$
בארץ

עובדי מדינה בחוזה אישי הפגינו: דורשים העלאה בשכרם

כ-300 עובדי מדינה שלא מיוצגים על ידי ההסתדרות קראו להעלאת שכרם ונגד כוונת ההסתדרות להעביר אותם לעבוד תחת ההסכם הקיבוצי

מיקי פלד 18:3104.03.13

הפגנה לא שגרתית התקיימה היום (ב') מול נציבות שירות המדינה, כאשר כ-300 עובדי מדינה המועסקים בחוזה אישי הפגינו בדרישה להעלאת שכר.

 

 

עובדים אלו אינם מיוצגים על ידי ההסתדרות, כמו 90% מעובדי המדינה, ואת ההפגנה ערך ארגון אחדות, המנסה לאגד אותם בעצמו. העובדים דורשים להעלות את שכרם ב-1.6%, בהתאם לעליית מדד המחירים לצרכן ב-2012.

 

בחודש שעבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה במשרדי הממשלה והרשויות המקומיות בשל סירוב משרד האוצר לדון בהגבלת השימוש בעובדים המועסקים בחוזה אישי ולהכניס את אלו הקיימים אל תוך המסגרת הקיבוצית כמו שאר עובדי המגזר הציבורי. עם זאת, באחדות מביעים התנגדות ואומרים כי הם אלו שמייצגים את עובדי החוזים האשיים ולא ההסתדרות, והם אינם מעוניינים להיכנס אל טבלאות השכר הקיבוציות, שבין השאר קובעות שכר נמוך יותר מזה שניתן כיום.

 

הפגנת עובדי המדינה בחוזה אישי מול נציבות המדינה הפגנת עובדי המדינה בחוזה אישי מול נציבות המדינה צילום: מיקי נועם אלון

 

השימוש בעובדים בחוזה אישי החל באופן מואץ בשנות ה-90', כאשר המדינה החלה להציע לבעלי מקצועות חופשיים

כמו עורכי דין, מהנדסים, כלכלנים וכדומה שכר גבוה יותר כדי למשוך אותם אל שירות המדינה. על מנת להציע שכר גבוה מזה המקובל בטבלאות השכר שנקבעו מול ההסתדרות, היה צורך שעובדים אלו יועסקו בחוזה אישי ולא קיבוצי.

 

עתה תופעת העובדים בחוזה אישי כה גדלה במקומות מסויימים בשירות המדינה, עד שיש בהם יותר עובדים בחוזה אישי מאשר עובדים בהסכם הקיבוצי. מקומות כמו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רשות התעופה האזרחית ועוד למעשה כבר לא נשלטים על ידי ההסתדרות אלא אולי על ידי אחדות.

 

בהפגנה נשאו המפגינים סיסמאות שקראו לייצוגם באמצעות אחדות, וקריאה להפסקת האפלייה, לטענתם, אל מול עדכוני השכר שמקבלים העובדים המיוצגים על ידי ההסתדרות. אלו קיבלו בינואר העלאת שכר בגובה 2.25%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x