בארץ

"אם לפיד לא יכיר את המספרים, יסובבו אותו"

שרי האוצר לשעבר מאיר שיטרית ובייגה שוחט מסמנים את חוסר הניסיון של יאיר לפיד כבעיה מרכזית, ומסבירים כי אם נתניהו לא ייתן גיבוי לשר האוצר החדש, הסיכוי שלו להצליח בתפקיד נמוך

הדס שפר 06:5310.03.13

"גם שר אוצר מיומן ומנוסה יתקשה להתמודד עם הנושאים העומדים על הפרק בעת הזאת, קל וחומר מישהו חסר ניסיון שמנותק לחלוטין מהסביבה של האוצר. יאיר לפיד הוא איש חכם אבל הוא לא יכול ללמוד את הנושאים ביום. גם לא בשבוע ולא בחודשיים", אומר אברהם (בייגה) שוחט, ששירת כשר אוצר בממשלותיהם של יצחק רבין ואהוד ברק.

עצה מרכזית שנותן שוחט ללפיד היא לא לחשוב שהוא יכול לעשות דברים לבד: "לפיד יוכל למצוא מנכ"לים וראשי אגף לשעבר באוצר שלא נמצאים היום במערכת. בלי לפגוע באנשים שיושבים באוצר כיום, לפיד יצטרך להקים צוות התייעצות של 4–6 אנשים שיוכל לסמוך עליו ולהתייעץ איתו באופן אישי. זה לא צריך לבוא במקום הצוות הקיים באוצר".

 

לדעת שוחט, לפיד צריך לפעול כדי לבטל את התקציב הדו־שנתי שיזם שר האוצר היוצא יובל שטייניץ. "אני הייתי חוזר לתקציב חד־שנתי ומכין תקציב רק ל־2013", אומר שוחט. "כך הוא יוכל לבנות מחדש את תקציב 2014, כשיש לו כבר ניסיון של כמה חודשים טובים במשרד האוצר. ראינו שהגירעון בחודש האחרון היה גבוה מאוד, ולכן אסור לקבל החלטה תקציבית לגבי 2014 בלי שאנחנו יודעים איך 2013 תיגמר".

 

אברהם שוחט.  "יאיר לפיד הוא אדם חדש במערכת ולא מנוסה, ולכן מאוד חשוב איך תתפתח מערכת היחסים בינו לבין נתניהו. זה סימן שאלה מכריע" אברהם שוחט. "יאיר לפיד הוא אדם חדש במערכת ולא מנוסה, ולכן מאוד חשוב איך תתפתח מערכת היחסים בינו לבין נתניהו. זה סימן שאלה מכריע" צילום: אלכס קולומויסקי

 

"למנות מנכ"ל חזק למשרד"

 

שוקי אורן, החשב הכללי באוצר ב־2007–2011, מאמין שאחד הדברים הראשונים שלפיד צריך לעשות כשר האוצר זה למנות מנכ"ל חזק למשרד. "מכיוון שלפיד לא מנוסה, לא בצד הפוליטי ובטח שלא בצד הכלכלי, הדבר החשוב ביותר זה למנות מנכ"ל ראוי", אומר אורן. "כדי שלפיד יוכל להיכנס ובאמת להשפיע ולנהל את משרד האוצר כמו שצריך, הוא צריך למצוא דמות רצינית לתפקיד באופן מיידי".

 

שוקי אורן.  "אם לפיד ילך לתקציב דו־שנתי, אין סיכוי שהוא יוכל לייצר רפורמות אמיתיות ולהכניס לתקציב טביעות אצבע של הדברים שהוא מאמין בהם" שוקי אורן. "אם לפיד ילך לתקציב דו־שנתי, אין סיכוי שהוא יוכל לייצר רפורמות אמיתיות ולהכניס לתקציב טביעות אצבע של הדברים שהוא מאמין בהם" צילום: גיא אסיאג

 

גם אורן ממליץ ללפיד להיפרד לשלום מהתקציב הדו־שנתי. "בעיניי התקציב הדו־שנתי היה הטעות הכי גדולה של שר האוצר הקודם", אומר אורן. "תקציב חד־שנתי ייתן ללפיד את הזמן והאפשרות להתכונן כמו שצריך לתקציב 2014, וליצור בו סדרי עדיפויות חדשים. אם לפיד ילך עכשיו לתקציב דו־שנתי, אין סיכוי שהוא יוכל לייצר רפורמות אמיתיות ולהכניס לתקציב טביעות אצבע אמיתיות של הדברים שהוא מאמין בהם".

 

מי שללא ספק מבין דבר או שניים בקשיים שצפויים ללפיד כשר האוצר הוא מאיר שטרית, שכיהן בתפקיד זה במהלך הכהונה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה. שטרית שימש כשר במשרד האוצר בזמן ממשלת שרון השנייה. "ללפיד יש הזדמנות לשנות דברים דרסטיים. הוא יכול לשנות את כל מדיניות המיסוי המעוותת ולעזור באמת לשכבות הביניים", אומר שיטרית.

 

לדברי שטרית, "צריך להעלות את המיסים לשכבות החזקות ולהוריד את מס ערך מוסף שפוגע בחלשים. לפיד שאל 'איפה הכסף?' אז אני אתן נתון אחד: המדינה מוותרת כל שנה על כמעט 32 מיליארד שקל במס הכנסה לכל מיני קבוצות אינטרסים. אפשר וצריך לצמצם את הפטורים האלו בצורה משמעותית ולהוריד אותם ב־10 מיליארד שקל".

 

מצד שני, שטרית מצביע גם הוא על חוסר הניסיון של לפיד כבעיה לא פשוטה. "אתה חייב להכיר טוב את המערכת והמספרים ואת המאקרו והמיקרו־כלכלה, אחרת הפקידים יעשו מה שהם רוצים", אומר שיטרית. "מה שקורה לשרי אוצר חלשים וקרה לשר האוצר הנוכחי, זה שהפקידים הכתיבו והוא דקלם מה שהם אמרו, ואת התוצאות של זה כבר ראינו. משרד האוצר זה חבורת חסמב"ה, חבורת סוד מוחלט בהחלט, ואם מישהו לא מכיר את המספרים, באגף התקציבים יסובבו אותו על האצבע הקטנה".

 

מאיר שטרית. "המדינה מוותרת בכל שנה על כמעט 32 מיליארד שקל במס הכנסה. אפשר וצריך לצמצם את הפטורים האלו בצורה משמעותית עד ל־10 מיליארד שקל" מאיר שטרית. "המדינה מוותרת בכל שנה על כמעט 32 מיליארד שקל במס הכנסה. אפשר וצריך לצמצם את הפטורים האלו בצורה משמעותית עד ל־10 מיליארד שקל" צילום: אלכס קולומויסקי

 

"שרון נתן גיבוי לנתניהו"

 

שטרית, אורן ושוחט מסכימים כי לפיד יזדקק לגיבוי ושיתוף פעולה מצד ראש הממשלה כדי להצליח כשר האוצר. "לא הרבה פעמים קורה ששר האוצר הוא לא איש אמונו של ראש הממשלה. ובמקרה הנוכחי, יש ביניהם מתחים לא קטנים שנוצרו במהלך המשא ומתן הקואליציוני", אומר שוחט. "אני מאוד מקווה שלא יקרה ששיקולים מפלגתיים ואישיים יכתיבו את ההתנהלות הכלכלית. יאיר לפיד הוא איש חדש ולכן מאוד חשוב איך תתפתח מערכת היחסים בינו לבין נתניהו. זה סימן שאלה מכריע".

 

שטרית מסביר שגם שר אוצר וראש ממשלה שלא אהבו אחד את השני הצליחו לעבוד יחד. "ראש ממשלה יכול לעצור כל מהלך של משרד האוצר. אם ראש הממשלה לא רוצה להביא משהו לאישור הממשלה, אי אפשר להכריח אותו", אומר שטרית. "האיבה שהיתה בין שרון ונתניהו ב־2003–2004 היתה חריפה מאוד, אבל שרון נתן גיבוי לצעדים שעשינו. בלי תמיכה מוחלטת שלו במהלכים שנתניהו ואני ביצענו, לא היה שום סיכוי בעולם להעביר את המשק למצב של גדילה וצמיחה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x