$
בארץ

רשות החשמל שוקלת לדחות תוכנית חירום כדי למתן את עליית תעריף החשמל

חברת החשמל צברה 2 מיליארד שקל בעודפי גבייה ב־2009–2010. הרשות קבעה שהסכום לא יוחזר לציבור מיד, אלא ייפרס ל־15 שנה כדי לממן תוכנית להרחבת תחנות כוח. לכלכליסט נודע כי הרשות שוקלת כעת להפוך את ההחלטה כדי למתן את עליית תעריף החשמל

ליאור גוטמן 06:5213.03.13

רשות החשמל, המפקחת על שוק החשמל, מריצה בימים האחרונים סימולציות פיננסיות שנועדו למתן את עליית תעריף החשמל למדד חד־ספרתי. ל"כלכליסט" נודע כי אחת הסימולציות שנבחנו היא ביטול מימון תוכנית החירום של חברת החשמל, שהוטל על חשבון הציבור.

הפרשה החלה בתחילת 2011 כשרשות החשמל בדקה את עלויות סל הדלקים של חברת החשמל, וגילתה שהשימוש בגז טבעי, שמחירו נמוך בהשוואה לזה של הסולר, היה גבוה מהתחזית - מה שהוביל לכך שעלויות הדלקים היו נמוכות ביחס לציפיות. כתוצאה מכך תעריף החשמל היה גבוה ב־14% מהעלות האמיתית שלו, כך שבין אפריל 2009 לפברואר 2010 הצטברו בקופת חברת החשמל עודפי גבייה של כ־2 מיליארד שקל.

 

אורית פרקש הכהן יו"ר רשות החשמל אורית פרקש הכהן יו"ר רשות החשמל צילום: עמית שעל

 

במרץ 2011 הרשות קבעה שהכסף לא יוחזר לציבור באמצעות הורדת תעריף החשמל בשיעור של כ־7.5%, אלא על ידי הורדתו בכ־0.5% בשנה, לאורך 15 שנה. זאת כדי לסייע לחברת החשמל במימון תוכנית החירום השנייה שלה, שהיה אמור להגיע מקופתה. מטרת התוכנית היתה להרחיב את תחנות הכוח הקיימות ולהגדיל את כושר הייצור במשק בכ־750 מגה־ואט.

 

המהלך של פריסת החזר החובות לתקופה של 15 שנה זכה לביקורת נוקבת ממבקר המדינה יוסף שפירא, שבחן את המהלך באוקטובר האחרון וקבע שזהו "למעשה הטלת מעין 'מלווה חובה' שלא בידי הממשלה. 'מלווה' כזה שנקבע ללא החלטת ממשלה, הוא בניגוד להוראות חוק מלווה המדינה, והטלתו שלא באמצעות חקיקה היא בניגוד להוראות חוק יסוד: משק מדינה". לפיכך, רשות החשמל בוחנת כעת אפשרות לבטל או לצמצם משמעותית את תקופת המלווה, ועל ידי כך גם למשוך מטה את תעריף החשמל.

 

ומה יעלה בגורל תוכנית החירום? מקורות ברשות החשמל מסבירים שלא בטוח שהיא נדרשת בזמן כה קצר, מאחר שכבר השנה היקף הייצור אמור לגדול ביותר מ־10% בשל כניסת שתי יצרניות חשמל גדולות למשק. הראשונה הוא OPC בשליטת החברה לישראל שעתידה לפעול באפריל, והשנייה היא דוראד שעתידה לפעול בדצמבר.

 

הרשות צפויה לדחות את קביעת תעריף החשמל החדש לתחילת שבוע הבא. השימוע בנושא היה אמור להסתיים כבר אתמול, אולם נתונים חדשים במשק הדלקים עלולים למתן במעט את ההתייקרות הצפויה, שהיתה אמורה לנוע בין 10% ל־12%. תעריף החשמל הנוכחי עודכן בפעם האחרונה באפריל 2012, ומחירו הנוכחי הוא 59.47 אגורות לקילוואט־שעה בודד.

 

בנוסף, רשות החשמל קיבלה מסרים מבעלי מאגר הגז תמר, שלפיהם הזרמת הגז לתחנות הכוח תוקדם ל־25 במרץ במקום 20 באפריל, מה שיחסוך לחברת החשמל שלושה שבועות של שריפת סולר יקר. ההערכות האחרונות הן שתעריף החשמל ימשיך ויתייקר, אולם בשיעור חד־ספרתי שינוע סביב 7%–8%.

 

רשות החשמל מסרה כי היא "אינה מגיבה על דיונים פנימיים במליאה עד להשלמתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x