$
בארץ

עוזי לנדאו עוצר את יצוא הגז של תשובה - "מאגר תמר מיועד רק לשוק הישראלי"

שר האנרגיה עוזי לנדאו שלח מכתב לבעלי מאגר הגז תמר שם הוא מתריע בפניהם שלא לחתום על כל עסקה לייצוא גז טבעי מהמאגר ללקוחות זרים

ליאור גוטמן 16:4512.03.13

רעידת אדמה במשק הגז הטבעי - שר האנרגיה עוזי לנדאו הוציא היום (ג') מכתב לבעלי מאגר הגז תמר שם הוא מתריע בפניהם שלא לחתום על כל עסקה לייצוא גז טבעי מהמאגר ללקוחות זרים. המכתב יצא לאחר שלנדאו קרא על פרסומים בתקשורת לפיהן נחתמו "הסכמים לייצוא גז ממאגר תמר". מדובר בעסקת מכירת הגז לידי גזפרום הרוסית ודייהו הקוריאנית בהיקף של כשליש מנפח הכללי של מאגר תמר, זאת תוך הקמת מתקן יצוא לגז נוזלי בלב הים. מדובר באחת מעסקאות האנרגיה הגדולות בישראל בהיקף כספי של כ-15 מיליארד דולר לתקופה של 15 שנה.

 

אסדת תמר אסדת תמר צילום: אלבטרוס

"ידיעות אלו אינן מתיישבות עם הידוע לנו על בסיס המסמכים שהגשתם למשרדנו", אומר לנדאו, ומזכיר לשותפות תמר ש"אני מוצא לנכון להבהיר לכם כי חזקת תמר מיועדת לספק את צרכי המשק הישראלי", מציאות שקיבלה לטענת לנדאו ביטוי במסגרת מסקנות ועדת צמח לייצוא גז מישראל. "בהתאם לדו"ח יצוא גז מותנה באישור מראש", פוסק לנדאו, ואוסר על השותפות לבצע כל מהלך בכיוון ייצוא לחו"ל.

 

שותפות תמר מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה בשליטת יצחק תשובה (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים לאבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%)

 

טרם התקבלה תגובת דלק אנרגיה למכתב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x