$
בארץ

הממשלה אישרה: המדינה תספק תגמול מיוחד לעובדי ציבור הנדרשים לתקופת צינון

הממונה על השכר באוצר יגבש את הסדרי התגמול מהם ייהנו בכירי המנגנון הציבורי. מסתמן: הפיצוי בחודשי הצינון יעמוד על 70% מהשכר החודשי

תומר אביטל 14:3010.03.13

הבוקר (א) האצילו השרים בידי הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם את הסמכות לגיבוש הסדרי התגמול מהם ייהנו בכירי המנגנון הציבורי, כאשר מסתמן כי הפיצוי בחודשי הצינון יעמוד על 70% מהשכר החודשי.

 

אמסלם יתבקש לגבש מתווה תוך 45 יום ולהביאו לאישור הממשלה. מנגנון הפיצוי יכלול התייחסות לאוכלוסיית הזכאים, גובה התגמול ודרך הפיקוח על יישומו. יצירת המנגנון תהיה אמנם בסמכותו של אמסלם, אולם עליו יהיה לשמוע את חוות דעתם של רגולטורים בכירים נוספים דוגמת מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר וראש אגף התקציבים גל הרשקוביץ.

 

קובי אמסלם, הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם, הממונה על השכר באוצר

 

עם זאת, בכנסת כבר מתחו ביקורת על המהלך. "ההצעה לא נותנת את הדין על הבעיה המדאיגה, של עשרות בכירים במגזר הציבורי המקדמים אינטרסים של המגזר הפרטי בידיעה שבסוף כהונתם יכלו לעבוד במקומות להם עזרו בעת כהונתכם הציבורית", הלין ח"כ מיקי רוזנטל ממפלגת העבודה. לדבריו "כדי לתת פיתרון כולל לבעיה יש לשנות את חוק הצינון כך שיגרום לשינוי אמיתי, דבר שאיאבק למענו במהלך הקדנציה".

 

האישור הבוקר משמש אימוץ עיקרי המלצותיה של ועדה ציבורית שבחנה בשנה האחרונה את סוגיית מתן תגמולים לעובדים שפרשו משירות המדינה ומחויבים בתקופת צינון בת שנה או פחות. הוועדה הציבורית, שבראשה עמד השופט בדימוס אורי גורן, המליצה על תגמול העובדים בתקופה עליהם נאסר לעבוד בענפים עליהם השפיעו עד לאחרונה וכתוצאה רמת הכנסתם נפגעת.

 

בשירות הציבורי תמימי דעים בצורך בשינוי כללי המשחק. כיום נאסר על עובד ציבור לעבוד או לקבל הטבות ממעסיק פרטי כשנה לאחר פרישתו, במידה שפעילותו בשירות המדינה נגעה בענייניו של אותו מעסיק. כלומר, עליו לצאת לעד שנת צינון. עם זאת, מבקר המדינה הלין ב-2008 כי "בשירות המדינה קיימת תרבות ארגונית של אי קיום הוראות חוק הצינון", והמליץ לבחון את הגברת האכיפה ותשלום תגמול לפורש בגין תקופת הצינון.

 

ועדת גורן: תקופת הצינון - חיזוק טוהר המידות

 

ועדת גורן - שהתעכבה כשנה מהתקופה שהקציבו לה השרים - קבעה כי הפורשים אכן סובלים מקושי במציאת עבודה חדשה בשל ההגבלות. כמו כן, הצהירה כי יש בתגמול בתקופת הצינון חיזוק טוהר המידות לצד הגברת המוטיבציה של בכירים בשוק הפרטי להצטרף למגזר הציבורי.

 

משרד ראש הממשלה קיבל רק את רוח מסקנות הוועדה שקבעה כי יש לפצות את הפורשים והחליט לבסוף לשים בידי הממונה על השכר את קביעת הסדר הפיצויים הפרטני.

 

אמסלם כבר הציע בעבר בפני חברי הוועדה שני מסלולים לקבלת התגמול: אחד אוטומטי לבעלי תפקידים מסוימים, והשני שאינו אוטומטי, לתפקידים אחרים, בהתאם להחלטת ועדת ההיתרים. גובה השכר בשניהם יהיה 70% מהשכר הקובע לפיצויי פיטורים.

 

הוועדה עצמה המליצה לבסוף לתגמל רק בכירים ועובדים מקצועיים או מתחום הפיקוח שמקיימים קשר ישיר עם גורמים בשוק הפרטי, וכי בכל משרד יתמנה ממונה על הגבלות פרישה. הוועדה אימצה את הצעת אמסלם לתשלום חודשי בגובה 70% משכרם החודשי ערב הפרישה. כמו כן הוחלט כי פורש שישתלב בשוק העבודה לא יהיה זכאי יותר לפיצויים, ונשללה הצעת האוצר לקביעת מדרג פרישה. לפי ההצעה, כאשר רמת הפגיעה בהכנסה נמוכה, יעמוד התגמול על 40%.

 

המנכ"לים רוצים תנאים מיוחדים

 

בפני הוועדה הופיעו ושיגרו התייחסויות בכירים מהשוק הפרטי והמוסדי. מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל אורנה הוזמן בכור למשל פנתה לוועדה וביקשה לקיים דיון בנושא תנאים מיוחדים למנכ"לים פורשים. הוועדה הלכה לבסוף לקראתם והוסיפה התייחסות מיוחדת כנספח לדו"ח. לפי הנספח, המנכ"לים יקבלו את מלוא התגמול בתקופת הצינון ללא הבחנה לגבי תקופת הכהונה שלהם, וללא תקופת שירות מינימאלית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x