$
בארץ

גפני נפרד משטייניץ: "התחזיות הפסימיות התנפצו"

יו"ר ועדת הכספים החמיא לשר האוצר בדיון שעסק בסיכום הקדנציה של שטייניץ: "אני מבין שאתה עוזב את התפקיד, ואני חושב שזה לא טוב למדינת ישראל". שטייניץ: "לוועדת הכספים יש חלק נכבד בהתמודדות המוצלחת של ישראל למול המשבר הגלובלי"

תומר אביטל 10:3511.03.13

"כשנכנסת לתפקיד היינו בטוחים שנלך לתקופה כלכלית קשה. דובר על 10.6% אבטלה וחששנו מאוד שרמת החיים תרד. אבל כשנכנסת התחזיות הפסימיות התנפצו וההפך קרה - דירוג האשראי עלה, האבטלה ירדה והבנקים לא קרסו בניגוד לארה'ב", במילים מחמיאות אלו פתח יו"ר ועדת הכספים את הדיון הבוקר אליו הגיע יובל שטייניץ לסכם את הקדנציה שלו כשר אוצר.

גפני המשיך ואמר שהיה גאה לעמוד בראשות ועדת הכספים ששיתפה במהלך השנים פעולה עם שטייניץ בשורה של מהלכים. "אני מבין שאתה עוזב את התפקיד - אף שאני לא מאמין לעיתונים", המשיך גפני, "ואני חושב שזה לא טוב למדינת ישראל. זה באמצע מהלך - וכנראה נפרדות דרכינו הפוליטיות. אני כנראה לא אהיה יו"ר ועדת הכספים".

 

יובל שטייניץ ומשה גפני יובל שטייניץ ומשה גפני צילום: עמית שעל

 

גפני כינה את שטייניץ "ידידי הטוב", והוסיף "הבניין הזה הוא עגול. אני מבטיח לממשלה אופוזיציה עניינית שלא תפקיר את גחמות ישראל לעשירים. אני אדם מאמין ואמשיך לפעול בכל הכוח למען כל תושבי ישראל כולם, ואעשה זאת מספסלי האופוזיציה".

 

שטייניץ, שהתחמש לדיון במצגת כדי להציג את נתונים המגדירים לדעתו את הישגיו הכלכליים - הודה לגפני ואמר שהוא מתרגש. "היו ויכוחים אבל הוועדה הזאת התנהלה במקצועיות ורצינות. יש לה חלק נכבד בהישגי הכלכלה ובהתמודדות המוצלחת של ישראל למול המשבר הגלובלי".

 

בהמשך בירך שטייניץ את גפני וסגנו איציק כהן על ידידותם ועל העצות שחלקו לו והודה לצוות הוועדה בהם המנהל טמיר כהן והיועמ"ש שגית אפיק. לדבריו, "המשבר העולמי נמשך ואירופה על סף קריסה כלכלית. מיליוני מובטלים באירופה ובאמריקה וגם אנו ניצבים בפני אתגרים לא פשוטים".

 

לאחר מכן הרגיע השר היוצא, "יש דינמיקה טובה בכלכלת ישראל, צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה - וזה הכי חשוב. אך התקציב הבא לא פשוט - הוא כולל קיצוץ של מיליארדי שקלים מעבר לממוצע. הממשלה והכנסת יצטרכו לבחור ולפעול נכון כדי שיהיה תקציב של מנועי צמיחה ויצירת מקומות עבודה. אני מבקש מהוועדה כמוסד לעזור לשר הבא כפי שעזרתם לי.

 

"אני ורה"מ מאמינים שהתקציב הבא צריך להיות דו שנתי". בהמשך סיפר שטייניץ על 4 מטרות נוספות שסימן בתחילת דרכו: "להפוך את ישראל למדינה המערבית הראשונה שעוברת לתקציב דו שנתי, להפוך את המדינה לחברה ב-OECD, לעשות רויזיה בחלקה של המדינה במשאבי הטבע, ורפורמה כלכלית בהתנהלות מערכת הביטחון- שקיפות ופנסיה".

 

מבין הנתונים שהציג שטייניץ: "מעבר מצמיחה שלילית של 2.4%- בתחילת 2009 ל- 3.1% בסוף 2012, מעבר מהשקעות של 5.1%- ב- 2009 ל- 38.1% במצטבר בין 2010 ל- 2012. יחס החוב תוצר השתנה מ- 79.4% בסוף 2009 ל- 73.8% בסוף 2012 ובדירוג האשראי; העלאת הדירוג של ישראל ל- A+ "המדינה המערבית היחידה שהדירוג שלה עלה בתקופה זו ולא ירד. שיעור הצמיחה המצטבר מ- 2009 לסוף 2012: 14.7% כאשר רוב מדינות המערב נעות בין אחוזי צמיחה בודדים לצמיחה שלילית, בנוסף, גידול משמעותי מצטבר בהשקעות בשיעור של 31.4%, צמיחה לנפש של 5.2%".

 

אלא שרבים מחברי הכנסת זעמו על הצגת נתונים מגמתיים. "הסקירה שהצגת התמקדה בהישגים ונמנעה מלהתייחס לאתגרים, הנתונים שהוצגו חלקיים", מחתה ח"כ עדי קול (יש עתיד) לאחר שבירכה את השר היוצא. לדבריה "שיעורי האבטלה אמנם ירדו בקרב צעירים אך עלו בקרב האוכלוסיה המבוגרת. הנתונים גם מתייחסים רק לאחוזי האבטלה מתוך מחפשי העבודה ולא מראים את האחוז העולה של אלה שכלל אינם מחפשים עבודה. והנתון המרכזי שחסר הוא זה המתייחס לנתוני הפריון, תוצר לשעת עבודה, אשר בהם חלה ירידה מתמדת והפערים ביננו למדינות המפותחות גדלים. הייתי מצפה בסיום קדנציה לקיים דיון על הקשיים, הגורמים להם - תשתיות, חינוך, השקעה ציבורית - והצעדים כדי להתמודד איתם".

 

שטייניץ השיב "ההצלחה הכלכלית כן מחלחלת למטה, אף אם בקצב איטי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x