$
בארץ

ועדת כספים לרשות המסים: להקפיא שומות חדשות לבני זוג העובדים באותו עסק

הכנסת רוצה לקדם חקיקה חדשה בנושא זה שתקבע כי לבני זוג העובדים יחד, יחושב מס מאוחד, אלא אם כן האישה מרוויחה לא יותר מ- 49 אלף שקל בשנה בלבד

הדר קנה ותומר אביטל 18:2804.03.13

ועדת כספים דרשה ממשרד האוצר ורשות המסים להקפיא למשך 4 חודשים, הוצאת שומות חדשות לבני זוג העובדים יחד באותו עסק.

 

הכנסת רוצה לקדם חקיקה חדשה בנושא זה שתקבע כי לבני זוג העובדים יחד, יחושב מס מאוחד, אלא אם כן האישה מרוויחה לא יותר מ- 49 אלף שקל בשנה בלבד.

 

עד כה הצליח יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, להחתים 62 ח"כים על הצעת חוק בנושא. המספר המרשים - למעלה ממחצית מיושבי בית המחוקקים - יקשה מאוד על האוצר לטרפד את ההצעה.

 

בפברואר 2012 פסק בית המשפט העליון כי זוגות נשואים העובדים יחד בעסק שבבעלותם אינם זכאים לבצע חישוב מס נפרד. העליון פסל בכך למעשה פסקי דין שונים של בית המשפט המחוזי שקבעו שהחישוב מותר. אם פסקי הדין של המחוזי היו נשארים על כנם, זה היה עשוי לעלות לתקציב המדינה כחצי מיליארד שקל ולכן הייתה התנגדות חריפה לכך מרשות המסים.

 

גפני אמר בדיון כי: "החוק הקיים בלתי נסבל, לא ישר ומבוסס על הנחה, לפיה הבעל מעסיק את אשתו על-מנת לרמות את רשויות המס".

 

גפני דרש כי לא יוצאו שומות חדשות, לא ייגבו ריבית ופיגורים ולא ינקטו כל הליכים נגד הנישומים, מגיעות אליו פניות רבות מצד עסקים בהם בני זוג עובדים יחדיו. עוד אמר גפני: "עפ"י הלוך הרוחות בנושא בדיונים קודמים וגם היום בוועדה, ניכר שיש לתת לנבחרי הציבור החדשים לומר את דברם. החוק הקיים לא ישר ומשמעותו, שהמחוקק אומר לבני זוג שעובדים יחד, שיחיו בנפרד או בכל דרך אחרת. בנוסף, משמעות החוק, שהגבר הוא בעל הבית וכי על האישה לחזור למטבח. הקביעה לפיה, האישה תרוויח עד 49 אלף שקל בשנה מבזה. זה פחות משכר מינימום".

 

 עובדים ביחד (אילוסטרציה) עובדים ביחד (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

 

בהצעה תמכו ח"כים נוספים כגון ח"כ עמיר פרץ (התנועה) שאמר: "הסבך הביורוקרטי שבו עוסקים חודשים רבים מונע פתרון ויביא להתמוטטות עסקים קטנים רבים, שהם עמוד התווך של המשק הישראלי. עד שהבירור וכל התהליכים יסתיימו, רבים מהעסקים כבר לא יתקיימו".

 

כמו גם ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד-ביתנו) שדרש מרשות המיסים לחדול מגביית המיסים: "אם אכן רשות המיסים והאוצר מעריכים שהחוק יחוקק תוך זמן קצר מכינון הממשלה ויחול רטרואקטיבית, עליהם לעצור מיידית את הגבייה עד שהמצב יתבהר".

 

מנהל תחום בכיר ברשות המסים, עפרי שלו, טען שהרשות פועלת בהתאם להחלטת בג"צ, לפיה על המחוקק לבחון את הסוגייה וכי בינתיים ניתן להוציא שומות רטרואקטיביות.

 

מנהל תחום, מפקח ארצי עצמאים ברשות המיסים, צור גינת: "אנחנו לא יכולים לוותר על הכנסות המדינה ממיסים על דעת עצמנו. אם לא היינו מוציאים שומות, היתה חלה התיישנות ולא היינו יכולים עוד לגבותן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x