צ, אלא מכל אדם אשר רוצה לעבוד מהבית. היכולת להתנתק מפיתויי הבית, מקולות צהלה או המולה טורדנית של הילדים ולהסתגר, לזמן קצוב בחדר עבודה. לעתים, היתרון עולה על החיסרון, כאשר העובד מתגורר הרחק ואינו נאלץ לבזבז שעות יקרות בנסיעה הלוך וחזור - במיוחד כאשר הקידמה והנגישות מאפשרת כניסה למערכת המשרדית היכן שקיים חיבור אינטרנט, בעוד הנגישות התחבורתית –הפכה למשא או מסע כבד.

 

יחד עם זאת, שיחת ועידה עם לקוח בסקייפ איננה תחליף לפגישה פרונטלית -  מינון העבודה מהבית צריך להיבחן בזהירות. קיימת חשיבות רבה ב"שבת אחים גם יחד"- בהפריה ההדדית של עבודת צוות וביכולת לחלוק דילמות וקושיות. ובאותה מידה - עובד אשר מכלה שלוש שעות בדרכים כדי להגיע למשרד ולהסתגר בו שעות רבות עם עצמו ועם המחשב שלו, איננו ערובה ליעילות בעבודה.

 

ומה עלה בגורלה של מ.צ? היא עשתה חיל בדרך המיוחדת שהתוונו לה ושבה לעבודה משרדית בהדרגה ואף התקבלה כשותפה במשרדנו.

 

דובר רבות על קידומה של מאריסה מאייר בחברת גוגל בשל יצירתיותה וחדשנותה, היא הפתיעה גם כאשר שבה לעבודה, שבוע בלבד לאחר לידת בנה הבכור. בחדשנותה האחרונה, העלתה מאייר לדיון ציבורי את סוגיית העבודה מהבית - האמנם חדשנותה הפעם מהווה חזרה למחוזות השמרנות? קשה להאמין. החריץ שנפתח לעיצוב מחדש של סביבת העבודה למקום בו נמצא האדם - לא יסתם. הוא רק יעוצב מחדש.

 

הכותב הוא השותף המנהל של משרד גורניצקי ושות'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x